Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Beden Dili Nedir? Beden Dili Neden Önemlidir?

Beden Dili Hareketleri – Güçlü Beden Dili Kullanımı Neden Önemli?

Beden dilinin, sözlü ifadelerden %65-70 oranında daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Ya da şöyle soralım; karşı tarafa aktarmak istediğiniz bir düşünceyi, beden dilinizi kullanarak sözlü ifadelerinize göre daha etkili bir biçimde anlatabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Çevrenizdeki insanların tepkilerini düşünün.

Size kızdıklarını, “Kızdım” demelerinden mi yoksa yüz hatlarının gerginliğinden, kaşlarının kalkıklığından ve size olan mesafeli tavırlarından mı daha iyi anlarsınız? Göz kırpmak, kızarmak, diş sıkmak, diş gıcırdatmak ya da dudak yemek… Aslında beden dili hareketlerinin her birinin iletişimde farklı bir anlamı var. Gelin, birlikte beden dili nedir, beden dili hareketleri neyi simgeler ve beden dili kullanımı neden önemlidir, inceleyelim...

Beden Dili Nedir? Beden Dili Neden Önemlidir?

Beden dili nedir diye merak edenler için en net tanım, duruşumuzu, jestlerimizi ve davranışlarımızı içeren sözsüz iletişim türüdür. İnsanlar, beden dilinden gelen mesajları, daha iyi anlamaktadır. Beden dili kullanımına önem verilmeyen bir konuşma ne kadar önemli ve ilginç olursa olsun, dinleyiciler bir noktadan sonra konudan uzaklaşmaktadır. 

Beden dili neden önemlidir diyenler için günlük yaşamdan şöyle bir örnek verebiliriz. İnsanlarla olan mesajlaşmalarınızda ve maillerinizde, yalnızca yazı yolu iletişim kurduğunuz için çoğu zaman aranızda bir soğukluk olduğunu düşünürsünüz. Ya da karşınızdaki kişinin bir şeye kızıp kızmadığını sorma ihtiyacı hissedersiniz. Emailleri bile sırf karşı taraf araya mesafe koyduğunuzu düşünmesin, resmi bir atmosfer oluşmasın diye birden fazla kez yazar silersiniz. Bunun gerçek nedeni, kişiyle yüz yüze olmadığınız için beden dili kullanımı yapamamanızdır. Beden dili hareketlerine bir örnek verecek olursak;

Arkadaşınıza işiniz olduğu için onunla görüşemeyeceğinizi söylemek istiyorsunuz diyelim. “Kusura bakma işim çıktı.” şeklinde atacağınız bir mesaj, onun için oldukça samimiyetsiz, resmi ve soğuk görünecektir. Ancak bu kişi, yanınızda olursa beden dili kullanımının etkisiyle sizin gerçekten buluşmayı ertelediğiniz için üzgün olduğunuzu düşünecektir. 

Aynı şekilde emojiler de güçlü beden dili kullanımı olmayan mail, mesaj ve chat gibi sanal ortamlara duygu ve samimiyet katması için düşünülmüştür. Beden dili neden önemlidir diyenler için konunun özeti bu şekildedir.

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Sosyal ve günlük yaşamımızda ya da iş hayatında beden dili kullanımı oldukça yaygındır. Beden dili, özellikle iş görüşmelerinde, kariyer hedeflerinde ve günlük yaşamda çok önemli bir rol oynamaktadır. Beden diline dikkat etmek, davranışlarınız üzerinde güçlü etkiler yaratabilir ve bu da daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Beden dili nedir diye merak edenler için en sık kullanılan beden dili hareketleri ve anlamları şu şekildedir:

 • Karşınızda oturan kişinin gözleri aşağıya bakıyor ve gözlerinizle temas etmemeye çalışıyorsa,

 • Kişi beden olarak sizden uzaklaşıyor, aranızdaki mesafeyi açıyorsa,

 • Sizin karşınızdayken kollarını bağlıyor ve bir noktaya kilitleniyorsa işlerin yolunda gitmediğini anlayabilirsiniz.

 • Karşınızdaki kişi, oturduğu koltukta devamlı hareket ediyorsa,

 • Elindeki tükenmez kalemin kapağını açıp kapatıyorsa,

 • Siz konuşurken önündeki kağıda çeşitli karalamalar yapıyorsa,

 • Otururken ayak bileklerini birleştiriyor ve kilitliyorsa ya da

 • Tırnak yiyerek sizi dinliyorsa kişinin gergin, bulunduğu ortamdan rahatsız ve mutsuz olduğunu anlayabilirsiniz.

 • Karşınızdaki kişi sizinle göz teması kuruyorsa,

 • Anlattıklarınızı dinlediğini belli eden ifadelerle karşılık veriyorsa,

 • Size sık sık gülümsüyor, samimi bir ortam yaratmaya çalışıyorsa,

 • Sizin karşınızda elleri rahat bir şekilde oturuyorsa kişinin halinden memnun olduğunu anlayabilirsiniz.

İş Hayatında Beden Dili Kullanımınızı Artırmak İçin Beden Dili Kursuna Gidebilirsiniz…

Siz de beden dili kullanımının iletişimdeki önemini biliyorsanız hemen bir beden dili kursu araştırabilirsiniz. Beden dili kursu ile sözsüz iletişim becerilerinizi geliştirebilir, insanlara kendinizi daha kolay ve etkili bir şekilde anlatmanın yollarını keşfedebilirsiniz. İş hayatında beden dili kullanımı, sizi çok daha özgüvenli, prestijli ve güçlü gösterecektir.

Bu avantajları yakalamak için hemen Sanat Akademi’ye gelin ve kişisel gelişim kursları içerisinde en çok tercih edilenler arasında yer alan Beden Dili Kursu ve Beden Dili ve İmaj Yönetimi Kursuna katılın. Beden dilinin her ortamda ve her iletişimde çok önemli olduğunu unutmayın…

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44