Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Dans Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Enerjilerini Doğru Yönlendirin, Çocuklarınızı Dansla Büyütün! – Çocuklarda Dansa Başlama Yaşı

Anne babalar kimi zaman çocuklarının çocuk dans kursu alarak dans etmeyi öğrenmek için henüz erken yaşta olduğunu düşünür. Halbuki çoğu zaman hareket edebilecek kadar kemik gelişimine ulaşan çocuklar dans etmeye doğal bir eğilim gösterir. Müzik duyduğunda eminiz siz de çocuğunuzun hemen bedeniyle eşlik etmeye çabaladığını fark etmişsinizdir.

Bu nedenle çocukların erken yaşta dans etmeye başlamasının hiçbir sakıncası yoktur. Hatta sakınca bir kenara dursun, aksine erken yaşta dans etmeleri fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan gelişimlerine çok sayıda katkıda bulunmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren çocuk dans eğitimi alarak dans etmeyi öğrenen çocukların yaşıtlarına göre çok daha mutlu ve sağlıklı olduklarını gözlemlemek hiç de zor değildir. Peki çocuklarda dansa başlama yaşı kaçtır? Gelin bu soruya birlikte cevap bulmaya çalışalım…

Çocuklarda Dansa Başlama Yaşı Kaçtır? – Kesin Bir Yaş Vermek Mümkün Mü?

Hemen yanıt vermek gerekirse çocuklarda dans eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna kesin bir rakam vermek çok da doğru olmaz. Genellikle 3 yaşından itibaren çocukların çocuk dans eğitimi alabilecek fiziksel ve zihinsel yeterliliğe ulaştığı kabul edilir. Ancak yine de çocuklarda dansa başlama yaşı üzerine konuşurken her çocuğun özel olduğu ve gelişim süreçlerinin farklı ilerleyebileceği, gelişim hızlarının değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. 

Yine de 3 yaşından itibaren çocuk dans eğitimi için kurs merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Çocuğun fiziksel gelişimi ve algı düzeyi üzerine yapılacak ufak bir analiz, çocuk dans kursu almak için yeterli gelişim seviyesine ulaşıp ulaşmadığı hakkında fikir verecektir.

Çocuklarda Dans Eğitimi Neden Önemli? – Çocuk Dans Kursu ve Faydaları

Çocuklarda dans eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna yanıt verdiğimize göre bir de çocuklarda dans eğitimi programlarının çocuk gelişimine katkılarını incelemeye başlayalım. Çocuk dans dersleri; genellikle yalnızca fiziksel gelişime katkı sağlayan aktiviteler gibi düşünülür. Ancak bu kesinlikle yeterli değildir. Elbette fiziksel gelişim başat kazanımların olduğu alandır, ancak bunun yanı sıra zihinsel ve sosyal gelişime sağladığı katkılar da görmezden gelinemeyecek kadar büyüktür. Bu katkılar arasında şunları sayabiliriz;

 • Çocuklarda dans eğitimi bedensel farkındalığı arttırdığı için önem taşır.

 • Çocuk dans kursları olası duruş bozukluklarının önüne geçer.

 • Kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

 • Çocuk dans eğitimi ile miniklerin bedensel esnekliği ve hareket kabiliyeti artar.

 • Çocuklarınızın daha özgüvenli bireyler olarak büyümesini destekler.

 • Müzik ve ritim duygusunu geliştirir.

 • Çocuk dans kursları; çocuklarınıza yaşıtlarıyla sağlıklı bir ortamda sosyalleşme fırsatı verir.

 • Güzel vakit geçirirler.

 • Kendilerini ve yeteneklerini keşfetme şansı bulurlar.

 • Çocuk dans eğitimi ile sorumluluk bilinci kazanırlar.

 • Potansiyellerini açığa çıkararak gelecekte profesyonel dansçı olmak için ilk adımları atarlar.

Geleceği Dansla İnşa Ediyoruz!

Siz de çocuklarınızın gelecek tüm hayatı boyunca yararlanabileceği kazanımları en eğlenceli yoldan edinmesini istemez misiniz? Çocuğunuzun ilgi duyduğu dans branşını keşfedin, enerjisini gelişimine katkı sağlayacak keyifli bir sanat türüne yönlendirin, dansa olan ilgisini gerçek bir tutkuya dönüştürün!

Sanat Akademi’de çocuklarda dans eğitimi ve sanata yönelik aktivitelerin gelişimlerinde oynadığı rolün bilinciyle hareket ediyor, her çocuğun özel olduğunu ve gerçek bir yıldız potansiyeli taşıdığını unutmuyor, eğitimlerimizi çocuğunuzun gelişim düzeyine ve öğrenme hızına göre şekillendirerek kendisine en uygun çocuk dans kursu deneyimini yaşamasını sağlıyoruz.

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44