Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

4-6 Yaş Bale Hazırlık Eğitimi İçeriği – Yeteneklerini Açığa Çıkarın!

Dans Ederek Yarına Hazır Olacaklar! – 4-6 Yaş Çocuk Bale Eğitimi

Söz konusu çocuklar olduğunda dans etmenin çocuklar için birçok yararı olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Ayrıca 4-6 yaş bale hazırlık eğitimi, eğer bale dansçısı olma potansiyelleri varsa çocuklarınızın bu potansiyelini açığa çıkarmak ve gerçek bir dansçı olarak geleceğe hazırlanmalarını sağlamak için de oldukça iyi bir tercihtir.

Peki 4-6 yaş bale hazırlık eğitimi içeriği hangi konuları içerir? Temel olarak çocukların bedenlerini bale yapabilir kemik ve kas yoğunluğuna ve esnekliğe ulaştırmayı hedefleyen 4-6 yaş çocuk bale eğitimi, aynı zamanda çocukların grup içi uyum ve sosyal becerilerini de geliştirerek okul ve sosyal yaşamda da daha mutlu ve başarılı bireyler olmalarına yardımcı olur.

4-6 Yaş Bale Hazırlık Eğitimi Programında Neler Öğrenilir? – 4-6 Yaş Çocuk Bale Dersleri

4 yaş bale eğitimi programlarında temel hedef; çocukların bedensel ve zihinsel olarak baleye hazırlanmasıdır. Bu süreçte kas ve kemik gelişimleri dans pratikleriyle desteklenen çocuklar, ayrıca müzik eşliğinde, grupla birlikte dans etme deneyimi kazanır. Bu doğrultuda 4-6 yaş bale eğitimi programlarında işlenen konuları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Beden Farkındalığı – 4-6 Yaş Bale Hazırlık Eğitimi

Çocukların bedensel farkındalıklarını geliştirmek 4-6 yaş bale eğitimi programlarının en önemli odaklarından biridir. Dans figürlerine geçmeden önce temel ısınma ve bale adımlarıyla hazırlık yapılan çocuk bale dersi programlarında çocuğun gelişimine bağlı olarak dansın temel hareketlerine ve figürlerine geçiş yapılır. Çocuğun bu sayede bedenin ve yapabileceklerinin sınırını deneyerek öğrenmesi sağlanır.

  • Müzik Algısı ve Ritim Duygusu – 4-6 Yaş Çocuk Bale Eğitimi

Dans ve bale yapabilmek için çocukların temel müzik bilgilerinin ve algılarının gelişmesi son derece önemlidir. Bir bale dansçısı, farklı bir yönden olsa da neredeyse bir müzisyen kadar müziğin akışına hakim olmalıdır. Bu nedenle 4 yaş bale eğitimi programlarında çocukların müzikal gelişimine de büyük önem verilir ve müzik kulaklarını geliştirmek için hem yalnızca müziğe yönelik hem de müzik eşliğinde temel dans adımlarının çalışıldığı egzersizler yapılır.

  • Temel Bale Adımları ve Figürler – 4-6 Yaş Bale Eğitimi İçeriği

Çocuk bale kursu programlarında elbette asıl odak noktası klasik balenin temel hareketleri, figürleri ve kurallarıdır. Nitekim 4-6 yaş bale hazırlık eğitimi programlarında da çocukların temel bale adımları ile dans yeteneklerini geliştirmesi istenir. Ancak çocukları klasik balenin yorucu tekniklerinden zaman zaman kurtarabilmek ve sıkılmalarının önüne geçmek için modern dans ve çağdaş bale tekniklerinden de yararlanılabilir.

  • Beden Dengesi ve Koordinasyonu – 4-6 Yaş Bale Hazırlık Eğitimi İçeriği

Çocuklarınızın yalnızca dans becerisine değil aynı zamanda günlük yaşamlarına da katkıda bulunan çocuk bale dersi içeriklerinden biri de hiç kuşkusuz beden dengesi ve koordinasyonuna yönelik çalışmalardır. 4-6 yaş çocuk bale eğitimi programlarında barre egzersizleri, duruş ve postür gelişimine yönelik çalışmalar, parmak ve el egzersizleri, ayak ve kol pozisyonları gibi çalışmalar çocuğun bedenine daha fazla hakim olmasını ve koordinasyonlarını arttırmasına yardımcı olur. 4-6 yaş bale eğitimi sonrasında çocuklarınızın günlük yaşamda sıklıkla yaptığı sakarlıkların (ki gelişim döneminde oldukça doğaldır) giderek azaldığını fark edebilirsiniz.

  • Grupla Dans Etme – 4-6 Yaş Çocuk Bale Eğitimleri

Çocuklarınızın dans becerileriyle birlikte sosyal gelişimlerini de destekleyen çocuk bale dersi içeriklerinden bir diğeri de grupla dans etmeye yönelik egzersizler ve çalışmalardır. 4-6 yaş bale hazırlık eğitimi süresince çocuklar; yaşıtlarıyla birlikte dans ederek paylaşımlarda bulunur ve ortaklaşa başarı duygusunu tatma fırsatı yakalar. Birlikte hareket edebilmek için senkronizasyon becerilerini de geliştiren çocuklar, gelecekte gerek bir dansçı gerekse farklı alanda hayatını sürdüren bir yetişkin olarak çevresiyle çok daha uyumlu ve pozitif ilişkiler geliştirecektir.

Çocuklarınız Sanat ve Baleyle İç İçe Büyüsün İstemez Misiniz?

Çocuk bale kursları miniklerin erken yaşlardan itibaren sanatla tanışmasını sağlayarak fiziksel gelişimlerinin yanına zihinsel kazanımlar da ekler. Çocuklara eleştirel düşünme, yaratıcılık, cesaret ve özgüven gibi duygular aşılayan çocuk bale eğitimi programları gelişimsel kazanımlarla zenginleştirilmiştir.

Eğer siz de çocuklarınızın gelişimleri için sağlıklı, kendilerini her zaman güvende ve rahat hissedebilecekleri bir bale eğitimi almalarını istiyor, onlara yeni arkadaşlıklar ve deneyimlerle dolu sanatın tüm zenginliklerine sahip bir dünyanın kapılarını açmayı arzuluyorsanız Sanat Akademi ile tanışmanızın tam zamanı! Gelin, çocuklarınız için en iyisini birlikte planlayalım.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44