Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Drama Kursunun Yararları

Drama Eğitimi İle Özgüveni Yüksek Bireyler!

Drama; tiyatro tekniklerinin kullanıldığı ve herhangi bir konu doğrultusunda yapılan canlandırmalar ve doğaçlamalarla tiyatronun farklı bir şekli olarak adlandırılır. Çocuklar için drama eğitimleri ise çocukların bir hikayeyi ya da konuyu oyun ve doğaçlama yolu ile aktarması ve karakteri canlandırması derslerinden oluşmaktadır. Bu derslerle öğrenciler hem arkadaşları ile sosyalleşir hem de kendini ifade edebilmenin pek çok farklı yolunu öğrenir. Bu nedenle aileler çocuklarını yaratıcı dramaya teşvik etmek için kurslara yollamaktadır.

Gelişim dönemi çocuklar için kendini ifade etmenin ve sosyalleşmenin en önemli olduğu dönemlerdendir. Aileler çocuklarının kişisel gelişimlerine destek olmak için drama eğitimi almasını desteklemelidir. Bu noktada ailelerin aklına takılan çocuklar için drama kursunun yararları konusu olmaktadır.

Ebeveynler olarak çocuklarınızı yaratıcı dramaya yönlendirmek, sanat sevgisi kazandırmak ve çocuklar için yaratıcı drama kursunun yararları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı inceleyerek çocuklar için drama kursunun faydaları konusu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Yaratıcılığı Artırır – Çocuklar İçin Drama Eğitiminin Yararları

Çocuklar için yaratıcı drama kursunun yararları arasında en önemli özelliklerden biri soyut düşünme becerisi kazandırıyor olmasıdır.  Çocuklar için drama kursu; farklı etkinliklerle çocukların çeşitli olay ve durumlara karşı teatral tepkiler vermelerini, kendilerini sözlü ve sözsüz bir biçimde ifade etmelerini amaçlar. Bu süreçte çocuk, somut olaylardan soyut düşünmeye geçiş pratikleri yaparak zihinsel kazanımlar elde eder. Böylece hayal gücü gelişen çocuklar daha üretken ve yaratıcı olurlar.

2. Sosyal Becerileri Geliştirir – Çocuklar İçin Drama Eğitiminin Yararları

Çocukların kendi yaşıtlarıyla yeni arkadaşlıklar kurması ve paylaşımlarda bulunabilmesi kişisel gelişimleri üzerinde büyük önem taşımaktadır. Bu yönüyle çocuklar için drama eğitiminin yararları arasına yazmak gereken en değerli başlıklardan biri de drama kursu programlarının çocuklara sağladığı sağlıklı etkileşim ortamıdır. Arkadaşları ile sağlıklı iletişim kurabilen çocuklar yeni insan tanımaya ve vakit geçirmeye hevesli olur ve sosyal becerileri gelişir.

3. Okuma Alışkanlığı Kazandırır – Çocuklar İçin Drama Eğitiminin Yararları

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak dijital çağda yaşadığımızı düşünürsek elbette pek kolay değildir. Fakat drama eğitimleri ile çocuklar bir hikaye ve metin içinden sahneleri canlandırmak ve sahnelemek için sürekli okur ve araştırma yaparlar. Bu noktada okuma alışkanlığı, çocuklar için drama kursunun yararları arasında sayılabilecek en önemli özelliklerden biri olmaktadır.

4. Etkili İletişim Kurmayı Öğretir – Çocuklar İçin Drama Eğitiminin Yararları

Drama kursunun çocuklar için yararları açısından son derece önemli başlıklardan bir diğeri de etkili iletişimdir. Yaratıcı drama kursu çocukların kendini farklı olaylar karşısında sözlü ve sözsüz bir biçimde ifade etmelerine dayanır. Bu yönüyle drama kursu daha etkili bir konuşma ve beden dili için oldukça efektif bir eğitim metodudur. Bunun yanında kurs programı içerisindeki diksiyon egzersizleri de etkili iletişimin anahtarlarından biridir.

5. Zihinsel Gelişimi Destekler – Çocuklar İçin Drama Eğitiminin Yararları

Drama eğitimi alan çocuklar; rol çalışmaları, doğaçlama çalışmaları, karakter canlandırma yaptıkları için ve taklit yeteneklerini geliştirdikleri için hafızaları güçlenir ve ezber becerileri artar. Böylece beyin aktif olarak çalışır ve zihinsel gelişim desteklenir.

Çocuklarınızın Kişisel Gelişimlerine Destek Olun!

Sanat Akademi ailesi olarak çocuklarımızın hayata sanatın penceresinden bakmasını ve sosyalleşmesini önemsiyor, sanatın büyülü dünyası sayesinde yaşama ve çevrelerine pozitif dokunuşlarda bulunabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda çocuklar için drama kursları başta olmak üzere dans, müzik ve oyunculuk kursları ile çocuklarımızın gelişimine katkı sağlıyor, geleceğe neşeyle bakan bireyler olmalarına yardımcı oluyoruz.

Yazımızda çocuklar için drama kursunun yararları hakkında bilgi vererek dramanın çocuğun gelişimine etkileri ve faydalarına dair farklı perspektifleri size aktarmaya çalıştık. Çocuklar için drama kursunun yararları hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, alanında uzman eğitmenlerimizle tanışma imkanı yakalayabilirsiniz!

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44