Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gitar Çalmayı Öğrenen Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çocuğunuzun Gitar Eğitimi Sürecini Destekleyin…

Çocuğunuz, hayranı olduğu bir sanatçıdan dolayı gitar çalmayı öğrenmek istiyor olabilir ya da ailesinde müzikle ilgilenen biri varsa bu durum, onun gözünde olağanüstü bir yetenek gibi görünebilir. Peki, bu aşamada nasıl bir yol izlemek ve çocuğu nasıl yönlendirmek gerekir? Çocukların bu tarz bir merakının olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren ilk adımınız, iyi bir çocuk gitar kursu bulmak olmalıdır.

Çünkü çocuğunuzun evde kendi başına gitar çalmayı öğrenmesi; başarısızlığı tatması, yapamadığını düşünüp bu hevesini sonlandırması ve hatta müziğe küsmesi demektir. Bu yüzden, çocuklar için gitar eğitimi veren kaliteli bir kurum ile birlikte yola çıkmalı, çocuğunuzun merakını güçlendirecek doğru bir eğitim almasını sağlamalı ve gitar eğitimi alan çocuğa destek olmalısınız.

Çocuk Gitar Eğitimi Sürecinde Ailenin Rolü

Gitar çalmak, çocuklar için zor ve yorucu olabilir. Bu yüzden bir çocuğa gitar çalmayı öğretmek yerine ona gitarı sevdirmek çok daha doğru bir harekettir. Gitara dokunmak, telleri hissetmek ve kendini bir müzisyen gibi hayal etmek, çocuk gitar eğitimi sürecinin olmazsa olmazıdır. Bu noktada ebeveynlere düşen görev ise gitar eğitimi alan çocuğa destek olmak, onu gitara özendirmektir. Peki, çocukların gitar öğrenme aşamalarına katkı sağlayacak neler yapabilirsiniz, biliyor musunuz?

1-Evinizden Müziği Eksik Etmeyin

Çocuk gitar eğitimi sürecine en önemli katkınız, ona müziğin vazgeçilmez olduğunu hissettirmeniz. Çocuğunuz müzik ve sanatı, tıpkı yemek yemek ve uyumak gibi temel bir öğe olarak tanımalı. Müziğin türü hiç fark etmez, isterseniz rock isterseniz caz isterseniz de türkü. Yeter ki çocuğunuz, sizin de müziğe karşı ilgi duyduğunuzu düşünsün.

2-Başarılarını Göz Ardı Etmeyin

Çocuğunuzun çocuk gitar kursundaki gelişimini mutlaka takip edin. Öğrendiği her yeni parçada onu büyük bir ilgiyle dinleyin hatta evinizin salonunu çoğu zaman onun için bir konser alanına çevirin ve sahne almasını isteyin. Yalnız buradaki önemli nokta, gitar öğrenme aşamalarında yalnızca başarı odaklı olmamak. Elbette çocuğunuzu takdir ve tebrik edin ancak geliştirmesi gereken yönleri ve eksiklerini de mutlaka dile getirin.

3-Gitarı Göz Önünde Tutun

Çocuk için gitar eğitimi sürecinde en önemli adımlardan biri, erişebilir olmaktır. Çocuğunuzun her çalışmasından sonra gitarı kutusuna koyup kaldırmanız, zamanla onun kutudan çıkmamaya başlamasına ve unutulmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkünse gitarı, sürekli olarak çocuğunuzun gözünün önünde tutun.

4-En Kolay Gitar Çalma Teknikleri Her Zaman İyi Bir Yöntem Değil

Çocuklar için gitar eğitiminde en sık düşülen hatalardan biri, çocuktan en kolay gitar çalma teknikleri ile parça çalmasını beklemek. Çocuk sürekli olarak kolaya alıştıkça bu sefer başarılarından ve gelişiminden doyum almamaya ve memnun olmamaya başlar. Bu yüzden çocuğa ara ara ve çocuk gitar kurslarındaki eğitmenlerin denetiminde zor teknikler de gösterin ve çalması için çalışmasını önerin.

Gitar Eğitimi Alan Çocuğa Destek Şart…

Çocuğunuz, çocuk gitar kurslarına gidiyor diye tüm desteği kurstan ve eğitmenlerden beklenmeyin. Çocukların ailesinin gözetimine, takibine ve ilgisine de ihtiyacı var. Siz de onunla birlikte çocuk gitar kurslarına gelin ve çocuğa gitar eğitiminin önemli olduğu hissini verin. 

Çocuk gitar eğitimi sürecini desteklemek için eğer ilgi duyuyorsanız siz de gitar çalmaya başlayın. Bu, çocuğunuzun size özenmesine ve gitar derslerine daha çok yoğunlaşmasına vesile olur. Birlikte en sevdiğiniz müzikler, çalmayı istediğiniz parçalar ve kendinizi hayal ettiğiniz sahneler üzerine sohbetler etmeyi de ihmal etmeyin.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44