Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Öz Disiplin Nasıl Sağlanır?

Çocuk Kursları ile Çocuğunuza Disiplin Duygusu Aşılayın!

Çocuklarına disiplin kazandırmak isteyen ebeveynler buraya! Çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız sizin için bazı önerilerimiz olacak. En etkili önerilerle çocuğunuzun öz disiplin sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuza disiplinli olmayı mı öğretmek istiyorsunuz? Yüksek sorumluluk ve disiplin becerileriyle sizi şaşırtmasını ve kendine hayran bırakmasını mı bekliyorsunuz? Birkaç yapılması gerekenle ve çocuk kursları ile çocuğunuzun disiplin duygusu kazanmasını sağlayabilirsiniz. İşte çocuğa disiplin kazandırmak bu kadar açık! Zorlu da olsa, süreci doğru yönetebildiğinizde mutlu olacaksınız.

Öz Disiplin Nedir? Çocuğa Öz Disiplin Kazandırma Yöntemleri Neler?

Disiplinli çocuklar yetiştirmek her ebeveynin isteğidir. Kendi kendine yetebilen, kendi kendini yönetebilme becerileri gösteren, kendi gelişiminden sorumlu, kendisini fark edip içsel ihtiyaçlarını belirleyebilen çocukların öz disiplin sahibi olduklarını söyleyebiliriz.

Öz disiplin sahibi çocukların bireysel ihtiyaçları için çalışabildiği, geleceğe dönük planlar yapabildiği ve kendisine bir şeyler katabildiği net bir şekilde görülür. Öyleyse çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır?

Çocuğa disiplin eğitimi vermek istiyorsanız öncelikle neler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çocuğa iç disiplin kazandırmak için kendi davranışlarınıza yönelmelisiniz. Çocuğunuza yeteri kadar sevgi gösteriyor musunuz? Kurallarda tutarlı mısınız? Sorumluluk bilincini körüklüyor musunuz? Çok mu fazla müdahalede bulunuyorsunuz? Tüm bunları değerlendirdikten sonra çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır, kavramış olacaksınız. Aileler için çocuğa öz disiplin kazandırma davranışları:

  • Çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır diyorsanız öncelikle çocuğa disiplin kazandırmak için koşulsuz sevgi verin. Çocuk sevgiyi hak etmesi gerektiğini düşünmeden, koşulsuz sevildiğini bilmelidir.
  • Çocukla kurduğunuz iletişimde açık ve anlaşılır bir dil kullanın, göz teması kurun. Anlaşılmayan talimatlar, sıkıcı yönergeler veya o anlasın diye yaptığınız imalar işe yaramayacaktır. 
  • Kurallar ve sınırlar konusunda tutarlı olun, fikir değiştirmeyin. Koyduğunuz kuralları çocuğun isteksizliğine göre esnetirseniz çocuğa disiplin eğitimi veremezsiniz. 
  • Çocuğa disiplin kazandırmak istiyorsanız anne ve baba arasındaki tutarlılığı da koruyun. Annenin sınırlar çizdiği bir konuda baba sınırları genişletirse veya tam tersi bir durum yaşanırsa çocuğa öz disiplin kazandırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşarsınız.
  • Çocuğa iç disiplin kazandırmak için çocuğun davranışlarına fazla müdahale etmeyin. Sürekli müdahale ve cezalandırma ters tepecektir. 
  • Sorunları tek başınıza değil, çocukla birlikte çözün. Çocuğa iç disiplin kazandırmak istiyorsanız her sorunu sadece siz çözmemeli, çocuğunuzun mutlaka dahil olmasını sağlamalısınız.
  • Gereksiz iyi davranmadan olumlu tutumunuzda ölçülü olun. Disiplin sağlamak istediğiniz için sürekli aşırı yüksek davranışlarla iyi niyet göstermeye uğraşırsanız çocuğunuz disiplin duygusu hissetmeye gerek duymayabilir. Olumlu tutumlar sergilerken sınırlarınızı koruyun.
  • Öz disiplin etkinlikleri düzenleyen çocuk kurslarına katılmasını teşvik edin. Belli başlı çocuk kursları çocuğa öz disiplin kazandırma konusunda çok etkilidir. 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda hareket ederek çocuğunuza öz disiplin duygusunu aşılayabilirsiniz. Bazı çocuk kursları da bu bağlamda size destek olacak eğitimler sunuyor. Peki öyleyse çocuk kursları ile çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır? Hangi kurslar etkili?

Çocuğa Disiplin Eğitimi Veren Çocuk Kursları Neler?

Çocuk kursları yardımıyla çocuklarda öz disiplin nasıl sağlanır diyenlere iki müthiş önerimiz var. Birincisi; çocuğa disiplin eğitimi vererek benliğini kazanmasına yardımcı, çocuklar için zarafet kursu. Çocuğunuzun toplum içinde tüm kurallara saygılı, nezaket sahibi ve iç disiplinli bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız çocuk zarafet kursu eğitimleri almasını sağlayabilirsiniz. 

Öz disiplin etkinlikleri ile çocuğunuzun eğlenirken eğitim almasını sağlayan ikinci kurs önerimizse çocuk yaratıcı drama kurslarıdır. Yaratıcı drama kursuna katılan çocuklar hem bedenlerini özgürce kontrol etmeyi öğrenirken hem de sağlam bir öz disiplin kazanırlar. Doğaçlama becerileri gelişirken topluluk karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenirler ve empati kurma becerileri geliştirirler. 

Siz de çocuğunuzun öz disiplin kazanmasını istiyorsanız, çocuğa disiplin eğitimi nasıl verilir bilmiyorsanız, öz disiplin etkinlikleri hakkında detayları öğrenmek istiyorsanız Sanat Akademi tarafından verilen çocuk yaratıcı drama kursu programını inceleyebilir, eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44