Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3 Yaş Oyunculuk Kursu – Erken Yaşta Sanatla Tanışmalarını Sağlayın!

Sahneden Olmanın Heyecanını Yaşasınlar, Özgüven Kazansınlar! – 3 Yaş Çocuk Oyunculuk Kursları

Çocuk gelişimi açısından sanatın önemi uzmanların en çok vurguladığı konulardan biridir. Erken yaşta sanatla tanışmak, çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri üzerine katkıda bulunmakta, ayrıca kendi yaşıtlarıyla sağlıklı bir ortamda sosyalleşmelerine imkan sağlamaktadır. Bu da çocukların yalnızca gelecekleri açısından değil, bugünleri için de önemlidir.

Nitekim 3 yaş oyunculuk kursu programları; çocukların gelişimlerine katkılar sağlamak üzere yetişkin kurslarından farklı olarak pek çok kazanımlarla zenginleştirilmiştir. Çocukların oyunculuk becerilerini açığa çıkarmanın yanı sıra 3 yaş oyunculuk kursları ile gelişimsel kazanımlar edinmeleri ve geleceğe hazırlanmaları hedeflenmiştir. Gelin, 3 yaş çocuk oyunculuk kursu programlarında neler yapılıyor ve bu yapılanların öğrenciler açısından faydaları neler, birlikte göz atalım.

Rol Yapmayı Yaşıtlarıyla Öğrenecekler! - 3 Yaş Oyunculuk Eğitimi Programı

3 yaş oyunculuk eğitimleri, okul öncesi oyunculuk eğitimi olduğu için okul dönemi ve yetişkinler için hazırlanan kurs programlarından farklı olarak çocukların yaratıcılıklarını ve kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştirme üzerine kuruludur. Elbette 3 yaş oyunculuk kursu dışındaki oyunculuk derslerinde de bu konular üzerinde durulur. Ancak bunun yanı sıra rol becerisini geliştirmek için metin ezberleme gibi tekste dayalı eğitimler de programda yer alır. 3 yaş oyunculuk kursları için bu tür çalışmalar mümkün olmadığından genellikle çocuğun potansiyelini geliştirecek ve doğaçlama çalışmalarla ilk heyecanını üzerinden atmasını sağlayacak egzersizler yapılır. Bu çalışmalar arasında şu konuları sayabiliriz:

 • Öncelikle çocukların motor becerilerine odaklanılır ve çeşitli egzersizlerle motor becerilerin gelişimi amaçlanır.

 • Ardından iletişim becerilerini arttırmak için çocuk oyunculuk dersleri karşılıklı etkileşim çalışmalarıyla devam eder.

 • Oyunculuk tekniklerine çocuk oyunculuk kursları ile kısaca değinilir ve teorik anlatımlar yerine uygulamalı bir öğretim izlenir.

 • Yaratıcı drama aktiviteleri çocuk oyunculuk kursu programlarında büyük yer tutar. Böylece çocukların empati ve yaratıcılık becerilerini geliştirmesi hedeflenir.

 • 3 yaş oyunculuk dersleri içerisinde ses ve nefes egzersizleri de vardır. Böylece çocuğun sesi üzerinde daha hakim olması sağlanır.

 • Aynı şekilde 3 yaş oyunculuk dersi konularından bir diğeri de beden dili egzersizleridir. Böylelikle çocuğun beden dili kullanımı ve sözsüz iletişim becerisi arttırılır.

 • 3 yaş oyunculuk eğitimleri ile çocuklar sahne ve kamera önünde çalışmalar yaparak pratikler gerçekleştirir ve heyecan kontrolünü öğrenir.

Neden 3 Yaş Oyunculuk Kursu Almalılar? – 3 Yaş Oyunculuk Eğitimi ve Yararları

3 yaş çocuk oyunculuk kursları çocukları geleceğe hazırlamak için iyi bir fırsattır. Sanatla erken yaşta tanışmalarına aracılık eden 3 yaş oyunculuk kursları; çocuklara kendi hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri sağlıklı, güvenli ve teşvik edici bir alan sunar. Gerek fiziksel gerekse zihinsel gelişimlerine büyük katkı sağlayan 3 yaş oyunculuk eğitimi ile çocuklar aynı zamanda okul hayatı için de erkenden hazırlanır ve sosyal adaptasyon becerilerini geliştirirler. İşte 3 yaş oyunculuk kursu faydaları:

 • Sanatsal perspektif kazanmalarını sağlar,

 • Hayal güçlerini açığa çıkarır,

 • Yaratıcılıklarını geliştirir,

 • Motor becerilerin gelişimine katkıda bulunur,

 • Beden dili kullanımını öğretir,

 • Sözlü ve sözsüz iletişimi geliştirir,

 • Denge ve koordinasyonu arttırır,

 • Sosyal adaptasyonu hızlandırır,

 • Okul yaşamına hazırlanmalarını sağlar,

 • Toplumsal ilişkileri daha iyi anlamalarına yardımcı olur,

 • Hayata daha pozitif bakmalarını sağlar,

 • Oyunculuk mesleğine adım atmaları için temel bilgiler edindirir.

Kurs Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – 3 Yaş Çocuk Oyunculuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuk oyunculuk kursları, çocuklarının gelişimlerine katkı sağlamak isteyen anne babaların tercih edebileceği en iyi seçeneklerden biridir. Ancak gerçekten faydalı bir 3 yaş oyunculuk kursu için kurs merkezi ve eğitmen tercih ederken de son derece dikkatli olmalıdır. Özellikle seçilen kursun MEB ruhsatlı olması, eğitmenlerinin oyunculuk alanındaki deneyimlerinin yanı sıra pedagojik uzmanlığa sahip olması ilk bakmanız gereken konulardır.

Bunun yanı sıra gerçekten nitelikli bir 3 yaş çocuk oyunculuk kursu sınıf kontenjanları, sınıfların güvenli ve sağlıklı olup olmadığı, çocuk oyunculuk dersi içeriklerinin yaş grubuna uygunluğu gibi hususlar da unutulmamalıdır. Çocuklarınızın gerçekten ihtiyaçlarına, gelişimsel düzeylerine ve öğrenme hızlarına uygun bir eğitim alması için öncelikle yetenek analizi gerçekleştirilmeli, çocuk oyunculuk kursu bunun ardından planlanmalıdır.

[widget-191]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44