Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar Ne Kadar Sürede Piyano Öğrenir?

Piyanonun Büyülü Dünyasına Yolculuk Yapan Çocukların Eğitim Süreleri Nasıldır?

Çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir, hiç düşündünüz mü? Beyinlerinde henüz çok fazla bilgi olmadığından hızlıca mı, yoksa soyut kavramların akıllarını sıklıkla karıştırması nedeniyle yavaş yavaş mı? Çocuklarına piyano eğitimi aldırmak isteyen anne ve babaların merak ettikleri bu soruya birlikte yanıt aramaya ne dersiniz? 

Sizin de çocuğunuz piyano eğitimi alsın, ünlü bir piyanist edasıyla sahnede kendini göstersin istiyorsanız “çocuklar piyano çalmayı ne kadar sürede öğrenir” diye sorguluyor olabilirsiniz. Çocuk piyano kursları için ödenecek ücretleri düşündüğünüzde kafanızın karışması ve çocukların piyanoyu algılama sürelerini merak etmeniz oldukça doğal! Üzülmeyin, bazı kriterler çocukların öğrenme sürelerini etkilese bile genel anlamda çocuklar piyano çalmayı kolayca öğrenebiliyor.

Çocuklar için piyano eğitimi kapsamlı ya da daha kısa süreli olabilir. Tamamen yaş gruplarıyla ve tercihle alakalı bu durumun genel bir bakış açısı da bulunuyor. Bu yazıda genel olarak çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir konusunu açıklayacağız. Böylece aileler çocuklarından neler beklemeleri konusunda daha net olabilecekler, asılsız beklentileri akıllarından çıkarabileceklerdir. Öyleyse çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir, çocuklar için piyano öğrenme teknikleri nelerdir?

Çocuklar İçin Piyano Öğrenme Teknikleri

Çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir sorusunun cevabını kavrayabilmek için öncelikle çocukların piyano öğrenme teknikleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Böylece çocuğunuzun ne kadar sürede piyano çalmayı öğrenebileceğini kestirebilirsiniz.

  1. Deneyimli ve pedagojik eğitimi bulunan eğitmenlerden piyano dersleri almak: Eğitmenler, çocuklar için piyano eğitimi süresi hakkında belirleyici olabilirler. Eğitimlerini doğru stratejilerle verebilen piyano eğitmenlerinin dersleri kısa da sürse, uzun da sürse çocuklar çok fazla bilgiyi edinebilirler ve kıssa sürede piyano çalabilmeye başlarlar. 
  2. Bol bol egzersiz yapmak: Çocuklar için en iyi piyano öğrenme tekniği bol yapılan pratiklerdir. Böylece öğrenilen bilgiler pekiştirilebilir, daha kısa sürede piyano çalmak öğrenilebilir.
  3. Kolay çalınabilen notalarla ve ezgilerle çalışmak: Zor parçalardan ilk etapta uzak durulması gerekiyor. Çocukların etkili ve hızlı bir şekilde piyano çalabilmeleri için basit parçalarla alıştırmalar yapmaları öneriliyor. 
  4. Küçük yaş grubu için nota öğrenmede renkleri kullanmak: Küçük çocukların henüz okuma yazma bilmedikleri düşünüldüğünde nota okumaları zorlayıcı olacaktır. Bu çocukların hızlıca piyano çalmayı öğrenebilmeleri için renklerden yararlanılır. Her renk bir notayı temsil eder ve çocuklar bu sayede kolayca piyano çalabilirler.

Yukarıdaki teknikler sayesinde çocuklar kolayca ve hızlı bir biçimde piyano çalmayı öğrenebilirler. Çocuklar için piyano eğitimi verirken bu teknikler göz önünde bulundurulur. Artık gelelim esas konumuza ve çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir bir bakalım…

Çocuklar Piyano Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenir?

Her bir çocuğun öğrenme hızı kendine özeldir. Yine de çocuklar için piyano eğitimi süresi belirli bir zaman dilimini kapsar. Daha yavaş öğrenen çocuklar kurs eğitimi sona erdiğinde öğrenemediği konuları pekiştirebilirler veya yeni baştan tüm öğrendiklerini pekiştirmeye başlayabilirler. 

Genel anlamda temel seviye çocuk piyano kursları 8-12 ay arasında tamamlanıyor. Piyano hakkında hiçbir bilgiye hakim olmayan çocukların bile 12 ayda harika bir şekilde piyano çalmayı öğrendiklerini görebilirsiniz.

Temel seviye eğitimlerini tamamlamış çocuklar ne kadar sürede piyano öğrenir, ileri seviye dersleri ne kadar sürer diye merak ediyorsanız sürecin bu kadar uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Daha önce temel seviye piyano eğitimi almış çocukların katılabileceği ileri seviye çocuk piyano kursları ortalama 6 aylık bir eğitim sürecini kapsıyor. Tamamen çocukların öğrenme hızlarına, kapasitelerine ve isteklerine bağlı olarak değişebilen piyano öğrenimlerinin ortalama süreleri bu şekilde oluyor. 

Sanat Akademi’nin Çocuk Piyano Kursları Hakkında Bilgi Alın!

Kaliteli bir eğitimle harika piyano performansı sergilemesini istediğiniz çocuğunuz için derslerimizi tercih edebilirsiniz. İster temel isterseniz ileri seviye çocuk piyano eğitimleri ile geleceğin piyanistlerinin yetiştiğine şahit olabilirsiniz. 

Çocuklar için piyano eğitimi serüvenimize dahil olmak ya da bu eğlenceli serüvenimizle ilgili bilgi almak isterseniz eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, merkezi konuma sahip kurumumuza bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. 

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44