Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Piyano Çalmak Zekayı Geliştirir Mi? Piyano Eğitimleriyle Zihinsel Gelişim

Zeka Gelişimi İçin Piyano Çalmak Neden Önemli?

Uzun yıllardır etkileri kanıtlanmış piyano eğitimleri hala insanların kafalarını karıştırabiliyor. Çoğu kişi piyano çalmak zekayı geliştirir mi diye sormadan edemiyor. Bilimsel kanıtlar gösteriyor ki esasen bir müzik enstrümanı çalmanın beyin gelişimine sayısız etkileri var. Piyano özelinde düşünürsek; el-göz koordinasyonu sağlaması açısından, çoklu düşünme yeteneklerini geliştirmesi açısından, el ve ayakların aynı anda kullanılması ve el kaslarının gelişmesine kadar piyano çalmanın beyne faydaları saymakla bitmiyor. Çevrenizde “piyano zekayı geliştirir mi” diye soran biriyle karşılaşırsanız ona evet yanıtını gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. 

Piyano çalmanın faydaları özellikle erken yaştaki çocuklarda kendini belirgin şekilde gösteriyor. Okul öncesi dönem çocuklarında mutlaka görülen bu etkiler yetişkinlerde de kendini gösterebilir. Piyano çalmak zekayı geliştirir mi yoksa zeka gelişimi için çok da yeterli değil mi, detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız piyanonun zeka gelişimine etkileri konusundaki yazımızı incelemeye devam etmeli, sizin için gerekli olan en doğru bilgiyi edinmelisiniz.

Piyano Çalmak Zekayı Nasıl Geliştiriyor? – Piyano Çalmanın Yararları

Piyano çalmak zekayı geliştirir mi, nasıl geliştirir, hangi açıdan beyin ve zeka gelişimi sağlanır diye merak ediyorsanız aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışalım. Öncelikle piyano çalmak, yoğun istekleriniz neticesinde ve eğitimler alınarak başarılabilecek bir zafer gibidir. Uzun bir eğitim yolculuğunu kapsayan piyano dersleri ile usta bir piyanist seviyesine gelebileceğiniz gibi, sadece basit birkaç parçayı da çalabilirsiniz. Ne kadar çalabilirseniz çalın, yine de zeka seviyeniz artacaktır. 

Piyano zekayı geliştirir mi diye sorguluyorsanız kesinlikle bilimsel kanıtlara inanın. Çünkü piyano çalabilen ve çalamayan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, piyano çalan insanların beyin fonksiyonlarının gelişmeye devam ettiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Peki ama piyano zekayı nasıl geliştirir?

  1. Piyano çalmak sayısal zekanın gelişmesine katkı sağlar. 

Notaları öğrenmek ve notalara uygun besteleri çalabilmek, nota okumalarını doğru yapabilmek sayısal zekayı artıran en önemli faktördür. Piyano çalan kişilerin matematiksel ve mantıksal zekaları büyük ölçüde gelişim gösterir. 

  1. Ezber yeteneği ile zekayı geliştirir.

Piyano çalmayı öğrenme aşamasında birden fazla beste ve melodinin notalarını ezberleyerek belki de yüzlerce parçayı çalabilirsiniz. Bu durum hafızanızı güçlendirir. Piyano çalmak zekayı geliştirir mi diye soranlara ezber yeteneğiyle zekanın geliştiğini ifade edelim.

  1. Beynin farklı noktaları arasında bağlantılar kuvvetlenir.

Beyin büyük bir organdır ve sınırsız derecede kullanılma kapasitesi vardır. Piyano eğitimleri birçok açıdan beynin bağlantı noktalarını harekete geçirir. Görsel-işitsel algı yetenekleri, dil ve müzik bağlantıları hep bu yöntemle kurulur. Böylece piyanonun zeka gelişimine etkileri ile yeni bir dili de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  1. Konsantrasyonu artırarak beynin gelişmesini sağlar.

Beyninizde yeni bilgilere yer açmak istiyorsanız konsantrasyon sürenizi uzatmalısınız. Okuduğunuz, izlediğiniz, gördüğünüz bir şeyi öğrenebilmek için o şeye odaklanmanız gerekiyor. İşte piyano çalmak da konsantrasyonu artırarak zeka gelişimine katkıda bulunuyor. 

  1. Kaslar gelişir, bu da beyne etki eder.

Piyano çalmak zekayı geliştirir mi diye sorduğunuzda kas gelişiminin konuyla ne gibi bir alakası olduğunu sorguluyorsanız, kaslarımızı kullanabilmemiz için sağlıklı çalışan beyin fonksiyonlarına ihtiyaç duyduğumuzu hatırlatalım. El ve parmak kaslarını geliştiren piyano egzersizleriyle de zeka gelişiminiz etkilenir. 

Sanat Akademi’den En Doğru Piyano Eğitimini Alın!

Piyano çalmanın beyne faydaları sayısızdır. Çalışma performansınıza göre gelişen piyano yeteneklerinizin temelini atmak için iyi bir piyano kursu tercih etmeli, sizin ya da çocuğunuzun beyin gelişimini desteklemelisiniz.

Merkezi bir konumda bulunan, ruhsatlı, eğlenceli ve öğretici kurumumuzdan alacağınız piyano dersleri ile piyano çalmanın yararları zihninize yansısın. Eğitim içeriğimiz, programlarımız hakkındda detaylı bilgi talebinde bulunabilir, eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44