Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Okul Öncesi Çocuklarda Piyano Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun Etkinliklerini Okul Öncesi Piyano Dersi İle Renklendirin!

Piyanoya başlama yaşı okul öncesi dönemdir. Ancak uzman olmayanların merak ettiği konu, okul öncesi çocuklarda piyano eğitimi konusudur. Bu dönemde çocukların piyano gibi zor bir enstrümanı nasıl öğrendikleri ebeveynlerin merak konusu oluyor. 

Okul öncesi dönemde piyano eğitimi sizi korkutmasın, çünkü uzman eğitmenler tarafından özel olarak bu yaş grubu için kullanılan metotlarla 3-6 yaş arası çocuklar da piyano çalmayı rahatça öğrenebiliyorlar. Çocuğunuzda sağlam bir temel oluşturmayı arzuluyorsanız kesinlikle erken yaşta piyano eğitimi almasını desteklemelisiniz. 

Okul öncesi piyano eğitimi sayesinde çocuğunuz bedensel farkındalık kazanacak, ritim duygusu gelişecek, çevresini daha iyi fark edebilecek ve tanıyacak, pratik zekasını kullanabilmeyi öğrenecek. Okul öncesi çocuklar için piyano eğitimi bu yüzden bir hayli önemli!

Okul Öncesi Piyano Kursu Çocuğunuza Ne Kazandırır?

Okul öncesi çocuklarda piyano eğitimi tamamen çocuğunuzu baz almalıdır. Çocuklar için piyano eğitimi veren kurumlar öncelikle çocuğunuzun gelişim dönemine uygun bir program işleyecektir. Zorlu bir okul öncesi piyano eğitimi ile çocuğunuzun şevkini kırmak yerine onu destekleyen bir sistemle, eğlenerek öğretmeyi amaçlarlar. Aksi takdirde okul öncesi piyano kursu çocuğunuzun gelişimine zarar verebilir. Bu yüzden mutlaka profesyonel eğitmenlerle çalışmalı, pedagojiye önem vermeyen kimseye çocuğunuzu emanet etmemelisiniz.

Çocuğunuza müzik zevki kazandırarak geleceğine yön vermek istiyorsanız okul öncesi piyano dersi araştırmanız normal. Birçok eğitim kurumunda verilebilen bu eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlardan almaya özen gösterin. Yasal ve güvenli kurumlar, okul öncesi dönemde piyano eğitimi için şunlara bağlı kalıyor:

  • Çocuğunuzun kendi bedenini tanıması, farkındalık kazanması sağlanır. İlk etapta sağ ve sol el kullanımının gelişmesi amaçlanır.
  • Okul öncesi çocuklarda piyano eğitimi bedensel farkındalığın ardından tuşları tanımayla devam eder. Çocuklar hangi tuşlardan nasıl sesler çıktığını, hangi parmaklarla bu tuşlara dokunulabileceğini kavramaya başlar. 
  • Ardından piyano çalarken doğru oturuşun nasıl olması gerektiğini uygulamalı bir şekilde kavrarlar. 
  • Piyanoyla ilgili temel fiziksel kavramlar edinildikten sonraki aşama melodilerin nasıl çalınması gerektiğini öğrenme aşamasıdır. Çocuklar pratik yapmayı bu aşamada öğrenirler. 

İyi bir okul öncesi piyano kursu ile çocuğunuzun el ve parmak kaslarının güçlendiğini, bilişsel becerilerinin arttığını ve özgüven kazandığını fark edersiniz.

Okul Öncesi Çocuklarda Piyano Eğitimi Öneriliyor!

İsteyen herkes piyano eğitimi almaya başlayabilir, bu konuda bir kısıtlama bulunmuyor. Fakat yine de uzmanlar piyanoya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olduğunu belirtiyorlar. Bu sebeple okul öncesi piyano eğitimi bir hayli önem kazanıyor. Çocuğunuzun piyanoya ilgisi olduğunu fark ederseniz mutlaka okul öncesi piyano kursu arayışına girmelisiniz. 

Okul öncesi dönemde piyano eğitimi hakkında, yukarıda verdiğimiz bilgiler dışında bilgiye sahip değilseniz “okul öncesi çocuklarda piyano eğitimi nasıl olmalı” diye merak etmeniz normal bir sürecin göstergesidir. Bir piyano kursunun çocuğunuza göre olup olmadığını anlayabileceğiniz en önemli kriter ders içeriklerinin seviyeye uygun bir şekilde planlanmış zorlaştırılmış piyano eğitimlerinin çocuklara herhangi bir faydası olmaz. Tam aksine, basitleştirilmiş içeriklerle okul öncesi çocuklar için piyano eğitimi verilmesi gerekir.

Basit, sade ifadelerle okul öncesi çocuklar için piyano eğitimi oldukça keyifli bir süreçtir. Çocuğunuz yeni bilgiler edindikçe kendine güvenmeyi, sosyal hayatı sevmeyi, mutlu olmayı öğrenir. Yasal, güvenli, enstrümanları kaliteli, eğitim içeriği yeterli bir çocuk piyano kursu arıyorsanız Sanat Akademi’ye bekliyoruz. Eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz. 

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44