Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğumu Tiyatroya Yazdırmak İstiyorum!

Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur? Oyunculuğa Nasıl Adım Atılır?

Kızınız veya oğlunuz size tiyatrocu olmak istediğini mi söylüyor? Tiyatro sahnesi gördüğünde ya da hayranı olduğu bir oyuncuyu izlerken çocuğunuzun gözlerinin içi parlıyorsa onu yaşamındaki ilk oyunculuk deneyimine hazırlamak için kolları sıvamalısınız. Çünkü bu yalnızca bir hayalden ibaret değil, çocuğunuz aslında size geleceğini ne yönde şekillendireceğinin de ilk sinyallerini veriyor.

Peki şarkı söylemeyi, rol yapmayı, dans etmeyi ve şiir okumayı seven, en küçük performansını bile sizlere veya arkadaşlarına sunarak yorumlar almak isteyen bir çocuğu, nasıl yönlendirmek gerekir? Sanata olan merakını erken yaşta keşfettiğiniz bir çocuğunuz varsa neler yapmanız gerektiğini adım adım öğrenebileceğiniz yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. 

Tiyatrocu Olmak İsteyen Çocukların Ailelerine Düşen Görev Nedir?

“Çocuğumu tiyatroya yazdırmak istiyorum ama nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.” diyorsanız ilk planda çocuğunuzun yeteneklerini ve ilgisini nasıl yöneteceğinizi öğrenmelisiniz. Onun bu merakının kalıcı olup olmadığını anlamalı, bir hayranlıktan doğan kısa süreli bir dönem geçirip geçirmediğinden emin olmalısınız. Çünkü her çocuğun dönemsel istekleri, beğenileri ve hayalleri olabilir. Bundan emin olduktan sonra oyunculuğa nasıl adım atılır sorusunun yanıtı olarak değerlendirebileceğiniz kriterleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

1-Süreci İyi Yönetin

Çoğu çocuk kendini, ekranlarda gördüğü oyuncular, tiyatro sahnesinde hayran olduğu sanatçılar gibi hayal edebilir. Bu noktada çocuğa bu durumun ancak bir hayal olabileceğini ya da gerçekçi olmasını ve sıradan meslekler tercih etmesini söylemek yerine onun bu konudaki ilgisini pekiştirecek neler yapabileceğinizi düşünün. Çocuğunuzun motivasyonunu düşürecek en küçük bir cümleniz veya hareketinizin, onun geleceğini ve planlarını bozabileceğini her şeyden önce onun da bir birey olduğunu ve kendi hayatı hakkında kararlar verebileceğini unutmayın.

2-Olumlu Olun

Çocuğumu tiyatroya yazdırmak istiyorum diyen ailelerin çoğu, çocuklarının yetenekli olduğunu, büründürdüğü rollerde başarılı performanslar çıkardığını ve kendilerini güldürdüğünü söyler. Ancak bir de bu işin diğer boyutu var. Çocuğunuz yetenekli olmasa da tiyatrocu olmayı istiyor olabilir. Neticesinde yetenekler yalnızca doğuştan kazanılmaz ve başarılı bir çocuk tiyatro eğitimi ile şu an olmayan pek çok yetenek daha sonradan kazanılabilir. Bu yüzden çocuğunuza yeteneksiz olduğunu, tiyatroyu beceremediğini veya kendisine göre bir alan olmadığını ima edecek olumsuz ifadelerde bulunmaktan kaçının.

3-Çocuk Tiyatro Kurslarından Destek Alın

12 yaşında nasıl olunur, 13 yaşında nasıl oyuncu olunur ya da 14 yaşında nasıl oyuncu olunur diye düşünmenize hiç gerek yok. Çocuk tiyatro kursları, her yaşa uygun olarak düzenlediği eğitimlerle çocuklara tiyatro eğitimi verebiliyor. Bu yüzden çocuk oyunculuk ajanslarına başvurmadan önce çocuğu desteklemenin en iyi yolu, iyi bir çocuk tiyatro kursu bulmak ve yeteneklerini geliştirmek...

4-Tiyatro Etkinliklerine Katılın

Çocuğumu tiyatroya yazdırmak istiyorum diyorsanız onun sahne sanatlarında deneyim kazanmasından önce bu sanatı iyice tanımasını sağlayın. Onu kendi yaş grubuna uygun olan çocuk oyunlarına ve klasiklere götürün. Sahnedeki heyecanı, farkındalığı ve canlı atmosferi tatmasını sağlayın. Bu etkinlikleri bir rutin haline getirmeniz, onun kendisindeki eksikleri fark etmesini sağlarken aynı zamanda da faydalı bir uğraş içinde olmasını destekler.

Çocuk Tiyatro Kursları Tam Bir Yetenek Avcısı

Çocuk tiyatro eğitimi veren kurumlar, çoğunlukla pek çok reklam ajansı ve cast ajansıyla iş birliği yapar. Bu yüzden de çocuk tiyatro kurslarını başarıyla tamamlayan, yetenekleri keşfedilen ve gerçek bir başarı öyküsüne sahip olan çocuklar, kısa sürede dizi, film ve reklam projelerindeki yerlerini alır. Çocuğumu tiyatroya yazdırmak istiyorum diyen aileler de güvenilir ajanslara bu şekilde ulaşır. 

Siz de 12 yaşında nasıl oyuncu olunur, 13 yaşında nasıl oyuncu olunur, 14 yaşında nasıl oyuncu olunur diye araştırmayı bırakın ve hemen harekete geçin. Çocuğunuzu prestijli bir çocuk tiyatro kursunda başarılı ve verimli bir çocuk tiyatro eğitimiyle buluşturun.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44