Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir?

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Neler Yapmalısınız?

Sanatın her dalı, büyüleyici ve hoş atmosfer yaratmada oldukça başarılıdır. Çocuk-yetişkin demeden herkes sanatın büyüsüne kapılabilir. İşte böylece bazı öğrenciler güzel sanatlar lisesine nasıl girilir diye merak etmeye başlarlar. Çünkü güzel sanatlar liseleri sanat için ilk adım gibidir. Sanatla ilgili pek çok bilginin edinilebileceği ve yeteneklerin ortaya döküleceği güzel sanatlar lisesine nasıl giriliyor bilmiyorsanız sizin için bir rehber hazırladık.

Lise eğitimi almak üzere tercih yapacak öğrenciler genellikle güzel sanatlar lisesi için neler yapmaları gerektiğini bilmiyor. Bilmediklerinde de istedikleri liseye yerleşmeleri zorlaşabiliyor. Biz de bu yüzden öğrencilerin bilgilenmesi adına “güzel sanatlar lisesine nasıl gidilir”, “güzel sanatlar lisesine kaç puanla girilir”, “güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi” gibi en çok merak edilen soruları açıklamaya karar verdik.

Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir diye sorduğunuzda öncelikle yeteneklerinizin ortaya çıkmasının gerektiğini bilmelisiniz. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? Konuyla ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulacaksınız. İşte yapılacaklar:

Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Gidilir, Neler Yapmak Gerekir?

Liseyi hangi dalda okumak istediğinize karar verdiyseniz yapmanız gerekenleri bilmek istemeniz çok doğal. Belki ortaokul boyunca iyi notlar aldınız ve güzel sanatlar liseleri için temel oluşturdunuz, belki de notlarınız kötüydü ancak yetenekli olduğunuzu düşünüyorsunuz. Gerçekte güzel sanatlar lisesine girmek  için gerekli olanları bilirseniz, hedefinize yönelik yapmanız gerekenleri de kesin olarak netleştirebilirsiniz. O halde güzel sanatlar liselerine nasıl girilir, sizin için açıklayalım.

Güzel sanatlar lisesi girişleri için, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı yapılıyor. Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir diye düşünen öğrencilerdenseniz öncelikle bu sınav için hazırlanmalısınız. Bir diğer önemli konu da ortaokul başarı puanınızdır. Bu puan, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanı ile birleşerek sizin güzel sanatlar lisesi giriş puanınızı belirliyor.

Güzel Sanatlar Lisesine Kaç Puanla Girilir?

Güzel sanatlar bölümlerinde okumak eğlenceli görünüyor, değil mi? Keyif alabileceğinizi ve kendinizi fazlasıyla geliştirerek iyi birer sanatçı olabileceğinizi hissediyorsunuz. Bir güzel sanatlar lisesine girebilmek için yetenek sınavında başarılı olmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Öyleyse güzel sanatlar lisesine kaç puanla girilir merak ediyor olmalısınız. 

Öncelikle güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi, bunu bir açıklayalım. Güzel sanatlar liselerine yerleşebilmek için LGS katılımı gerekmiyor. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi, öğrencilerden güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı katılımı bekleniyor. Yetenek sınavından almanız gereken taban puan ise 50’dir. Bu puanın üzerine çıkabildiğiniz kadar çıkarak sıralamada yükselebilir, her güzel sanatlar lisesi bölümünün belirlediği 30 kişilik kontenjan arasına yerleşebilirsiniz. Yani ne kadar yüksek puanlar alırsanız ve ortaokul başarı puanınız da o oranda ne kadar yüksekse yerleşme ihtimaliniz de o denli artacaktır.

Yetenek Sınavında Başarıyı Yakalayabilirsiniz!

Güzel sanatlar lisesine nasıl hazırlanılır bilmiyorsanız üzülmeyin! Bir yola çıktıysanız ve hedefinizi belirlediyseniz başarabileceğinizi söylemeliyiz. Çünkü istemek başarmanın yarısıdır derler. İstediğinizde, hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri bilir, buna göre hareket edersiniz ve bu size başarıyı er ya da geç getirir. Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir öğrendiğinize göre hedefinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi ve buna yardımcı olacak öğeleri bilmelisiniz. 

Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir diye soran ve destek isteyen öğrencilere vereceğimiz en önemli tavsiye öncelikle yapabileceklerine inanmalarıdır. Çünkü daha önce de yapamayacağını düşünerek gerilen öğrenciler bunu başarabildiler. Herkes başta biraz gergin olabilir. Fakat inancınız tam olursa hedefiniz de sağlam olur. 

Diğer önemli tavsiyemizse inancınızı destekleyecek bir yöntem; güzel sanatlara hazırlanmak için eğitim almaktır. Seçmek istediğiniz bölümün özel kurslarından eğitim aldığınızda güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı size çok kolay gelecek, zaten öğrendiğiniz bilgileri uygulamanız istenecektir. Sınavda başarılı olabilmek için atacağınız en önemli adım uygulamalı eğitim veren kurslarda kendinizi geliştirmeye başlamak…

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44