Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarınızın Hayal Gücünü Desteklemek İster misiniz?

Çocuk Tiyatro Kursları ile Sanatsever Nesiller Yetiştiriyoruz

Çocuklar, farklı dönemlerde farklı beceriler geliştirerek yaratıcılıklarını artırır ve gelişimlerini sürdürür. Kimi zaman kendini bir doktor gibi hasta muayene ederken hayal eden çocuklar, kimi zaman da sahnede hayranlarıyla buluşan ünlü bir şarkıcı olur. Bir çocuğun hayal dünyası ne kadar geniş olursa sosyal, duygusal, yaratıcı, fiziksel ve problem çözme becerileri de o kadar gelişmiş olur.

Çocuk tiyatro kurslarının önemi ve çocuğun hayal gücü gelişimindeki rolü, tam da bu noktada açığa çıkar. Çünkü hayal gücü ve yaratıcılık, tiyatronun temelidir. Psikologlardan öğretmenlere akademisyenlerden doktorlara kadar herkes de tiyatro eğitiminin çocuklarda hayal gücü gelişimine katkı sunduğu belirtmektedir.

Çocuk Tiyatro Kursunun Faydaları – Sınırsız Hayal Gücü!

Çocuk tiyatro kurslarının önemi, kendini en çok çocuğun hayal gücü gelişiminde kanıtlar. Çocuklar hayal dünyalarındaki oyunlarda taklit veya rol yaparken başka biri olmanın yarattığı hissi, empatiyi ve anlayışı da kazanır. Çocuklar büründükleri rollerde, dürtülerini kontrol etmeyi ve sosyal etkileşimi deneyimlemeyi öğrenir. 

Çocuk tiyatro kurslarının önemini incelediğimizde bir diğer hususun da rol yapmanın, gelişmiş bir yaratıcı yetenek yaratması olduğu görülür. Çocuk tiyatro kursları, yeni şeylerin keşfedilmesinden problemlere çözüm üretebilmeye kadar pek çok konuda yardımcı olarak çocuklarda hayal gücünü desteklemektedir. Çocukların her gün gördükleri ya da hayal ettikleri durumları ve peri masallarını canlandırmaları, ebeveynlerini, film karakterlerini ve süper kahramanları taklit etmeleri, çocuk tiyatro kurslarının öneminin keşfedilmesi açısından dikkate değerdir.

Çocuklarda Hayal Gücünü Desteklemek İçin Neler Yapılabilir?

Çocuk tiyatro kursları aracılığıyla sanata yönlendirdiğiniz ve tiyatro sahnesinde yaratıcı zekasını geliştirmesini istediğiniz çocuğunuzu, aile ortamında da desteklemeye devam etmelisiniz. Ona çocuk tiyatro eğitiminde öğrendiği bilgilere dair sorular sormalı; tiyatro üzerine düşünmeye sevk etmelisiniz. Renkleri, dokuları, yeni fikirleri ve çevresinde olup bitenleri fark etmesi için fırsat tanımalı; hikaye kitabı ve masallardaki karakterleri hayalinde canlandırması için teşvik etmelisiniz. Ayrıca, çocuk tiyatro kursunda öğrendiği oyunlar dışında farklı senaryolar oluşturarak yaratıcılığını geliştirmeye çalışmalısınız. Örneğin; “Şu an uzayda olsak nasıl bir astronot olurdun, neler yapardın, sence uzay nasıl bir yer?” gibi durumlar ortaya atıp senaryoyu kendisinin yazmasını beklemeli,  çocuğun hayal gücü gelişimine şahit olmalısınız.

Çocuklar Kendilerini Rahat Hissettikleri Ortamlarda Çok Daha Yaratıcı Oluyor!

Çocukların neşeli oldukları ve eğlendikleri ortamlar, yaratıcılığı teşvik etmek için en ideal alanlardır. Çocuk tiyatro kursunun faydaları da buradan gelmektedir. Çocuklar, çocuk tiyatro kurslarında şarkılarla, danslarla ve oyunlarla çalışmalar yaptıkları için rol yapma, hayal etme ve yaratıcı olma ortamı oluşmaktadır. Çocuklarda yaratıcılık, daha sonra yeni şeylerin keşfedilmesine de yardımcı olmakta ve çocukların geleceğini de etkilemektedir.

Çocuk tiyatro kurslarında oynanan birçok yaratıcı oyun türü, çocukların aktif olmaları ve egzersiz yapmaları için de harika fırsatlardır. Çünkü çocuklar, farkında olmadan hayvanlar gibi zıplamayı ve süper kahramanlar gibi uçmayı hayal ederken kaba motor becerilerini de geliştirmektedirler. Ayrıca rol yapan çocukların hareketlerini ve davranışlarını kendi kendilerine düzenlemeyi öğrenmeleri de çocuk tiyatro kurslarının önemini göstermektedir.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44