Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Yaratıcı Drama ve Çocuk Tiyatro Kursunun Farkları Nelerdir?

Çocuğunuzun Bedenini Tanımasına ve Eğitmesine Destek Verin!

Çocuklar hareket etmeyi çok severler. Sanata da ilgileri varsa onları çocuk tiyatro eğitimi için teşvik etmek önemli bir konu olabilir. Peki, çocuklar için yaratıcı drama ve tiyatro kursu arasındaki fark nedir, çocuğunuzu hangi eğitime göndermelisiniz?

Yeteneği var gibi mi geliyor? Çok iyi taklitleri ustaca yapabiliyor mu? Davranışlarıyla espri yeteneğini ortaya mı koyuyor? Öyleyse çocuğunuz için özel ve eğlenceli bir eğitimin vakti gelmiş olabilir. Onun sanata yönelik bu tutumunu fark ettiğiniz andan itibaren belki de nereye yönlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Çocuklar için yaratıcı drama ve tiyatro kursu arasındaki fark ne, bilirseniz belki de onun hangisine başlaması gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu yazıda sizin için tam da bu ayrımdan bahsettik. 

Yaratıcı Drama Ve Tiyatro Arasındaki Farklar – Çocuğunuz İçin Hangisi Daha İyi?

Çocuğunuz küçük yaş grubu olsun ya da olmasın, sevdiği etkinliklerle gerçekleşen eğitimlerden büyük keyif alacaktır. Siz de böyle düşünerek belki bir kurs arayışı içine girdiniz, hem sosyalleşmesini hem de kendini geliştirmesini istediniz. Ancak bilmediğiniz bir ayrıntı belki de canınızı sıktı! Yaratıcı drama ve tiyatro arasındaki farklar hakkında bir fikir sahibi olmadığınızı anladınız. O halde öncelikle drama ile tiyatro arasındaki fark tam olarak nedir, bunu konuşalım ve ardından çocuğunuz için hangisini seçebileceğinize dair fikir paylaşımında bulunalım. 

Drama ve tiyatro birbirine çok benzer iki farklı etkinliktir. Çocuklar için yaratıcı drama ve tiyatro kursu arasındaki fark:

Yaratıcı drama; çocukların hayal güçlerini geliştirmek adına çok büyük bir adım atmanızı sağlayan eğitimlerin başında gelir. Çünkü burada kural, kaide olmadan ve bir senaryoya bağlı kalmadan doğaçlama yeteneğinin konuşturulması vardır. Çocuklara bir konu ya da sözcük verilerek buradan bir doğaçlama oyun çıkarmaları istenir. Çocuklar canlandırma yaparak kendilerini vücutlarıyla ifade ederler.

Çocuk tiyatro eğitimi; çocukların oyunculuk yeteneklerini sergilemeleri için iyi bir fırsattır. Çocuklar çocuk tiyatro kursu ile taklit ve ezber yeteneklerini konuştururlar. Drama ile tiyatro arasındaki fark belki de bu noktada derinleşmeye başlıyor. Ayrıca çocuk tiyatro eğitimi yaratıcı drama ve doğaçlamayı da kapsıyor. Çocuklar için tiyatronun yararları bu yüzden saymakla bitmiyor. 

Çocuklar İçin Tiyatro Mu Yaratıcı Drama Mı?

Siz de “çocuklar için tiyatro mu yaratıcı drama mı” diye soran ebeveynlerdenseniz çocukların yaş grupları bu ayrımda belirleyici olabilir. Çok küçük yaş grupları için tiyatro eğitimleri zorlayıcı olacaktır. Fakat yaratıcı drama yaş grupları 4 yaştan itibaren başlıyor. 4-6 yaş arasında önerilen yaratıcı drama eğitimleri için küçük çocuklar çok daha uygun. Çocuk tiyatro eğitimi ise ilkokul çağındaki çocuklar için daha basit gelebiliyor. Çocuklar küçük yaş grubunda ezber yapamıyorlar. Ancak pandomim eğitimi ve doğaçlama çalışmalar için küçük yaş grupları da çocuk tiyatro eğitimi alabilirler.

Çocuklar İçin Tiyatronun Yararları

Sanatın her dalı çocuklar için fazlasıyla öğreticidir. Yaratıcı drama eğitimini de kapsayan çocuk tiyatro eğitimi de kesinlikle öyle… Çocuklar için tiyatronun yararları nedir diye soracak olursanız, maddeler uzayıp gidiyor. Genel olarak çocuklar için tiyatronun yararları şu şekilde:

  • Soyut kavramları somutlaştırarak ifade edebilme becerileri geliştirirler.

  • Bedenlerini kullanma kabiliyetleri edinirler.

  • Etkili iletişim kurmayı öğrenirler.

  • Dikkatlerini, algı ve konsantrasyonlarını güçlendirirler. 

  • Kendilerini ifade etmeyi öğrenirler.

  • Çevreyi daha iyi algılarlar ve yaşamı tanırlar.

  • Diğer insanların tepkilerini ölçebilirler.

  • Sosyalleşirler ve arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirirler.

  • Yaratıcılıkları gelişir.

  • Anlama ve dinleme yetenekleri gelişerek derslerinde daha başarılı olurlar.

Çocuğunuz ilkokul çağındaysa çocuk tiyatro eğitimi alarak yüksek başarılar gösterebilir ve sınırsızca gelişebilir.

Sanat Akademi Yaratıcı Drama ve Çocuk Tiyatro Kursu Eğitimlerini İncelediniz Mi?

Çocuklarınız için iyi bir gelecek tasavvur ediyorsanız onların sevebilecekleri ve iyi bir gelişim gösterebilecekleri kursları araştırmalısınız. Hatta direkt olarak sanatla iç içe eğlenebilecekleri bir eğitim ortamına başvurmalısınız. Çocuğunuzun tiyatroya olan yeteneklerini böylece destekleyebilir, aynı zamanda sosyallik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Hayal güçlerini geliştiren, hareket kabiliyetlerini artırarak enerjilerini atmalarını sağlayacak, iyi eğitmenlerle çalışma fırsatı bulabilecekleri bir çocuk tiyatro eğitimi veya çocuk yaratıcı drama eğitimi ile harikalar yarattığına tanık olacaksınız.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44