Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Sanatlar Lisesi Taban Puanları

Yetenekleri Ortaya Çıkaran Güzel Sanatlar Lisesi Kaç Puan? 

Her öğrenci hayalindeki mesleği yapabilmek için istediği okula girmeye çabalar. Bazı öğrenciler başarılı olabilirken bazıları farklı bir yol çizmek zorunda kalabilir. İşte bu yüzden, güzel sanatlar lisesi tercih etmek isteyen öğrenciler de güzel sanatlar lisesi taban puanları ne kadar diye merak ederler. Girmek istedikleri okulların taban puanları hakkında bilgi alarak çalışmalarının yeterliliğini ölçmek ve tercihlerini buna göre yapmak, bazen öğrencilerin düşündükleri tek şey olabiliyor. Peki ama, güzel sanatlar lisesi LGS taban puanı var mı, bu puanlar ne kadar?

Güzel sanatlar lisesi puanları, öğrencilerin umut ışıklarının yanması için önemli bir kriter oluyor. Sanata bulaşıp başarılı birer sanatçı olmayı hedefleyen, bu yolun ilk adımlarını atmak isteyen, yeteneklerini iyi bir eğitimle ortaya çıkarmayı amaçlayan çocukların lise tercihlerini yaparken merak ettikleri güzel sanatlar lisesi taban puanları aslında neyi ifade ediyor, gelin detaylarıyla ele alalım ve onların geleceğine yönelik attıkları adımları desteklemeye çalışalım.

Güzel Sanatlar Lisesi LGS Taban Puanı Gerekli Mi? - Güzel Sanatlar Lisesi Taban Puanları 2022

“Güzel sanatlar lisesi kaç puan” diye soran ortaokul öğrencileri ve velileri, güzel sanatlar lisesi taban puanları hakkında tüm detayları öğrenmek istiyor ve puanlarını yükseltmek için neler yapmaları gerektiğini merak ediyorlar. Öyleyse bu yazıda detaylarıyla puan konusunu ele alalım ve başarıya giden yolda bir destek de biz sağlayalım. 

Aslında LGS’de güzel sanatlar lisesi taban puanı bulunmuyor. Çünkü güzel sanatlar liseleri öğrencilerini yetenek sınavlarıyla belirliyorlar. Yani bu noktada güzel sanatlar lisesi taban puanları 2022 listesi bulmanız mümkün değil. Sadece yetenek sınavından alınacak puanlara odaklanmanız gerekiyor.

Çocuklarının sanata yatkınlığı olduğunu düşünen veya bu dalda kariyer yapmalarını isteyen velilerin bilmesi gereken durum; güzel sanatlar lisesi puanları belirlenirken ortaokul başarı puanlarının ve çocukların yetenek sınavından alacakları 50 ve üzeri puanların önemli olduğudur. Bu iki puan toplanarak başarı sıralaması belli oluyor. 

Güzel sanatlar liseleri resim bölümü özel yetenek sınavları 2 oturum olup: birinci oturumda “Desen”, ikinci oturumda “İmgesel” konuları üzerinde duruluyor. 1. Oturumda “Desen” puanlanan çizimin %40’ı, 2. Oturumda “İmgesel” puanlanan çizimin %60’ı baz alınarak “Yetenek Sınav Puanı” veriliyor. Yetenek sınav puanının %70’i, Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak aday öğrencilerin “Yerleştirme Puanı” belirleniyor. 50 puan altı öğrenciler başarısız sayılıyor.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları da; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Güzel sanatlar lisesi LGS taban puanı olmadığı için öğrencilerin bu sınava girmeden güzel sanatlar lisesine yerleşmeleri mümkün. Ancak yetenek sınavlarından geçememe ve güzel sanatlar lisesini kazanamama ihtimallerine karşı olarak LGS sınavına girmeleri ve bir B planına sahip olmaları önemli olabilir. Bunun kararı tamamen velilere ve öğrencilere kalıyor.

İstanbul’daki Güzel Sanatlar Liseleri ve Puanları

Güzel sanatlar lisesi taban puanları araştırması yapan öğrencilerin çoğunlukla İstanbul’daki güzel sanatlar liseleri ve puanları hakkında bilgi almak istedikleri aşikar. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi belirli bir taban puanı bulunmuyor. Öğrencilerin yetenek sınavından alacakları yüksek puanlar, iyi okullara yerleşmeleri için belirleyici olacaktır. Bir de tabii ortaokulda aldıkları puanlar da yetenek sınavı sonuçlarına eklenecektir. 

İstanbul’daki güzel sanatlar liseleri ve aslında tüm Türkiye genelindeki güzel sanatlar liselerinin 30 kişilik kontenjanı bulunuyor. İstanbul’da öğrencilerin yerleşebileceği 12 güzel sanatlar lisesi bulunuyor ve bu liselerde güzel sanatlar alanına dahil olan çeşitli bölümler yer alıyor. Yeteneklerini ortaya çıkarıp geliştirmek isteyen ve kariyer yolculuklarına bu alanda çıkmak isteyen öğrenciler de doğal olarak bu liseleri tercih ediyorlar.

Güzel Sanatlar Liselerinin Yetenek Sınavları İçin Hazırlanın!

Aileler ve çocuklar güzel sanatlar lisesi taban puanı olarak yetenek sınavlarıyla belirlenecek en düşük puanları aşabilmek için hazırlık yapmaya başlamalılar. Çocukların seçecekleri alanlarla ilgili olarak alacakları eğitimler yeteneklerini artıracak, yetenek sınavında karşılarına gelebilecek soruları aşmak için kendilerini geliştirmelerini sağlayacak.

Güzel sanatlar lisesi öğrencisi olmak isteyen çocukların tercih edecekleri müzik, resim, tiyatro, bale-dans, sinema-TV gibi bölümler için alacakları eğitimler geleceklerini belirleyici olabiliyor ve yetenek sınavlarını en yüksek puanlarla, kolayca aşmalarını sağlıyor. Böylece pratik kazanan çocukların istedikleri liseye yerleşmeleri mümkün. 

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44