Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğumu Neden Tiyatroya Yönlendirmeliyim?

Tiyatro Eğitimi Almak Çocuğuma Neler Kazandıracak?

Tiyatronun çocuk gelişimine faydaları, herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle psikologların, çocuk gelişimi uzmanlarının ve öğretmenlerin önerisi ile çocuklar için tiyatronun yeri ve önemi aileler tarafından da daha net anlaşılmıştır. Erken yaşta tiyatro eğitimine başlayan çocukların aileden arkadaşlık ilişkisine, özgüvenden kendini ifade etmeye kadar pek çok alanda gelişme gösterdiği ispatlanmıştır.

Çocuğunuz sizin için dünyadaki en özel ve değerli varlıksa onun için yapacağınız en büyük iyilik iyi bir çocuk tiyatro kursu aramak olabilir. Oyunculuğun dünyasını keşfedebileceği, hatalarını ve geliştirmesi gereken noktaları gözlemleyebileceği ve sanata olan tutkusunu artırabileceği tiyatronun faydaları yalnız bununla da sınırlı değil. Dilerseniz tiyatro çocuğa ne kazandırır, tiyatronun çocuk gelişimine faydaları nelerdir ve tiyatro çocuklar için neden önemlidir, birlikte inceleyelim…

Tiyatro Çocuğa Ne Kazandırır? Tiyatronun Çocuk Gelişimindeki Yeri Nedir?

Çocuğunuz akraba toplantılarında ya da arkadaşları arasında sürekli olarak taklit veya rol yapıyor olabilir. Ya da bir diğer ihtimal olarak göz önünde olmayı, takdir edilmeyi ve yetenekli görünmeyi seviyordur. Kim bilir belki de çocuğunuz arka planda güçlü yetenekler barındırıyor ve keşfedilmeyi bekliyordur. Peki, neden onu keşfeden siz olmuyorsunuz?

Okuldaki tiyatro etkinliklerine katılan, her organizasyonda mutlaka yer alan, esprileri ve hazırcevaplığıyla herkesi güldüren çocuklar, keşfedilmeyi bekleyen büyük yeteneklerdir. İşte, tiyatro çocuğa ne kazandırır sorusu, tam da bu noktada devreye girmektedir. Çocuklar için tiyatro eğitiminin sunduğu faydalar şu şekildedir:

Özgüven: Çocuklar için tiyatro kursunda kendisine verilen rolleri utanmadan ve kendine güvenerek yapan çocuklar, özgüven ve öz değer duyguları gelişir. 

Hayal Gücü: Çocuk tiyatro kursunda doğaçlama yapmayı öğrenen çocuklar, yaratıcılıklarını artırarak yeni fikirler geliştirir, farklı bakış açıları kazanır.

Ekip Çalışması: Tiyatronun çocuk gelişimine faydalarından en önemlisi, çocuklara iş birliği, birlik ve beraberlik gibi kavramları benimsetmesidir. Çocuk tiyatro kursuna katılan çocuklar, yaşıtları ile birlikte rolleri paylaşma, empati yapma ve farklılıklara karşı saygı durma gibi edinimler kazanır.

İletişim Yetenekleri: Tiyatronun çocuk gelişimindeki yeri, en çok da sözlü ve sözsüz iletişim becerilerinde kendini belli eder. Çocuk tiyatro kurslarından eğitim alan çocuklar, akıcı konuşmayı, ikna ediciliği, artikülasyonu ve beden dili kullanımını öğrenir.

Eğlence: Tiyatro çocuklar için neden önemlidir diye soruyorsanız sağlamış olduğu tüm sosyal ve kültürel özelliklere ek olarak keyifli vakit geçirme avantajı da söylenebilir. Çünkü çocuklar için tiyatro eğitimi, bir “okul” disiplininde değil, tam tersi bir eğlence havasındadır. Tiyatro çocuklara ezberle ya da zorla değil, sevdirerek öğretilen bir sanattır.

Farkındalık: Tiyatronun faydalarından bir diğeri de tarihini ve kültürel mirasını tanımayan yeni nesli, geçmişiyle buluşturmaktır. Çocuk tiyatro kurslarında çocuklar, mitleri, efsaneleri, masalları, şiirleri ve hikayeleri öğrenir. Bu sayede başta kendi kültürü olmak üzere farklı kültürleri de tanır.

Akademik Başarı: Çocuklar için tiyatro eğitimini tamamlayan küçükler, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı çocuk tiyatro kursunu alarak kendilerini başarmış hissederler. Yani büyük hedeflere ulaşmak için çalışmanın önemini kavrarlar. Bu da okul hayatlarındaki başarılarını artırır.

Tiyatronun Çocuk Gelişimindeki Yeri Yadsınamaz…

Sahne sanatları, getirdikleri beğenilme ve takdir edilme arzusunun yanında sanata olan tutkuyu da artırdığı için çocukların ilgi odağı olmaktadır. Özellikle film ve dizilerdeki hayranlık uyandıran oyuncular, çocuklar için tiyatroyu farklı bir yere taşımaktadır. Yeni şarkılar öğrenmek, yeni oyunlar oynamak ve hayali oyunlara katılmak, çocukların eğitici bir eğlencede faydalı vakit geçirmesini sağlamaktadır. 

Duygusal zekayı geliştiren, çocukların çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olan, faydalı bir hobi edinmelerini sağlayan ve gelecek planlarını etkileyen çocuk tiyatro kursları, çocukların oyunculuk tutkusunu geliştirmekte ve onları hayal ettikleri dünyaya doğru yolculuğa çıkarmaktadır.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44