Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hobi Fotoğrafçılığı Nedir? – Hem Gezecek Hem De Eşsiz Güzelliklere Tanıklık Edeceksiniz!

Hayatın En Güzel Anlarını Karelerinizle Ölümsüzleştirmeye Başlayın! – Hobi Olarak Fotoğrafçılık

Akıllı telefonların yaşam alışkanlıklarımızı ciddi ölçüde değiştirmesiyle birlikte fotoğrafın artık gündelik yaşamın tam anlamıyla bir parçası haline geldiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de hobi fotoğrafçılığı nedir sorusuna yanıt verirken yalnızca sosyal medya hesaplarımıza post atmak için kullandığımız fotoğraflardan bahsedemeyiz. Aksine modern dünyanın en renkli sanatlarından biri olan fotoğrafçılığı; dünyaya dair farkındalığı arttıran oldukça keyifli bir aktivitedir.

Elbette günümüzde sosyal medya ile birlikte herkes bir şekilde fotoğraf çekiyor. Ancak fotoğrafçılık hobisi ile fotoğraf çekmeyi adeta bir yaşam tarzı haline getirmiş fotoğraf tutkunlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Halen daha zaman zaman şehir şehir, ülke ülke dolaşarak farklı enstantaneler yakalamaya çalışan amatör hobi fotoğrafçıları ile karşılaşabilmek mümkün! Peki hobi fotoğrafçılığı neden bu kadar güzel bir aktivite, gelin bu soruya birlikte yanıt vermeye çalışalım!

Dünyayı Objektifinizden Keşfetmeye Hazır Mısınız? – Hobi Fotoğrafçılığı ve Güzel Yanları

Hobi fotoğrafçılığı sanat türleri arasında belki de hayatla en iç içe olan alanların başında gelir. Bu açıdan pek çok insanın hobi olarak fotoğrafçılık ile uğraşmayı tercih etmesi hiç de şaşırtıcı değildir. İşte hobi fotoğrafçılığının güzel yanları arasında sayabileceklerimiz:

 • Her şeyden önce hobi fotoğrafçılığı mekansız bir uğraşıdır. Diğer sanatların çoğunda olduğu gibi bir sahneye veya ağır ekipmanlara ihtiyacınız yok! Fotoğraf makineniz ve hatta akıllı telefonunuzla sokaklara çıkmanız yeterli...
 • Detayları fark etmeye meraklıysanız hobi fotoğrafçılığı belki de bunun için en uygun alandır. Çevrenizle, nesnelerle ve dış dünyayla çok daha farklı bir etkileşim kurmaya başladığınızı kısa sürede fark edeceksiniz!
 • Hobi fotoğrafçılığı genel olarak yüksek maliyetlere sahip olmayan bir hobidir. Elbette yeni nesil makinelerin biraz da döviz kurları nedeniyle yükseldiğini kabul ediyoruz. Ancak yine de hobi olarak fotoğrafçılık diğer sanat dallarına göre çok daha bütçe dostudur demek yanlış olmaz.
 • Günümüzün insanının belki de en büyük sorunlarından biri odaklanamamaktır. Genellikle her şeyi anlık olarak geçiyoruz... Ancak hobi fotoğrafçıları için anı yakalamak, odaklanmak, ayrıntılara dikkat etmek son derece önemlidir!
 • Fotoğrafçılığın aynı zamanda bir hayal gücü işi olduğunu unutmamak gerekir! Genellikle insanlar bunun stüdyo fotoğrafçılığı için daha geçerli olduğunu düşünür. Ancak sokakta da o fotoğraf karesini görebilmek başlı başına bir yaratıcılık işidir.
 • Hobi fotoğrafçılığı ile para kazanmak mümkündür. Çoğu hobi için bu geçerli olmasa da hobi fotoğrafçılığı sizin için bir maddi gelir kaynağına dönüşebilir. İsterseniz buna daha detaylı olarak bakalım.

Hobi Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak Nasıl Mümkün?

Elbette söz konusu bir hobi ise aslolan profesyonel kaygılar değildir. Ancak yine de hobi fotoğrafçılığı ile para kazanmak sizin için ikincil bir motivasyon kaynağı olabilir. Günümüzde çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz shutterstock, alamy, istock, adobe stock, photo shelter gibi pek çok site var. Dijital kanalları kullanarak fotoğraflarınızı reklam ajanslarına satabilir, ek gelir yaratabilirsiniz. Özellikle insan, doğa ve yemek fotoğraflarının amatör hobi fotoğrafçıları için önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Hobi Fotoğrafçıları İçin Makine Önerileri – Nereden Başlayacağınızı Bilemiyor Musunuz?

Siz de hobi olarak fotoğrafçılığa ilgi duyuyor, ancak nereden başlayacağınızdan emin olamıyorsanız birkaç makine önerisinin sizin için faydalı olacağına inanıyoruz. Elbette yazımızın temel konusu bu olmadığı için burada sözü uzatmayacağız. Ancak yine de birkaç makine ismi anmanın iyi bir başlangıç olacağına inanıyoruz. İşte hobi fotoğrafçıları için makine önerilerimiz:

 • GoPro Hero 8 Black (Aksiyon Kamerası)
 • Sony A7
 • DJI Mavic Air (Drone Fotoğrafları)
 • Canon EOS RP
 • Sony A6000
 • Nikon D7500
 • Canon EOS 80D 
 • Nikon D3500

Tutkunuzu Daha Fazla Ertelemeyin!

Siz de fotoğrafçılığa ilgi duyuyor, ancak bu ilginizi gerçek bir tutkuya, boş zamanlarınıza değer katacak bir aktiviteye dönüştürmek için aradığınız fırsatı bulamıyor musunuz? Sanat Akademi ile tanışmaya ne dersiniz?

15 yıllık deneyimimizle sizlere Sanat Akademi’de uzman fotoğrafçılık eğitmenlerinin sunduğu fotoğrafçılık dersleri veriyor, ister hobi isterseniz de profesyonel anlamda fotoğrafçılığın sırlarını ve tekniklerini öğrenmenize destek oluyor, uygulama ve pratiğe yönelik derslerle ekipmanlarınızı yakından tanımanızı sağlıyoruz!

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44