Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Cv’de Olması Gereken Sertifikalar Nelerdir?

Cv İçin Gerekli Sertifikalar ve Sunduğu Avantajlar

Okulunuzu bitirdiniz ve iş bulma sürecine geldiniz. Önünüzde birçok seçenek olmasına rağmen binlerce de rakibiniz var. Her gün onlarca başvuru yapıyorsunuz ancak ya hiç dönüş gelmiyor ya da gelen yanıtlar olumsuzluk içeriyor. Demek ki yeni bir şeyler yapmanız gerekiyor. Sizi rakiplerinizin önüne çıkartacak, işverenlerin dikkatini çekmenizi sağlayacak bir değişikliğe ihtiyacınız var. Peki ama bu nasıl bir değişiklik olacak?

Elbette cv’de olması gereken sertifikalarla! Yalnız bu noktada önemli bir ayrım var. Çoğu insan, en çok işe yarayan sertifikaların mesleki ve teknik sertifikalar olduğunu düşünür. Halbuki durum tam tersidir. Çoğu işveren ve İK’cı için sizin kişiliğiniz ve karakteriniz hakkında bilgi sahibi olacakları belgeler çok daha önemlidir. Öyleyse özgeçmişte olması gereken sertifikalar hangileridir, öğrenmek ister misiniz?

Cv’de Olması Gereken Sertifikalar – Bu Belgeleri Mutlaka Edinin!

Bir satış danışmanı olarak sektörünüzle ilgili bir işe başvuruyorsunuz diyelim. Sizce yalnızca satış teknikleri, pazarlama kuralları gibi sertifikalara sahip olmanız mı işverenlerinizi daha çok etkiler yoksa mükemmel iletişim becerilerine sahip olduğunuzu kanıtlayan, ikna sanatına tam manasıyla hakim olduğunuzu gösteren kişisel gelişim kursu sertifikaları mı? Ya da şöyle soralım; sizce iş görüşmelerinin amacı sizin zaten özgeçmişinizde yazılı olan eğitim ve deneyim gibi özelliklerinizi öğrenmek mi yoksa sizin kendinizi ifade etme becerinizi ve güveninizi ölçmek mi? Siz de iş görüşmelerinin amacının sizin kişisel özelliklerinizi ortaya çıkarmak olduğunu düşünüyorsanız işte en çok işe yarayan sertifikalar;

Stres Yönetimi Eğitimi: Cv için gerekli sertifikalardan ilki stres yönetimi eğitimidir. İşiniz hangi sektörde olursa olsun, gerek yoğun tempodan gerekse müşterilerle sürekli olarak irtibat halinde olmaktan dolayı stres altında olacaksınız. Dolayısıyla stresini kontrol etmeyi bilen, insanları idare edebilen ve soğukkanlılığıyla tüm gergin süreçleri yönetebilen bir çalışan olduğunuzu ispat edebileceğiniz stres yönetimi eğitimi sertifikası, özgeçmişte olması gereken sertifikalardandır.

Zaman Yönetimi Eğitimi: Cv’de olması gereken sertifikalardan bir diğeri zaman yönetimi eğitimidir. Her işveren ve yönetici, çalışanların dakik, düzenli, sistematik ve programlı bir şekilde çalışmasını bekler. Bir sonraki güne sarkan işler, yetişmeyen projeler ve çalışana bağlı olarak kalınan mesailer, hiçbir işverenin hoşuna gitmez. Bu yüzden, mesai saatlerini çok daha etkili bir şekilde yönetebilmenizi sağlayan stres yönetimi eğitimi, en çok işe yarayan sertifikalardandır.

İkna Sanatı Eğitimi: Özgeçmişte olması gereken sertifikalardan bir diğeri ikna sanatı eğitimidir. Özellikle çağrı merkezi, satış ve pazarlama departmanı gibi birimlerde çalışanlar için olmazsa olmaz belgelerden biri olan kişisel gelişim kursu sertifikaları, işinizde yükselebileceğinizin ve özveriyle çalıştığınızın göstergesidir.

İmaj Yönetimi Eğitimi: Cv’de olması gereken sertifikalardan en önemlisi, imaj yönetimi eğitimidir. İmaj yönetimi, konuşmanızdan oturmanıza, giyiminizden kişisel bakımınıza kadar sizi her yönden kusursuz hale getiren bir eğitimdir. Oturup kalkmasını bilen, özgüveniyle toplantıları ve iş yemeklerini organize edebilen, konuşma becerileri gelişmiş, donanımlı ve prezentabl bir çalışan, tüm işverenlerin çalışmak istediği bir ekip arkadaşıdır. 

Kişisel Gelişim Kursları Cv’nizi Etkili Gösterir

Kişisel gelişim kurslarını başarıyla tamamladığınızda sahip olduğunuz belgeler, özgeçmişiniz için en çok işe yarayan sertifikalardandır. Kendinizi iyi bir şekilde ifade edebildiğinizi, özgüvenli olduğunuzu, düzenli ve dakik çalışan bir eleman olduğunuzu ve kişisel bakımınıza önem verdiğinizi göstermektedir. Bu yüzden, iş başvurularından önce özgeçmişinizi hazırlarken cv’de olması gereken sertifikalara öncelik vermeniz gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz kişisel gelişim kursu sertifikalarına ek olarak cv için gerekli sertifikalar bundan başka iletişim becerileri kursu, etkili iletişim ve imaj kursu, motivasyon kursu, sunum teknikleri kursu, beden dili kursu, liderlik eğitimi, zor insanlarla başa çıkma kursu, diksiyon kursu ve zarafet kursu da olabilir.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44