Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Güzel Konuşmak İçin Ne Yapmalı?

Güzel Konuşma Sanatının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Güzel konuşmak, hem profesyonel hem de sosyal yaşamda önemli artılar sağlar. Kelimeleri düzgün telaffuz etmek, akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşmak ve tonlamalara dikkat etmek, güzel konuşma sanatının olmazsa olmazlarıdır. Diksiyon ve güzel konuşma, iş dünyasında çok daha prestijli, prezentabl, dikkat çekici ve donanımlı görünmenizi sağlarken sosyal yaşamda ise iletişim becerileri güçlü, aktif ve kültürlü bir imaj çizme imkanını sunar.

Peki, etkili ve güzel konuşmak isteyenler, hangi güzel konuşma egzersizlerini uygulamalı, güzel konuşmak için ne yapmalı? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Güzel konuşma sanatının ilk adımı, Türkçenin kurallarına hakim olmak, kelimeleri, harfleri ve heceleri doğru bir şekilde telaffuz etmek. Gelin, birlikte güzel konuşma tekniklerini, güzel konuşma egzersizlerini ve güzel konuşmak için ne yapmalı sorusunun cevabını inceleyelim.

Güzel Konuşmak İçin Ne Yapmalı?

Bulunduğunuz her ortamda insanların size çok daha fazla saygı duymasının, öne çıkmanızın ve dikkat çekmenizin en önemli sırrı, diksiyon ve güzel konuşmadır. Konuşmanız ne kadar anlaşılır, açıklayıcı ve akıcı olursa insanların size odaklanması ve söylediklerinize kulak vermesi de o kadar fazla olur. Eğer herhangi bir konuda dinlenmediğinizi düşünüyor, iş ortamında gerektiği kadar kendinizi ifade edemediğinize inanıyorsanız ilk iş olarak etkili ve güzel konuşma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. 

Güzel Konuşma Sanatı Size Ne Katar?

Güzel konuşmak için ne yapmalı diye araştıran pek çok kişi, aslında güzel konuşma egzersizlerinin günlük yaşamda kendisine ne gibi faydalar sunacağını merak eder. Güzel konuşma sanatından profesyonel yaşamınızda; iş toplantılarında, iş mülakatlarında ve çeşitli organizasyonlarda faydalanır, kendinizi çok daha iyi bir şekilde ifade ederek hem yöneticilerinizin hem de iş ortaklarınızın dikkatini çekersiniz. Güzel konuşma tekniklerinden sosyal yaşamınızda ise daha çok sevilen, sayılan ve aranan bir kişi olma noktasında yarar sağlarsınız. Buna ek olarak spikerlik, sunuculuk, seslendirme sanatçılığı, oyunculuk, tiyatroculuk ve öğretmenlik gibi mesleklerde de diksiyon ve güzel konuşma sanatının önemli faydalarını görürsünüz.

Güzel Konuşma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Diksiyon ve güzel konuşma konusunda kendinizi geliştirme kararı aldıysanız güzel konuşmak için ne yapmalı diye düşünmenize artık hiç gerek yok. Bu noktada size etkili ve güzel konuşmanın inceliklerini öğretecek, güzel konuşma egzersizleri ile iletişim becerilerinizi iyileştirecek ve güzel konuşma tekniklerine hakim olmanızı sağlayacak diksiyon kursu veya iletişim becerileri kursu gibi destekleyici eğitimlere başvurmanız yeterli. 

Güzel Konuşma Egzersizleri – Diksiyon Kursunda Neler Öğreneceksiniz?

İletişim becerileri kursu, etkili iletişim ve imaj kursu, diksiyon kursu gibi pek çok kişisel gelişim eğitiminde ilk olarak güzel konuşma tekniklerini benimsemenizi, düşünmeden ve akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlayacak güzel konuşma egzersizleri üzerinde durulur. İşte, diksiyon ve güzel konuşma derslerinde pratik yapacağınız bazı tekerlemeler;

  • Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar.

  • İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi yoksa İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi?

  • Kırk kırık küp, kırkının da kulpu kırık küp

  • Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortada su şişesi

  • Gül dibi bülbül dili gibi, bülbül dili gül dibi gibi

  • Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: “Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz.” demiş.

  • Ilım ılınan, ılıcalı ılıcalı akan ılık Iğdır Irmağı’nın kıyıları ıkır tıkır ığrıp ağaçlarıyla kaplıdır.

Etkili ve Güzel Konuşma Sizi Ayrıcalıklı Bir Konuma Getirir…

Güzel konuşmak için ne yapmalı diyenlere etkili ve güzel konuşmanın öneminden, sunduğu avantajlardan ve güzel konuşma sanatındaki tekerlemelerden bahsettik. Siz de hem kişisel hem de akademik yaşamınızı daha iyi bir hale getirmek isterseniz diksiyon ve güzel konuşma konusundaki becerilerinizi iyileştirebilecek eğitimlere katılabilirsiniz.

Diksiyon kursu, iletişim becerileri kursu, etkili iletişim ve imaj kursu gibi kişisel gelişim eğitimlerini ve çok daha fazlasını, Sanat Akademi’de bulabilir, uzman eğitmenlerle birlikte kendinizi çok daha gelişmiş bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44