Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İyi Bir İlk İzlenim Bırakmanın Yolları Nelerdir?

İnsanlarda İlk İzlenim Neden Önemlidir? 

Bir iş görüşmesine gideceksiniz ya da önemli bir kişiyle bir toplantı yapacaksınız diyelim. Kusursuz bir şekilde görünmek istemeniz, çok normal. Aslında bunun günlük kullanımdaki ifadesi, başarılı bir ilk izlenimdir. Giyiminizden konuşmanıza, selamlaşmanızdan oturmanıza kadar pek çok şey, aslında iyi bir ilk izlenim bırakmanın yollarıdır.

Sosyal algı ve izlenim oluşturma, özellikle iş görüşmesi, iş ortaklığı ve özel ilişkilerde çok önemlidir. Çünkü pek çok insan için ilk karşılaşmadaki tutum ve tavırlar, kişilik ve karakter hakkında genel bir bilgi vermektedir. İlk kez karşılaştığınız birine nasıl yaklaştığınız, samimi olmadığınız insanlarla nasıl iletişim kurduğunuz ve oturma şekliniz, başarılı bir ilk izlenimde önemli bir yere sahiptir. Peki, başarılı ilk izlenim nasıl olmalıdır?

İlk İzlenim Neden Önemlidir?

Halo etkisini daha önce duymuş muydunuz? Halo etkisi, gerek iş gerek sosyal amaçlı olan görüşmelerinizde karşı tarafta bıraktığınız ilk ve genel fikirdir. Yani başarılı bir ilk izlenim, olumlu bir halo etkisi yaratmaktadır. Örnek verecek olursak; iş toplantısına gelirken özenli giyinen birinin, sosyal yaşamında da özenli, kişisel bakımına dikkat eden ve temiz biri olduğunu düşünmek denilebilir. İnsanlarda ilk izlenim olumlu olabileceği gibi olumsuz olarak da gerçekleşebilir, bu doğrultuda halo etkisi de negatif olarak gerçekleşir. Yani; yeni bir ortama girdiğinde selam vermeyi unutan bir kişinin günlük yaşamında da kaba ve saygısız olduğunun düşünülmesi gibi.  

İyi Bir İlk İzlenim Bırakmanın Yolları 

İlk izlenim neden önemlidir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi de iyi bir ilk izlenim bırakmanın yollarına değinebiliriz. İnsanlarda ilk izlenim, sahip olduğunuz diğer kişisel özellikleri de doğru bir şekilde karşı tarafa aktarabilmeniz açısından değerlidir. Bu yüzden konuşmanızdan oturuşuna, selamlaşmanızdan tanışma şeklinize, yürüyüşünüzden yemek yeme stilinize kadar her konuda kusursuz olmanız gereklidir. Peki bunu nasıl sağlayacaksınız? Elbette kişisel gelişim kursları ile!

Sosyal algı ve izlenim oluştururken kendinizi çok daha nazik ve kibar biri olarak tanıtabilmek için kişisel gelişim kurslarından zarafet kursunu deneyimleyebilirsiniz. Aynı şekilde başarılı bir ilk izlenim için olmazsa olmaz olan akıcı ve anlaşılır biçimde konuşma için de diksiyon kursunu, iletişim becerileri kursunu ve etkili iletişim teknikleri kursunu alabilirsiniz.

Başvurduğunuz iş için gerekli olan tüm sosyal becerilere sahip olduğunuzu göstermek içinse ikna sanatı eğitimi, motivasyon ve farkındalık eğitimi, etkili sunum teknikleri eğitimi ve liderlik eğitimi gibi kişisel gelişim kurslarına katılabilirsiniz.

İlk izlenim nasıl olmalı sorusunu özetleyecek olursak; karşınızdaki kişiye ilk 10 saniye içerisinde kişisel bakımına özen gösteren, saygılı, tertipli, sistemli, dakik, donanımlı, kibar, samimi, güçlü ve sakin bir imaj çizmeniz şeklinde ifade edebiliriz.

İnsanlarda İlk İzleniminiz Güçlü Olsun…

İnsanlara kendinizi en etkili ve doğru bir şekilde aktarabilmek için 10 saniyeniz var desek işe nereden başlarsınız? Duruşunuz, mimikleriniz, konuşmanız ya da giyiminiz… Aslında halo etkisi, tüm bu özelliklerin toplamıyla bir araya gelir. Yani, siz farkında olmasanız da geçmiş deneyimleriniz ve sosyal becerileriniz ışığında insanlara fikir verirsiniz.

İşte tüm bu süreci kontrol altına alabilmeniz, kendinizi doğru bir şekilde aktarabilmeniz ve insanlarda başarılı bir ilk izlenim bırakabilmeniz için kendinizi olabildiğinde donanımlı, etkili ve prestijli biri haline getirmeniz önemlidir.

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44