Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kendini Geliştirmek İçin Yapılacaklar Listesi Hazırlıyoruz!

Kendini Geliştirmek İçin Ne Yapmalı? Kendini Geliştirmek İçin Kurslar Var mı?

Hayatta her zaman gelişime ve değişime ihtiyaç vardır. Ne kadar çok konuda bilginiz olur, kendinizi ne kadar çok alanda geliştirirseniz yaşamınız da sizin için o kadar daha kolay ve anlamlı geçer. Zaman geçtikçe daha çok konuda tecrübe edinmiş, kendinize daha çok değer katmış olursunuz… Kendini geliştirmek için ilk adımı atmaya karar verdikten sonra çevrenizde, statünüzde, sosyal hayatınızda ve psikolojinizdeki olumlu gelişmelere daha yakından şahit olursunuz.

Kendini geliştirmek için yapılacaklar listesi hazırlayarak özgüvenli, becerikli ve saygın biri olmak sizin elinizde… İlk iş olarak kendinize bir zaman belirleyin ve bu zaman dilimi için bir hedef koyun. Kendini geliştirmek için yapılacakları tamamladığınızda hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı gözlemleyin ve mükemmel sonucun tadını çıkarın. Haydi, kendini geliştirme programı hazırlamaya!

Kendini Geliştirmek İçin İlk Adım – Nasıl Başlamalısınız?

Kendini geliştirmek için yapılacak listesi hazırlamadan önce hangi konuda, ne alanda ve ne için gelişmek istediğinize karar verin. Hedefiniz işinizde başarılı olmak mı yoksa özgeçmişinizi daha kapsamlı göstermek mi? Sosyal yaşamınızda biraz daha göz önünde biri olmayı mı tercih ediyorsunuz yoksa kişisel gelişim, sizin için bir tutku mu? Kendini geliştirmek için ilk adımınız her zaman, hedef olsun! Hedefinizi belirledikten sonra kendini geliştirmek için yapılacaklara karar verebilmeniz için bir de konu belirlemeniz gerekiyor. Kendini geliştirmek için ne yapmalı sorusunun sizdeki cevabı, sosyal alanlara ağırlık vermek mi, yoksa iş dünyasına daha iyi hazırlanmak mı?

Kendini geliştirmek için yapılacaklar listesi oluşturmadan önce bir diğer adımınız da araç olsun. Kendini geliştirmek için kurslara gitmeyi ister misiniz yoksa kişisel gelişim kursları gibi rehberlik yapan kitaplar da sizin için yeterli olur mu?

Kendini Geliştirmek İçin Yapılacaklar Listesi 

Kendini geliştirmek için yapılacaklar arasından sizi mental ve sosyal olarak daha iyi hissettiren geliştiren ve size değer katan kişisel gelişim aktivitelerini bulmanız önemli. Çünkü kendinizi geliştirmeye adadığınız bu zamanı, olabildiğince verimli ve kapsamlı geçirmeniz şart. İşte, sizlere örnek bir kişisel gelişim programı:

Hedeflerinizi Göz Önünde Tutun: Kendini geliştirmek için yapılacaklar listesinin ilk sırasında yaşamınıza daha kolay yön verebilmenizi sağlayacak hedefler var. Unutmayın, söz uçar; yazı kalır. Kariyer hedeflerinizi, gelecek planlarınızı ve yaşamsal amaçlarınızı ne kadar göz önünde tutarsanız bunları gerçekleştirme azminiz ve tutkunuz da o kadar canlı olur. Bunun için kendinize bir pano alabilirsiniz. Ya da kısa vadeli hedeflerinizi renkli kalemlerle yazıya dökebilir ve bu kağıtları buzdolabınıza yapıştırabilirsiniz.

Sizi Hedeflerinize Ulaştıracak Kişisel Gelişim Kurslarına Gidin: Kendini geliştirmek için yapılacaklardan ilkini tamamladınız diyelim. Peki yalnızca hedefleri görünür kılmak ve onları hatırlamak yeterli mi? Tabii ki değil! Aynı zamanda hedeflere ulaşabilmek için harekete geçmek ve çabalamak da gerekli. Bunun için en güzel yol da kişisel gelişim kursları… İsterseniz iş dünyasındaki başarınızı katlayacak kişisel gelişim kurslarına katılın isterseniz de sosyal yaşamınızda çok daha samimi ve saygın olarak tanınmanızı destekleyecek kişisel gelişim kurslarına katılın.

Artı ve Eksi Listeniz Olsun: Kendini geliştirmek için ne yapmalı diye araştıranlardan çoğu, kendini geliştirmek için yapılacaklar arasında hep olumlu aşamalara denk gelir. Ancak tıpkı yaşamın genelinde olduğu gibi kişisel gelişimde de dönem dönem olumsuzluklar yaşanabilir. Bunları takip etmeniz, kişisel gelişim hedeflerinize ulaşmanız açısından önemlidir. “Bu hafta hedeflediğim ama yapamadığım ne var? Bu ay, hangi planımı uygulayamadım? Bugün kendimi geliştirmek için ne kadar zaman ayırdım?” gibi kişisel gelişim programınızı takip etmenizi destekleyecek bir çizelge oluşturun.

Yeni Bir Kütüphane Oluşturun: Çizgi romanlar, polisiye, macera, aşk, gerilim… Kitaplığınızda pek çok kitap okunmayı bekliyor olabilir. Elbette boş vakitlerinizi değerlendirmeniz ve genel kültürünüzü geliştirmeniz için her konuda kitap okuyun ancak bu aşamada kişisel gelişiminizi de ihmal etmeyin. Kişisel gelişim için yapılacaklar listesi hazırlarken mutlaka kişisel gelişim kitaplarına da yer verin.

Kendini Geliştirmek İçin İlk Adım Harekete Geçmek…

“Kendimi geliştirmek istiyorum, kişisel gelişime önem veren biriyim, kişisel gelişimim için bir şeyler yapmak istiyorum…” Son dönemde bu tarz cümleleri sıkça kurduğunuzu mu fark ediyorsunuz? Peki, neden kendini geliştirmek için yapılacaklar listesini hayatınıza uyarlamıyorsunuz? Üstelik kendini geliştirmek için yapılacaklar listesini yaşamınız için bir rutin haline de getirebilirsiniz!

İster kendini geliştirmek için kurslara gidin isterseniz de kişisel gelişim kitaplarından oluşan dev bir kütüphane kurarak bu sürece başlayın. Önemli olan kendinizde gelişmesi gerektiğini düşündüğünüz alanları fark etmeniz ve harekete geçmeniz. Unutmayın, herkesin eksik olduğu bir alan mutlaka vardır ve değişimin sonu asla yoktur…

[widget-192]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44