Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sanat Nedir Ne İçin Yapılır?

Sanatın Tanımı ve Özellikleri – Sanat Nedir Sanatçı Nedir?

Her birimiz, günlük hayatımızda sanata meraklı olduğumuzdan ya da sanatsal faaliyetlere katıldığımızdan bahsederiz. Peki gerçekten de sanatın tanımını doğru bir şekilde biliyor muyuz? Yani sanat nedir sorusunun yanıtı, yalnızca tiyatro eserleri yaratmak veya tablolar yapmak mıdır? Sanatın tanımı aslında sandığımızdan çok daha derin. 

Sanat nedir sorusunu yanıtlarken öncelikli olarak duygulardan bahsetmemiz gerekir. Çünkü duygular olmadan sanattan söz edilemez. Şimdi dilerseniz sanat nedir ne için yapılır, sanat dalları enlerdir ve sanatın tanımı ve özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyip gerçek sanat kavramını tanıyalım.

Sanat Nedir Ne İçin Yapılır?

Sanat nedir sorusunu ilk olarak sanatçıların gözünden yanıtlayalım. Mesela Tolstoy’a göre sanatın tanımı şu: “Sanat, bir duyguyu deneyimleyen kişinin onu kasıtlı olarak başkalarına aktardığı etkinliktir."  Sanat nedir sorusunu Elbert Hubbard ise şöyle tanımlıyor: “Sanat bir şey değil, bir yoldur.”

Buradan yola çıkarak sanatın tanımının kişiye, duygulara ve sanatın dallarına göre farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz. Şimdi nesnel olarak sanat nedir kısaca açıklayalım. Sanat, yaratıcının (sanatçının) teknik becerisini ifade eden, güzelliği veya duygusal gücüyle beğenilmesi amaçlanan görsel veya işitsel faaliyetleridir. Sanat nedir sorusunu neden nesnel bir biçimde açıkladığımızı merak edebilirsiniz. Çünkü sanatın tarihi boyunca pek çok işlevi olmuştur, bu durum elbette sanatın amaçsız olduğunu göstermez. Sadece sanat, toplumlar için o kadar önemlidir ki kimi zaman evrensel bir sorunla ilgili kamuoyu yaratmak, kimi zaman tarihi yansıtmak, kimi zaman kültürel açıdan gelişim sağlamak kimi zaman da sadece duyguları aktarmak için yapılır. Dolayısıyla sanat nedir kısaca açıklanabilecek kadar sıradan bir soru değildir. Sanat, tek bir kavramla açıklanamayan soyutlaşmış ve nicelleştirilmesi güç olan bir kavramdır. 

Sanatın Tanımı ve Özellikleri 

Sanat, kişinin kendisini evrenle ilişkili olarak deneyimlemesi için bir yol sağlar. Sanatın meyveleri, unutulmaz ve kaybolmazdır. Dolayısıyla insanların duygularını aktarabilmeleri için en etkili yoldur. Sanatın tanımı ve özelliklerinden bir diğeri de hoş, duygusal ve etkileyici eserler üretilerek insanlara her zaman umut vadetmesidir. Sanat, hayatın merkezinde yer alan ancak kelimelere dökmesi zor olanları fark etmemizi ve kendimizi tanımımazı da sağlar. Aynı zamanda da farklı kültürlerle ilgili fikirlerimizi genişletebilmek ve dünyanın sesini duymak için etkili bir yoldur. Sanat, duyarlılık ve yenilik demektir. Sanatın önemini koruduğu toplumlar estetik, güzellik ve iyilik kavramlarına değer vermektedir. 

Sanatçı Nedir?

Dediğimiz gibi sanat nedir kısaca bahsedilemeyecek kadar derin bir konu. Ancak sanat nedir ne için yapılır sorusunun zihninizde biraz daha netliğe kavuştuğuna inanıyoruz. Elbette sanattan bu kadar bahsedip sanatçı nedir sorusunu incelemeden olmaz. Çoğu zaman resim yapan, şarkı söyleyen ya da el emeği ürünler üreten kişileri sanatçı olarak tanımlıyoruz. Evet, üstünkörü bir tanımlamada bu geçerli olabilir. Ama sanatçı nedir sorusunun yanıtı aslında çok daha detaylı ve önemli. Sanatçı nediri şöyle açıklayalım. Her insanın ruhunda mutlaka yaratıcılık vardır. Bu illaki güzel resim yapabilmeniz ya da harika bir tiyatro sanatçısı olabilmeniz demek değildir. Yaratıcılık çoğu zaman bir fikirle de olabilir. İşte, bu yaratıcılığın yanına bir de beceri eklenince ortaya sanatçı nedir sorusunun yanıtı çıkar. Sanat yaratılan bir şeydir dolayısıyla sanatçı da yaratan biri olmalıdır. Sanat dallarıyla ilgilenen ve sanatı yaşamı için vazgeçilmez haline getiren kişiler, yani sanatçılar, meraklıdır; daha fazla duygu ve düşüncenin peşinde koşar. Çalışmaya isteklidir, düşünmeyi sever. Mutlaka ama mutlaka “denge” kavramına sahiptir. Çünkü denge, sanatçının çalışmaları için neyin önemli olup neyin olmadığına karar vermelerini sağlar. Sanatçı, aynı zamanda da cesurdur. Leonardo da Vinci’nin bu konuyla ilgili önemli bir sözü vardır: “Bir ressam için tek bir şeyi iyi yapabilmek, kendini belirli bir çalışma konusuyla sınırlamak büyük bir onur değildir.”

Sanatçılar Her Zaman Dünyayı Gözlemlerler! 

Sanat nedir ne için yapılır, sanatçı nedir, sanatın tanımı ve özellikleri nelerdir gibi soruları sizler için açıkladık. Elbette sanat, çoğu kişinin aklına geldiği gibi yalnızca resim, tiyatro, şiir veya bir besteyle sınırlandırılabilecek bir olgu değil. Sanatın dalları yedi tane fakat her biri, içerisinde pek çok güzelliği barındırıyor. Yani edebiyat, müzik, resim, mimari, tiyatro, sinema ve heykel, aslında sanatın dallarının geneli.

Sanat nedir sorusu ile ilgil şu unutulmamalıdır: Sanat, yaşamlarımızı iyileştirme gücü bulunan bir mucizedir. Bu yüzden sanatın dallarından hangisi olursa olsun, mutlaka yaşamımızda sanata yer açmalıyız. 

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44