Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Türkiye’nin En İyi Sanat Müzeleri Hangileri?

Sanat Tutkunlarının Mutlaka Ziyaret Etmesi Gereken Türkiye’deki Sanat Müzeleri

Türkiye, her bir bölgesindeki kültürel ve tarihi mirasları ile geçmişe ışık tutan ülkelerden biri olarak biliniyor. Her yıl ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısının artması da bu durumu doğruluyor. Ülkemizin şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde tam 19 adet miras alanı bulunuyor. 84 tane kültürel ve karma mirası da geçici miras listesinde yer alıyor. 

Tabii ki Türkiye’nin zenginliği doğal ve kültürel miraslarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi sanat müzeleri de hem yerli hem yabancı pek çok turistin uğrak noktası olmuş durumunda. Eğer siz de sanata gönül verenlerden biriyseniz Türkiye’nin en büyük sanat müzelerinden bahsettiğimiz bu yazımız, sizin için de ilham verici olabilir. 

Ülkemizin Bir Simgesi Olmayı Başarmış En Ünlü Sanat Müzeleri

Heykeller, tablolar, kitaplar, resimler, süslemeler ve mimari projeler… Her biri sanat müzelerinin en önemli üyeleri. Sanata yön vermiş pek çok kişinin elinden çıkan bu eserler, Türkiye’nin en büyük sanat müzelerinde sergileniyor ve Türkiye’yi, adına yakışır bir şekilde kültür-sanat ülkesi haline getiriyor. Peki, bu sanat müzeleri hangileri? 

İstanbul Modern: Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinde listenin ilk sırasında elbette ki İstanbul Modern var. Beyoğlu ilçesinde bulunan İstanbul Modern’de koleksiyonlardan sergilere pek çok değer bulunuyor. Tabii İstanbul Modern’in en önemli özelliği, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olması. Bu özelliği dolayısıyla da ulusal ve uluslararası bir kültürel kimlik oluşumunu da destekliyor. Türkiye’nin en büyük sanat müzelerinden biri olan İstanbul Modern, her yaştan ziyaretçiye uygun sanatsal güzellikler sunuyor. 

*Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinden biri olan İstanbul Modern’in giriş ücreti: 37 TL 

Pera Müzesi: 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından inşa edilmiş, Mimar M. Sinan tarafından tümden elden geçirilerek çağdaş bir müze haline dönüştürülmüştür. Şu anda Tepebaşı semtinde bulunan, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan Pera Müzesi, Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinden biri olarak biliniyor. Resim sanatına yön veren Frida Kahlo, Picasso ve Goya gibi ünlü kişilerin eserlerine de yer verilmektedir. Pera Müzesi’nde ayrıca sergiler ve koleksiyonlar da sanatseverlerle buluşmaktadır.

*Türkiye’nin en büyük sanat müzelerinden biri olan Pera Müzesi’nin giriş ücreti: Tam: 80 TL - İndirimli: 40 TL 

Borusan Contemporary: İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinden biri olarak tanınan bir kültür-sanat merkezidir. Sanat müzesinde; video, yerleştirme, yeni medya, neon-LED ve fotoğraf gibi dijital tekniklerle üretilen eserler sergilenmektedir. Bu yönüyle de genç kuşak sanatçıları destekleyen bir çizgi oluşturmuştur. Maurizo Nannucci, Rafael Lozano-Hemmer, Daniel Rozin ve Ola Kolehmainen gibi ünlü isimlerin de yapıtlarının bulunduğu sanat müzesinde şu an itibariyle 800’den fazla eser sergilenmektedir. 

*Türkiye’deki Sanat Müzelerinden Biri Olan Borusan Contemporary’nin giriş ücreti: Tam: 75TL - İndirimli: 25TL

Sakıp Sabancı Müzesi: Türkiye’nin en iyi sanat müzeleri denince akla ilk gelen mekanlardan biri olan Sakıp Sabancı Müzesi, 2011’de kurulmuştur. Sanat müzesinde, Picasso, Rodin, Monet ve Rodin gibi pek çok büyük sanatçının eserleri sergilenmektedir. Ayrıca hat sanatının en nadide örnekleri de en ünlü sanat müzelerinden biri olan Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaretçilere sunulmaktadır. İstanbul’un Emirgan semtinde bulunan sanat müzesi, uluslararası standartlarda eğitim programları, konferanslar, seminerler ve sergilenen sunan bir ortam sunmaktadır. 

*En Ünlü Sanat Müzelerinden Biri Olan Sakıp Sabancı Müzesi’nin giriş ücreti: Yıllık Bilet (Yetişkin)

90₺ - Öğrenci 45₺

Günlük Bilet (Yetişkin): 60₺ - Öğrenci 40 TL

Sanat Müzesi, salı günleri 10:00 - 18:00 arası ücretsizdir.

Baksı Müzesi: Bayburt’ta bulunan Baksı Müzesi, Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinden biri olarak bilinmektedir. Şehir merkezlerindeki sanat müzelerinin aksine Doğu Karadeniz’de Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerine kurulan Baksı Müzesi, 2014 Yılı “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nün de sahibi olmuştur. Türkiye’deki sanat müzelerinden biri olarak adını duyuran Baksı’da, pek çok çağdaş ve geleneksel sanat eseri sergilenmektedir. 

*Baksı Müzesi giriş ücreti: Öğreci 5 TL – Yetişkin 10 TL

Salı günleri, sanat müzesine giriş ücretsizdir.

Odunpazarı Modern Müze: Türkiye’deki sanat müzelerinden biri olan Odunpazarı Modern Müze’de, ülkemizden ve dünyadan modern ve çağdaş sanat eserleri sergilenmektedir. Çeşitli temalarda sergi ve koleksiyonların ziyaretçilerle buluşturulduğu sanat müzesinde meraklıları için atölyeler de düzenlenmektedir. 

*Ünlü sanat müzelerinden biri olan Odunpazarı Modern Müze giriş ücreti: Tam 50 TL – İndirimli 35 TL

Elgiz Müzesi: Türkiye’nin en büyük sanat müzeleri arasına adını yazdıran Elgiz Müzesi, koleksiyoner Sevda Elgiz ve Can Elgiz tarafından 2001 yılında çağdaş sanatın gelişimini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Sanat müzesinde performans sanatlarından sergilere, özel etkinliklerden koleksiyonlara kadar pek çok faaliyet de ziyaretçilerle buluşturulmaktadır. Elgiz Müzesi’nin öne çıkan özelliği, teras bölmesinde dönem dönem açılan heykel sergileridir. 

*Modern sanata yön veren Türkiye’nin en iyi sanat müzeleri arasında yer alan Elgiz’in girişi ücretsizdir.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi: Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olan IRHM, 19. yüzyıl geç Osmanlı döneminden 20. yüzyıl sonuna kadar olan süreçten sanat eserlerini, ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güran, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Osman Hamdi Bey ve Şefik Bursalı gibi usta sanatçıların koleksiyonlarına da yer veren sanat müzesinin en önemli özelliği, açılışını 20 Eylül 1937 tarihinde Atatürk’ün yapmasıdır. 

*İstanbul Resim ve Heykel Müzesi giriş ücreti: Tam 80 TL – İndirimli 40 TL

Doğançay Müzesi: Türkiye’deki sanat müzelerinden biri olan Doğançay, 2004 yılında halka açılmıştır. Sanat müzesinde Burhan Doğançay ile babası Ressam Adil Doğançay’ın eserleri sergilenmektedir. Türkiye’nin en iyi sanat müzelerinden biri olmasının yanı sıra, gelecek nesil sanatçılarına yol göstermesiyle de bilinen Doğançay, İBB iş birliği ile düzenlenen sanat yarışmalarına da ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğançay Müzesi şu an için tadilatta olup en kısa sürede yeniden ziyaretçilerle buluşacaktır. Girişi ücretsizdir. 

En Ünlü Sanat Müzeleri Geçmişten Günümüze Kültürlere Işık Tutuyor!

Türkiye’deki en ünlü sanat müzelerini sizlerle paylaştık. Eğer hala bu sanat müzelerini gezmediyseniz bu planınızı daha fazla ertelemeden hemen bu hafta sonu hayata geçirebilirsiniz. İş ve ev arasında koşuşturmak, sizi yalnızca sıradan ve monoton bir hayat sahibi yapmaz. Aynı zamanda da yavaş yavaş kültürünüzden uzaklaşmanıza ve sanatın rahatlatıcı gücünü fark etmemenize neden olur. 

Ne olursa olsun, sanattan vazgeçmeyin. Özellikle de çocuklarınız için mutlaka sanatsal aktiviteler, sergilerden oluşan geziler organize edin. Çocuğunuzu ne kadar erken dönemde sanatla tanıştırırsanız geleceği için o kadar iyi bir adım atmış olursunuz. Peki, siz en çok hangi sanat müzesini merak ettiniz?

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44