Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dünyadaki En Büyük Sanat Müzeleri

Yurt Dışına Çıktığınızda Dünyaca Ünlü Sanat Müzelerini Ziyaret Etmeden Dönmeyin!

Dünyanın en büyük sanat müzeleri, her yıl pek çok ülkeden ziyaretçi çekmektedir. Dünyanın en büyük sanat müzelerini gezmek, en ünlü sanat eserlerini, yapıldıkları ortamın nasıl temsil edildiğini ve sanatçıların izlerini görmek, herkesin mutlaka edinmesi gereken tecrübelerden biridir. 

Evet, dünyadaki en büyük sanat müzeleri deyince aklınıza ilk olarak Louvre Müzesi’nin geldiğini biliyoruz. Ancak en az Louvre Müzesi kadar ünlü olan ve sanatseverler tarafından yoğun olarak ilgi gösterilen pek çok sanat müzesi daha bulunuyor. 

Dünyadaki En Büyük Sanat Müzeleri Hangileri?

Sanata meraklıysanız ya da sanat tarihiyle ilgilenen biriyseniz birazdan listeleyeceğimiz dünyanın en büyük sanat müzelerini mutlaka rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte, her biri sanatın farklı bir döneminden izler barındıran ve tarihe şahitlik etmemizi sağlayan sanat müzeleri…

  • Louvre Müzesi: Dünyanın en büyük sanat müzesi olarak bilinen ve Fransa’nın Paris şehrinde yer alan Louvre Müzesi’nde tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar pek çok döneme ait sanat eserleri bulunmaktadır. Louvre Müzesi’nin dünyanın en büyük sanat müzesi olmasında etkili olan bir konu da Mona Lisa tablosununda burada sergileniyor olmasıdır. Bu müze, yalnızca içerisinde bulunan sanat eserleriyle değil, tarihi yapısıyla da ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Louvre müzesinde Mısır, Yakın Doğu, Yunan, Roma ve İslam eserleri bulunmaktadır. Louvre Müzesi’nin tarihine baktığımızda II. Philippe tarafından kale olarak yaptırıldığını fakat zaman içinde savunma fonksiyonunu kaybettiği için I. François’in emriyle saraya çevrildiğini görüyoruz. 
  • Uffizi: Caravaggio'nun Medusa’sı, Artemisia Gentileschi'nin Judith Slaying Holofernes'i gibi pek çok Rönesans tablosu, Floransa’daki Uffizi galerisinde yer almaktadır. Dünyadaki en büyük sanat müzelerinden biri olan bilinen Uffizi’de Giotto, Botticelli, Cimabue, Leonardo da Vinci ve Raphael gibi İtalyan ressamların çok sayıda şaheseri bulunmaktadır. Kapsamlı koleksiyonu, önemli bir kısmı 12. ve 17. yüzyıllar arasındaki dönemlere ait olsa da her dönemden parçalar içermektedir.
  • Metropolitan Sanat Müzesi: Picasso'dan Pollock'a kadar pek çok ünlü sanatçının eserlerinin bulunduğu ve dünyanın en büyük sanat müzeleri arasında yer alan Metropolitan Sanat Müzesi’nde iki milyondan fazla sanat eseri bulunmaktadır. 1870 yılında Amerikan halkına sanatı tanıtmak için kurulmuştur. Müzenin resmi koleksiyonu, antik tarih ve eski Mısır'dan sanat eserlerinin yanı sıra tuvaller, heykeller ve hemen hemen tüm büyük Avrupalı ​​ustaların diğer eserlerini içermektedir.
  • Prado Müzesi: Dünyanın en büyük ve en etkileyici koleksiyonlarından biri olan Prado Müzesi, Goya, Velasquez, Murillo ve El Greco gibi sanatçıların eserleri bulunmaktadır. Pablo Picasso'nun ünlü çalışması Guernica da İspanya'nın demokrasiye dönüşüyle birlikte Prado Müzesi’nde sergilenmektedir.
  • Qin Terracotta Savaşçıları ve Atları Müzesi: Dünyadaki en büyük sanat müzelerinden biri olan Qin Terracotta Savaşçıları ve Atları Müzesi, Çin'in ilk imparatorunun mezarı etrafında toplanan 8.000 savaşçı ve atları heykeliyle görkemli bir manzara oluşturmaktadır. M.Ö. 210’da yapılmış olan bu heykeller, 1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xian yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. 
  • Van Gogh Müzesi: Dünyanın en büyük müzelerinden bir diğeri de Van Gogh’un sanat eserlerinin de pek çoğunun sergilendiği Hollanda’daki bu müzededir. Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi’nde sanatçının yalnızca eserleri değil, eskizleri ve kişisel mektupları da sergilenmektedir. 

Dünyanın En Büyük Müzelerini Görmeyi Ertelemeyin!

Evet güzel bir yaz tatili her zaman dinlendirici bir seçenek olarak tercih edilir. Fakat tarihe tanıklık etmek ve kültür turlarına katılmak da aydınlatıcı, rahatlatıcı ve geliştirici bir etkiye sahiptir. Bu yılki tatilinizi, dünyanın en büyük müzelerini gezmek üzere planlayın…

Hatta yukarıda sıraladığımız 5 müzeye ek olarak New York’taki Modern Sanat Müzesi’ni, Konya’daki Mevlana Müzesi’ni, Fransa’daki Orsay Müzesi’ni, Atina’daki Akropolis Müzesi’ni ve Berlin’deki Yahudi Müzesi’ni de gezin…

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44