Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gerçek Sanatçı Kime Denir?

Kime Sanatçı Nedir? Gerçek Sanatçının Özellikleri Nelerdir?

Sanatın dallarında bir şeyler üreten herkes gerçek sanatçı olmayabilir. Elbette herkes sanat yapabilir, herkesin dünyaya karşı farklı bir bakış açısı vardır. Ancak gerçek sanatçılık, sanatı her yönüyle ele alan, topluma değer katanların unvanıdır. 

Gerçek sanatçı kime denir sorusunu anlamak için ilk olarak sanatı doğru şekilde açıklamakta fayda var. Sanat; sinema, edebiyat, müzik, tiyatro, heykel, mimari ve resim dallarında estetik kaygısı ile yaratılan, duygu içeren ve sanatçının kendini (vermek istediği mesajı) ifade ettiği bir değerdir. Sanatta her zaman yaratıcılık vardır. Şimdi bu tanımdan yola çıkarak gerçek sanatçı kime denir, gerçek sanatçı nasıl olmalıdır, sanatçının özellikleri nelerdir, birlikte bakalım.

Kime Sanatçı Denir? Gerçek Sanatçı Olmak Ne Demek?

Gerçek sanatçı ve sanatçı ayrımı, çoğu zaman reddedilse de asla temelde sanatın doğasına uygun eserler üretilmesi amaçlandığından bu fikir ayrılığı, sanatın menfaatinedir. Yani nasıl ki piyanonun rastgele tuşlarına basan biri müzik yapmıyorsa ya da ahenk ve nota olmadan yalnızca bağıran biri şarkı söylemiyorsa sanat için bir şeyler üreten herkes de gerçek sanatçı olmuyor. Peki, gerçek sanatçı kimdir? Bu soruyu, sanatçının özellikleriyle açıklamak daha doğru olur. 

  • Gerçek sanatçı, yaratıcıdır. Kendisine ilham verecek bir kaynağı vardır.

  • Gerçek sanatçı kendine inanır, gelişime önem verir.

  • Çok pratik yapar, sanatın özgün olduğunu bilir.

  • Sanatçının özelliklerinden bir diğeri de toplumda yaratacağı etkinin farkında olmasıdır. 

  • Gerçek sanatçı disiplinli ve sabırlıdır. 

  • Gerçek sanatçı olabilmenin uzun bir süreç olduğunu bilir ve bu unvanın toplum tarafından verildiğini bilir. 

  • Hayal gücü geniştir, hayal kurmayı sever. 

  • Toplumsal, sosyal ve kültürel olaylara ilgilidir. 

  • Tolstoy’un da dediği gibi “Sanatçı, çağının en yüksek yaşama anlayışını taşımalıdır.”

Gerçek Sanatçı Kimdir?

Sanatçının özelliklerini ve vasıflarını taşıyan, yarattığı eserlerde estetiği ön plana çıkaran, yaratıcı olan, üretmeyi seven, toplumsal ve sosyal olaylardan etkilenen kişiler gerçek sanatçıdır. Gerçek sanatçı olmak için sanatın her dalında eserler yaratılabilir; yani Orhan Kemal nasıl edebiyat dalında gerçek bir sanatçıysa Picasso da resim sanatının gerçek sanatçılarındandır. Aynı şekilde Aşık Veysel müzikte, Rodin heykelde, Zihni Göktay tiyatroda, Mimar Sinan da mimaride gerçek bir sanatçıdır. 

Gerçek Sanatçı Olmaya Karar Verdiyseniz…

İşe ilk olarak çok okumakla başlayın. Kültürünü tanımayan, sosyal olaylardan, dünyadan haberi olmayan ya da kendini soyutlamış bir kişi, gerçek sanatçı olamaz. Bunun yanı sıra sanatın dalında üretmek istediğinize karar verin. Resmi seçtiyseniz resmin her alanını deneyin; sulu boya yapın, karakalem çizin, portre çizin… Sevdiğiniz, ilgilendiğiniz alanı bulana kadar deneyin.

Sanat hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gerçek sanatçı olmak için eğitim alın. Bir sanat okulunun size katacağı becerileri, göz ardı etmeyin. Sanat topluluklarına katılın ve gerçek sanatçılarla tanışın. Gerçek sanatçı nasıl olmalıdır, kime sanatçı denir, gerçek sanatçı kimdir sorularını anlatan kitaplar okuyun. Gerçek sanatçı olarak tanınan ve sanatın farklı dallarında eserler veren kişilerin hayatlarını okuyun, belgesellerini izleyin. Eserlerini nasıl ürettiklerini, nelerden ilham aldıklarını, nasıl fikir bulduklarını ve sanata nasıl değer verdiklerini anlayın… İşte o zaman gerçek sanatçı kime denir, daha iyi anlayacaksınız…

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44