Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dünyaca Ünlü Müzisyenler ve Eserleri

En İyi Müzisyenler Türkiye’de ve Dünyada Unutulmazlar Arasında!

Dünyanın en ünlü müzisyenleri denince çoğu zaman akla ilk olarak şarkıcılar gelir. Aslında keman, piyano, bateri ve gitar sanatçıları da dünyaca ünlü müzisyenler arasında yer alır. Çoğu zaman eserleriyle bize farklı duygular yaşatan dünyaca ünlü müzisyenlerin mutlaka unutulmaz bir çalışmaları bulunur.

Şu anda dünyaca ünlü müzisyenler ve eserleri deyince farklı alanlardan farklı isimler anımsamış olabilirsiniz. Biz de bu yüzden müzik sanatını tüm alanlarıyla birlikte ele alıp en iyi müzisyenler Türkiye’de ve dünyada hangileri diye açıklayacağız.

 

Dünyaca Ünlü Müzisyenler – Her Biri Müzik Sanatına Yön Vermiş Usta İsimler

Günümüzde hem dünyaca ünlü Türk müzisyenlerin hem de yabancı isimlerin sıralaması sürekli olarak değişiyor. Tabii değişen müzik kültürünün de bu konuda etkisi oldukça fazla. Ancak biz, dünyanın en ünlü müzisyenlerini geçmişten günümüze ele alacağız. Haydi, başlayalım…

Dünyaca Ünlü Müzisyenler ve Eserleri

 • Barok’un usta bestecisi Sebastian Bach: İsa’nın Göğe Çıkışı, Meryem’e Haber Günü, Noel Öncesi 1. Pazar…

 • Gelmiş geçmiş en büyük bestakalardan biri Ludwig van Beethoven: 9. Senfoni, Fidelio, Eroica, 14.Piyano Sanatı…

 • Klasik Batı Müziği bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart: Titus’un Merhameti, Figaro’nun Düğünü, Sihirli Flüt… 

 • Romantik dönem Rus klasik müzik bestecisi Pyotr İlyich Çaykovski: Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Fındıkkıran Balesi, Romeo ve Juliet…

 • Polonyalı romantik dönem bestecisi Frederic Chopin: Cenaze Marşı, Spring Waltz, Nocturne in C, Minute Waltz…

 • Almanya’daki romantik hareketin öncülerinden Bestekar Robert Schumann: Cennet ve Peri Orotoryosu, Karnaval, Kelebekler, İlkbahar…

 • Dünyaca ünlü müzisyenlerden Franz Schubert: Cenaze Düşü, Bitmemiş Senfoni, Alabalık Beşlisi, Gezgin Fantezisi…

 • Geliştirdiği birleşik sanat eseri kavramı ile müzik dünyasına yön veren Richard Wagner: Yasak Aşk, Nibelungen Yüzüğü, Tristan ve İsolde,  Rienzi

Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenler

Dünyaca ünlü müzisyenler ve eserlerinde klasik dönem bestekarlarından bahsettikten sonra müziğin her alanında önemli başarılara imza atmış isimlere değinelim:

 • Leyla Gencer: “La Diva Turca” adıyla tanınan dünyaca ünlü Türk müzisyenlerden biridir. Milano, Buenos Aires, San Fransisco gibi dünyanın en önemli opera sahnelerinde konser vermiştir. En iyi müzisyenler Türkiye ve dünya listelerinde, 20. yüzyılın en büyük sopranolarından biri olarak tanınır. 1988 yılında Türkiye Cumhuriyet Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. 

 • Suna Kan: Dünyanın en ünlü müzisyenlerinden biri de gelmiş geçmiş en önemli keman virtüözlerinden biri olan Suna Kan’dır. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda solist ve başkemancı olarak görev yapmıştır. 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

 • Okay Temiz: Türkiye'de caz müziğinin öncülerindendir. 1979 yılında neyzen Aka Gündüz ile çıkardığı Zikir albümü ile ney müziğini caz türüne tanıtmıştır. Deve çanları, motor kaskı gibi malzemelerden kendisine özgü enstrümanlar üretmiştir. Dünyaca ünlü müzisyenlerden biri olan Temiz; Selânik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtım programları düzenlemiştir.

 • Bülent Bezdüz: Les Troyens ve Verdi'nin Falstaff operası kaydı ile iki kez ‘En iyi opera kaydı’ kategorisinde Grammy ödülüne layık görülmüştür. Dünyanın en ünlü müzisyenlerinden biri olan Bezdüz, Mersin Devlet Opera ve Balesi başsolistlerindendir.

 • Ulvi Cemal Erkin: Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde beş Klasik Batı Müziği bestecisini tarif etmek için kullanılan uluslararası Türk Beşleri’nin bir üyesidir. 1971 yılında devlet sanatçısı unvanı ile onurlandırılmıştır. Necil Kazım Akses’le birlikte Carmen, Aida, Fidelio gibi çok sayıda önemli opera yapıtını Türkçeye kazandırmıştır. 

 • Cemal Reşit Rey: Türk Beşlisi’nin bir üyesi olan Rey, dünyaca ünlü Türk müzisyenlerden biri olarak tanınmaktadır. Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat en önemli eserlerindendir. İstanbul Şehir Orkestrası'nın kurucusudur.

Dünyaca Ünlü Müzisyenlerin Her Biri Gerçek Sanatçılardır…

En iyi müzisyenler Türkiye’de ve dünyada, isimlerini toplumun aklına kazıyarak unutulmazlar arasına yerleşmiştir. Her biri müzik sanatının yegane eserlerine hayat veren, yaşadıkları döneme damga vuran dünyaca ünlü müzisyenler ve eserleri, kültürel bir miras olarak varlığını sürdürür.

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44