Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sanatın Faydaları Nelerdir? Sanatın İnsana Faydası Var mıdır?

Sanatın Yararları – Zihnimiz İçin Rahatlatıcı Bir Güç!

Sanatın faydaları, yaşamın her döneminde konuşuluyor. Çoğu zaman çocuklarını, sanatın farklı dallarına yönlendiren ebeveynler, sanatın çocuklara faydaları nelerdir diye düşünürken hobi olarak kendini sanata adayan kişiler de sanatın insana faydalarını merak ediyor. 

Evet, resim çizerken, tiyatro izlerken ya da herhangi bir şiir okurken günlük stresimizden uzaklaşıyoruz, dinlenmiş oluyoruz. Peki, sanatın faydaları, bu kadar mı? Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olmasına rağmen gerçek manada sanatın faydalarından hiçbirimiz haberdar değiliz. O halde gelin, sanatın insana faydası var mı birlikte bakalım.

Sanatın Faydaları Nelerdir?

“Sanat; düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.” demiş Tolstoy. Van Gogh ise “Sadece resim yaparken yaşadığımı hissediyorum.” sözünün altına imzasını atmış. Bu iki büyük ismin söyledikleri bile sanatın önemini fark etmemiz için yeterli olabiliyor. Ama elbette sanatın yararlarını görmek için bir Van Gogh veya Tolstoy olmamıza gerek yok. Aslında sanatın faydaları herkes için aynı. Eline kalem veya fırça alabilen herkes, sanatın faydalarını görebilir. Gelin, şimdi sanatın faydaları nelerdir, birlikte bakalım. 

Sanatın dallarından biri üzerine çalışmak yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda da beyninizi bir bütün olarak meşgul etmenizi sağlar. Bu noktada herkesin aklına gelen bir sorunun da üzerinde durmak istiyoruz. “Ben pek de yaratıcı biri değilim.” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında sandığınız gibi yaratıcılık doğuştan gelen bir şey değil, tamamen keşfetmek ve hayal etmekle ilgilidir. Sanatın faydalarından bir diğeri de beyni aktif tutmasıdır. Özellikle depresyon, uykusuzluk ve kaygı gibi psikolojik durumların üstesinden gelme de sanatın önemli bir yeri vardır. 

Sanatın yararları olarak sayabileceğimiz bir diğer durum da sanat çalışmalarının beynin işleyişini teşvik etmesi ve benlik saygısını iyileştirmesidir. Bu konuyla ilgili olarak Picasso, “Sanat, günlük hayatın tozunu ruhtan temizler." demiştir. Tüm bu etkilerinin yanında sanatın yararlarından biri de gelecek nesiller için tarihi bir miras niteliğinde olmasıdır.

Sanatın insanlara faydaları olduğu kadar çocuklar için de önemli bir etkileri vardır. Sanat yapmak, çocukların problem çözme becerilerini geliştirmelerini, organize olmalarını ve kendilerini ifade etme kabiliyetlerini geliştirmektedir. 

Ayrıca sanatın çocuklara faydalarından bir diğeri de odaklanma ve konsantrasyon kabiliyetini artırmasıdır. Erken dönemde sanatla tanışan çocukların okul hayatında daha başarılı olduğu, araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sanat, çocuklar için bir üretkenlik aracıdır. Eğitimciler, sanatı bir öğrencinin eğitimine dahil etmenin tüm öğrenme alanlarında fayda sağladığına inanmaktadır.

Sanatın Yararları Sanıldığından Çok Daha Fazla! Sanatı Yaşamınız İçin Olmazsa Olmaz Hale Getirin!

Artık sanatın insana faydası var mıdır konusuyla ilgili soru işaretlerinizi biraz daha giderdiğinizi düşünüyoruz. Küçük ayrıntıların fark edilmesi, daha duyarlı olunması, gözlem becerilerinin keskinleşmesi, ruh sağlığının iyileştirilmesi ve sakinleşme, sanatın insanlara faydalarından en önemlisidir. 

Zaten sanatın bu iyileştirici etkisi, psikolojide sanat terapisi adı verilen bir uygulamanın yapılmasına önayak olmuştur. İnsanlar kaygılarını ve streslerini, sanatsal aktivitelerle atmakta ve zihinlerini sakinleştirmektedir. 

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44