Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Oyunculuk Eğitimi Neden Gerekli?

Oyunculuk Derslerinde Neler Öğrenilir?

Oyuncu olma hayali kuruyor ve yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız oyunculuk eğitimi alarak potansiyelinizin farkına varabilir ve kendinizi hayal ettiğiniz yerde görebilirsiniz. Peki, oyunculuk eğitimi nedir? Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir? Bu soruların cevaplarını hiç düşündünüz mü? Eğer oyunculuk eğitimi almaya karar verdiyseniz düşünmeye başlamışsınızdır, öyleyse biz de bu soruların cevaplarını verelim.

Yazımızın devamında oyunculuk eğitimi neden gerekli ve oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir sorularının cevaplarını yanıtladık. Eğer siz de kendinizi oyuncu olarak hayal ediyor ve oyunculuk yapmak istiyorsanız yazımızı incelemeye deva ederek oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir sorusunun cevabını bulabilir ve oyunculuk dersleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

1. Beden Dili ve Nefes Kontrolü

Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir? Sorusunun ilk ve en önemli yanıtlarından biri beden farkındalığına sahip olmak ve bedeni en iyi şekilde kullanmaktır. Oyunculuk derslerinde eğitmenler ilk olarak öğrencilere diyafram kasının nasıl kullanılması gerektiğini ve topluluk önünde beden dili kullanımını öğretmektedir. Doğru bir solunum, oyuncunun ses kontrolü üzerinde de doğrudan etki sahibidir. Aynı şekilde vücut dediğimizde bunun bir parçasının da konuşma organları olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Buna ek olarak beden dili kullanımı da rolün karşı tarafa geçmesi en etkili araçlardan biri olarak derslerde işlenen en önemli konulardandır.

2. Etkili Ses Kullanımı

Oyunculuk eğitimi yalnızca beden dilinin kullanımını değil ses kullanımını de öğretmektedir. Bir oyuncunun sesini nasıl kullanabileceğine dair birikimiyle bir müzisyenin birikimi arasında sadece ufak farklar olduğunu bilmelisiniz. Nota bilgisini dışarıda bıraktığınız takdirde tıpkı solistler gibi oyuncular da diyafram kullanımı, tonlama, vurgu, duraklama, artikülasyon gibi ses kullanımıyla ilgili birçok bilgiyi pratikte kullanmaktadır.  Etkili ses kullanımını en iyi şekilde öğrenen oyuncular sahnede sesini duyurabilme ve duyguyu seyirciye geçirebilme konularında profesyonelleşmektedir.

3. Sahne Hakimiyeti

Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir diye soran ve oyunculuk hayalleri kuranların bilmesi gereken bir diğer önemli kriter ise sahne hakimiyetidir. Sahne hakimiyeti büyük oranda üstün bir gözlemci olmakla ilgilidir. Çünkü oyuncunun rolünü yerine getirirken bir yandan da rol arkadaşlarının ve sahnedeki diğer ekipmanların nasıl konumlandığının farkında olmalıdır. Ayrıca seyircinin de sahnenin bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle sahne duruşunu ayarlarken seyircinin pozisyonu da hesaba katılmalıdır. Oyunculuk eğitimi esnasında özellikle üzerinde durulan noktaların başında sahne duruşu gelmektedir.

4. Görsel Farkındalık

Bir oyuncunun sahnede nasıl durulması gerektiğini bilmesi için görsel farkındalık son derece önemlidir. Bu nedenle oyunculuk eğitimi neden alınır sorusuna verilmesi gereken cevaplardan biri de görsel farkındalıktır. Görsel farkındalık, bir oyuncunun sahneye görüntü yönetmeninin perspektifinden bakmasını sağlar. Aynı şekilde sahne söz konusu olduğunda da seyircilerin sahneyi nasıl gördüğünü algılayabilmek, oyunculuk sezgilerinizin gelişmesi için edinmeniz gereken bir kazanımdır.

5. Yaratıcılık ve Role Girme Kabiliyeti

Oyunculuk eğitimi neden alınmalı? Profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız canlandıracağınız karakterin ruhunu yansıtabilmek için role tam anlamıyla girmeniz gerekmektedir. Bu ise yaratıcılık ve hayal gücü ile ilgili bir konudur. Bu sebeple oyunculuk eğitimi derslerinde hayali nesne ya da canlılarla etkileşime girme gibi çeşitli hayal gücü egzersizlerinin büyük bir önemi vardır. Ünlü bir yıldız olmanızı sağlayacak rol, bilgisayar efektleriyle sonradan yanınıza eklenecek bir rol arkadaşıyla birlikte çalışmanızı gerektirebilir. İyi bir oyuncunun bu tür durumlarda yeteneklerini göstermek için hayal gücünden yararlanabilmesi gerekir.

Yazımızda oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir sorusuna yanıt verdik. Fakat hemen belirtmeliyiz ki oyunculuk eğitimi yalnızca eğitim içinde öğrendiklerinizden ibaret değildir. Eğitim dışında bol bol sahne çalışmaları ve provalar yaparak karakterinizi anlamalı ve onu ne şekilde canlandıracağınızı öğrenmelisiniz. Sahne deneyimini kitaplardan ya da eğitmenlerden öğrenmeniz neredeyse imkansızdır. Aksine deneyim edinmenin en iyi yolu yaşamaktır. Hayallerinize giden yolda kendinize güvenmeli ve çalışmalarınızı aksatmamalısınız.

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44