Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Drama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Yaş Sınırı Var Mı?

Her Yaştan Birey Drama Eğitimi Alabilir Mi?

Drama eğitimi kaç yaşında başlar sorusunu merak edenlerin çoğu, çocuklarını drama eğitimi ile yetiştirmek isteyen aileler. Ancak unutulan bir nokta var ki drama eğitiminde kendini geliştirmek isteyen yetişkinlere de yer var… Peki, drama eğitimi hangi yaşlar için daha verimli oluyor? Drama eğitiminin bir üst sınırı var mı?

Yaratıcı drama eğitimi çocukların gelişimine katkı sağladığı gibi yetişkinlere de katkı sağlıyor mu? Tüm bu soruların cevabını ve drama eğitimi için en uygun yaşın kaç olduğunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

Hangi Yaş Drama Eğitimi İçin Uygun - Erken Yaşta Drama Eğitimi

Drama eğitimi özellikle okul öncesi çağ çocuklarının gelişimi ve sosyalliklerini desteklenmesi için tercih edilir. Yaratıcılıkları gelişen çocukların aynı zamanda kendilerini daha rahat ifade ettikleri görülmektedir. Dolayısıyla eğer nitelikli ve kendine güvenen bireyler yetiştirmek istiyorsak drama eğitimi için çocuklarda en uygun yaşın 4 ve 6 yaşlar olduğu söylenebilir.

Önce kısaca drama eğitiminin erken yaşta faydaları nelerdir bir göz atalım…

 • İletişim becerilerini güçlendirir.
 • Bağımsız karar alma, özgün düşünebilme, inisiyatif alma becerilerini geliştirir.
 • Kendine güvenmeyi öğreterek ifade edebilme becerilerini arttırır.
 • Drama eğitimi, empati yapmayı öğretir. Eleştirel bakış açısı geliştirmeye yardımcı olur.
 • Hayal gücünü güçlendirerek yaratıcı düşünceye katkı sağlar.
 • Konsantrasyonu artırarak dikkat dağınıklığını önler.
 • İfade etme becerilerini geliştirmesi drama eğitiminin erken yaşta faydaları arasındadır.
 • Ekip çalışmasına uyumlu bireyler yetiştirilmesine katkı sağlar.
 • Drama eğitimi sorumluluk bilinci aşılar.
 • Olaylara farklı bakış açılarıyla bakmayı sağlayarak vizyon geliştirir.
 • Farklılıklara saygı duymayı öğretmesi drama eğitiminin erken yaşta faydalarından bir başkasıdır.

Drama eğitiminin erken yaşta faydaları ise merak duygularını ifade edebilecek ve yanıtlayabilecek beceriyi kazandırması olduğu söylenebilir. Ancak, yalnızca bununla da bitmemektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar özgüven geliştirir ve sosyal gelişimleri başta olmak üzere tüm gelişim alanları drama eğitimi sürecinden olumlu yönde etkilenir.

İlkokul çağına gelindiğinde özellikle özgüven problemi çeken çocuklarda drama eğitimi yardımcı olabilir. Ancak tüm çocuklar için ortak faydalardan da söz edilebilir. Çocuklar iyi ve kötü, doğru ve yanlış gibi etik kavramları drama eğitimi ile içselleştirebilir ve daha bilinçli insanlar olarak yetişebilirler. Drama eğitimi genel kavramları en temel biçimde onlara öğretirken aynı zamanda özel ilgi alanlarını da bulmalarına imkan tanır.

Yaşım Drama Eğitimi Almak İçin Çok Mu Geç?

Drama eğitiminde yaş sınırı olduğundan söz edilemez. İSteyen herkes drama eğitimi alabilir ve yaratıcı dramanın faydaları ile hayatını değiştirebilir. Dolayısıyla yetişkinler için drama eğitimi sürecinden ve bu sürecin kazandırdıklarından da bahsedilebilir.

Yetişkinler için drama eğitiminde yaş sınırı bulunmamaktadır ancak drama eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olduğunu da belirtmemiz gerekir. Eğer tutkularını dinleyen ve yeni aktiviteler peşinde olan bir yetişkin iseniz, vakit kaybetmeden tiyatro eğitimi almaya başlayabilir ve dramanın büyülü dünyasına adım atabilirsiniz.

Drama eğitimi alan yetişkinler daha sosyal bir hayata sahip olabilir, günlük streslerinden drama eğitimi ile kurtulabilir ve kendilerini drama eğitimi ile daha nitelikli bireyler haline dönüştürebilirler.

Her Yaştan İnsana Drama Eğitimi Sanat Akademi’de!

Yaratıcı drama eğtiimi her yaştan insanını mutlaka denemesi ve yeni arkadaşlıkları içerisinde kendini geliştirmesi gereken bir aktivitedir. Drama eğitimi özellikle çocuk gelişimine oldukça katkı sağlarken aynı zamanda yetişkinlerin de hayatına dokunarak her bir yetişkinin çevresini farklı biçimde algılamasına imkan tanır.

Sanat Akademi olarak çocuklar ve yetişkinler için drama eğitimlerimiz ile sosyalleşmek ve drama eğitiminin faydalarından yararlanmak isteyen herkese açık! Avrupa standartlarında uygulamalı drama eğitimlerimiz ile 15 yıllık deneyimimizi öğrencilerimize aktarıyor ve sanatla iç içe bireyler yetiştiriyoruz!

[widget-184]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44