Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Drama Eğitimi – Çocuklarınız Yaratıcı Drama ile Neler Öğrenecek?

Sahnede Olmanın Heyecanını Yaşayacaklar! – Çocuk Drama Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk drama eğitimi temel itibariyle çocukların erken yaşta sahne heyecanını yaşamalarını, sahnede performans gösterebilmek için ihtiyaçları olan kazanımları edinmelerini sağlamak için hazırlanır. Bu açıdan çocuk drama eğitimi programı; temel oyunculuk becerileri ile birlikte yaratıcılık, doğaçlama, odaklanma gibi hayatın farklı alanlarına yönelik kazanımları da barındırmalıdır. Tüm bu kazanımlar için de çocuk drama dersi içerikleri özel olarak belirlenmeli, çocukların gelişimleri yakından takip edilerek gerektiğinde düzenlenmelidir.

Peki çocuk drama eğitimi programı hangi konuları içerir? Yazımızda çocuk drama dersinde neler yapılır, çocuk drama eğitimi hangi aktiviteleri içerir gibi soruların yanıtını bulacaksınız. Eğer siz de çocuğunuzun gelişimini çocuk drama dersleri ile desteklemeyi düşünüyor, ancak kesin karara varamıyorsanız yazımızı incelemek işinizi kolaylaştırabilir.

Ders İçerikleri Çocukların İlgisini Çekmeli! – Çocuk Drama Eğitimi Programı

Çocuk drama kursları; gelişimsel kazanımların yanı sıra çocukların ilgisini çekecek aktiviteler ve ders içerikleri ile de zenginleştirilmelidir. Aksi takdirde istenen kazanımların elde edilmesi çok daha güçtür. İşte çocuk drama eğitimi programı içerisinde yer alan konu başlıkları:

  • Duyu Gelişimi – Çocuk Drama Eğitimi Programı

Çocuk drama kursu programları ile ilk olarak çocukların beş duyularını nasıl kullandığına odaklanılır. Beş duyunun etkin bir şekilde kullanılması ve gözlem yeteneğinin gelişmesi için başkalarını tanıma, sağlıklı iletişim, bedensel enerjiyi harekete geçirme, doğru solunum, hareket ve ses gibi alanlarda egzersizler yapılarak çocuğun kendisini yaratıcı dramaya hazırlaması sağlanır.

  • İfade Becerileri – Çocuk Drama Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk drama dersleri ile duyu gelişiminin ardından ise ifade becerilerine geçiş yapılarak dramatizasyona ilk adım atılır. Bu noktada çocukların canlandırma egzersizleri seslerini ve bedenlerini doğru kullanmayı öğrenmeleri amaçlanır. Aynı zamanda sahne alışkanlığı da kazanan çocuklar, yavaş yavaş utangaçlıklarını ve sahne korkularını üzerlerinden atmaya başlar.

  • Oyun & Dans & Müzik – Çocuk Drama Eğitimi Programı

Çocuk drama dersi ile çocukların gelişimine çok yönlü kazanımlar sunmak hedeflenir. Bunun başarılmasını sağlayan en önemli faktör de oyun, müzik ve dansı bir araya getiren çocuk drama eğitimi yaklaşımıdır. Çocuk drama kursları ile çocukların hayal gücüne ve yaratıcılığına hitap eden bir kurs atmosferi yaratılarak müzik eşliğinde keyifli aktiviteler gerçekleştirilir ve devinimsel bir öğrenme sağlanır.

  • Genel Sanat ve Drama Tarihi – Çocuk Drama Eğitimi Programı

Çocuk drama kursu ile çocuklara genel olarak pratiğe dayalı bir deneyim sunulsa da teorik bilgiler de göz ardı edilmemelidir. Bu açıdan çocuk drama dersi içeriklerinde genel sanat ve drama tarihine yönelik konulara, çağdaş sanat akımlarına ve yaratıcı dramanın çağdaş sanatla ilişkisine de yer verilmelidir.

  • Dekor ve Kostüm Kullanımı – Çocuk Drama Dersinde Neler Yapılır?

Çocuklar artık sahnede olmanın heyecanına iyiden iyiye alışınca diğer enstrümanlardan nasıl yararlanılabileceğine de göz atılabilir. Bu doğrultuda çocuk drama kursları ile kukla, maske ve dekor kullanımına dair uygulamalar ve canlandırma egzersizleri yapılarak çocukların empati ve rol yapma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanır.

Yaratıcı Drama ile Çocuklarımızı Hayata Hazırlıyoruz!

Sanat Akademi olarak çocuklarımızın gelişimsel ve ihtiyaçlarına göre hazırladığımız çocuk drama eğitimi ile onlara yaratıcı dramanın teknik ve pratik yönlerini aktarıyor, hayata dair kazanımlarla gelecekte çok daha mutlu, yaratıcı, başarılı ve iletişim yetenekleri güçlü bireyler olmalarına yardım ediyoruz.

Siz de çocuğunuzu erken yaşlardan itibaren sanatla tanıştırmak, geleceğe sanatın destekleyici gücünden yararlanarak hazırlanmalarını sağlamak mı istiyorsunuz? O halde Sanat Akademi ile tanışmalarını sağlayın, ayrıcalıklı bir dünyanın parçası olsunlar, uzman eğitmenlerimiz eşliğinde keyif alacakları bir maceraya atılsınlar!

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44