Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Drama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Çocuğunu Sanata Yönlendirmek İsteyen Ebeveynler İçin Drama Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgiler

Bebeklikten çıkış dönemiyle birlikte çocukların algılama ve öğrenme kapasiteleri hızla gelişmeye başlar. Bilinçli ve duyarlı anne-babalar da çocuklarının gelişime en açık olduğu dönem olan erken çocukluk döneminde çeşitli eğitimler ve kurslardan faydalanır. 

Özellikle drama eğitimi, aileler tarafından sıkça tercih edilen faydalı kurslardan biridir. Çocuğunuzun zihinsel, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyebileceğiniz drama eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz? Drama eğitimi kaç yaşında başlar, çocuklarda drama eğitiminin faydaları nelerdir? Gelin, birlikte bakalım!

Drama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Drama Eğitimi İçin İdeal Yaş Nedir?

Çocuğunuzun 4-6 yaş aralığındayken hangi özelliklere sahip olduğunu ve hangi konularda gelişime açık olduğunu biliyor musunuz? Erken çocukluk dönemi adı verilen 4-6 yaş aralığında çocuklar, bireyselliği fark eder ve kendi başlarına bir şeyler yapmaktan hoşlanır. Dolayısıyla bu noktada çocuğu, ailesinin yardımı olmayan bir drama eğitime yönlendirmek doğru ve faydalı bir davranış olur. Arkadaşlık kavramıyla ilk kez tanıştıkları bu dönemde, yaşıtlarıyla bir arada bulunacakları keyifli bir ortam onların insanlarla olan ilişkilerini güçlendirmelerini sağlar. Soyut düşünce becerileri henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan 4-6 yaş grubundaki çocuklar, yaratıcı zekalarını güçlendirebilecekleri bir drama eğitimiyle zihinsel gelişimlerini akranlarına oranla çok daha hızlı tamamlar. Dolayısıyla çocuk drama eğitimine başlanır diye araştırma yapan ailelere tavsiyemiz, ince motor becerilerinin gelişmeye başladığı 4-6 yaş dönemi olabilir. Drama eğitimi için ideal yaş 4-6 olsa da çocukluk döneminde başlanacak olan drama kursları, her şekilde çocuklarda istenilen gelişimleri sağlayacaktır. Bu noktada çocuğunuzun yaş grubuna uygun olarak 4 yaş drama kursu, 5 yaş drama kursu, 6 yaş drama kursu ya da 7 yaş drama kursunu araştırabilir, en doğru kararı verebilirsiniz.

Drama Kurslarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Drama eğitimi için ideal yaş olan 4-6 yaş döneminde drama kurslarına başlayan çocuğunuzun;

 • Sosyal becerileri ve arkadaşlık ilişkileri gelişir,
 • Çekingenliği ve utangaçlığı azalır,
 • Ailesinden ayrı sosyal bir ortamda bulunacağı için kendine olan güveni artar,
 • Yaratıcılığı gelişir ve hayal gücü zenginleşir,
 • Dayanışmayı ve takım çalışmasını öğrenir,
 • Farklılıkları ilk kez keşfettiği erken çocukluk döneminde saygı duymayı keşfeder,
 • Sorumluluklarını ve ödevlerini yerine getirmeyi öğrenir,
 • Erken dönemde sanat ve estetik algısı oluşur,
 • Yaparak ve yaşayarak öğrenmenin gücünü fark eder,
 • Konuşma, dinleme ve anlama gibi becerileri gelişir,
 • Sözsüz iletişim becerilerini ve kendini ifade etme yetisini artırır,
 • Kişiliği güçlenir ve
 • Doğaçlama yapma yeteneği gelişir.

Çocuk drama eğitimine kaç yaşında başlanır diye merak eden aileler, drama kursu ile birlikte çocuklarındaki bu gelişmeleri kısa sürede gözlemlemeye başlayabilir, çocuklarının gelişimine en yakından şahit olabilirler.

Drama Kursu Çocukların Zihinsel ve Sosyal Gelişimlerinde Önemli Bir Etkiye Sahip

Drama eğitimi için ideal yaş, erken çocukluk dönemindeki tüm yaşları kapsayabilir. İsterseniz okul öncesi dönem olan 4-6 yaş aralığında isterseniz de 7-10 yaş aralığında çocuğunuzu hayal gücünü geliştireceği drama eğitimleriyle tanıştırabilirsiniz.

Sanat Akademi’nin pedagojik formasyona sahip deneyimli eğitmen kadrosu ile birlikte çocuğunuz için etkili bir drama dersi keşfetmeye ne dersiniz? Hemen gelin, ünlü tiyatrocularla ve akademisyenlerle birlikte çocuğunuzun gelişimine birlikte destek olalım, geleceğin drama sanatçılarını yetiştirelim!

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44