Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Drama Eğitimi Çocuğun Gelişimini Nasıl Etkiler?

Drama Dersleri Çocuklara Neler Kazandırır?

Drama eğitimi ailelerin çocuklarının kişisel gelişimine destek olmak için aldıkları eğitimlerdendir.  Drama eğitimleri çocukların ezbere dayalı okul sisteminden uzaklaşarak tamamen yaratıcılığa ve üretmeye bağlı bir programa sahiptir. Bu nedenle aileler çocuklarının drama eğitimi almasını sağlayarak özgür bir eğitim anlayışı ile kendilerini gerçekleştirmelerine imkan tanımaktadırlar.

Peki, drama eğitimi çocuğun gelişimini nasıl etkiler? Bu soru, çocuğunu drama eğitimine göndermek isteyen ailelerin sıklıkla sorduğu sorulardandır. Drama bir öğrenme aracı olarak çocuğun sanatsal duyarlılığını, kendisi ve diğer kişilerle dünya hakkındaki bilinci arttırır. Grup etkinliği aracılığıyla yapılmaktadır. Öğrenme sürecindeki çocukların etkili bir şekilde yer alması için düş gücünü, imgeleme yeteneğini ve duyularını ortaya koyarak hayata daha mutlu bakmayı sağlar.

Yazımızın devamında drama eğitimi çocuğun gelişimini nasıl etkiler sorusunu soran aileler için drama eğitiminin çocuğa faydalarından bahsettik. Siz de çocuğunuzun drama eğitiminde kazanacaklarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ederek drama eğitiminin çocuğa faydaları konusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. Dil Gelişimini Destekler – Drama Eğitiminin Yararları

Dramanın çocuk gelişimine faydaları arasında en önemli olanı dil gelişimidir. Çocukların dil gelişimi sayesinde konuşmak, düşünmek, dinlemek ve anlamak gibi önemli becerileri kazanırlar. Dil becerilerini ise drama çalışmaları sırasında grupla kurduğu iletişim sonucunda doğal yollarla geliştirmektedirler. Drama derslerinde sözel beceriler kazanan çocuklar hem okul hayatlarında hem de sosyal hayatlarında daha başarılı olurlar.

2. Sosyal Becerileri Artırır – Drama Eğitiminin Yararları

Dramanın çocuk gelişimine etkisi arasında sayılan sosyal beceriler, çocukların her alanda kendini en iyi şekilde ifade etmesini sağlar. Drama eğitimi alan çocuklar arkadaşlarıyla takım halinde çalışmayı ve dayanışmayı öğrenir. Çocuk kendi içinde sosyalleşmeyi ve kendi çevresini oluşturmayı kavrar. Derslerin ve etkinliklerin yapısına göre tartışmayı, olayları yaşamayı, hayal etmeyi, yaratıcılığı, sosyal iletişimi ve gözlem yapmayı öğrenir.

3. Soyut Düşünme Becerisi Geliştirir – Drama Eğitiminin Yararları

Drama eğitimi çocuk gelişimini nasıl etkiler diye soran ailelere bir diğer özellik olarak soyut düşünme becerisi geliştirir demek yanlış olmaz. Drama eğitimi alan çocuklar doğaçlama ve rol yapma yeteneklerini geliştirerek karakterin nasıl davranması gerektiğine karar verirler. Böylece soyut düşünme becerisi ve yaratıcılık gelişir.

4. Özgüven Kazandırır – Drama Eğitiminin Yararları

Drama eğitiminin çocuğa faydaları arasında en önemlilerinden biri özgüvendir. Drama eğitimi alan çocuklar yaşıtları ve eğitmenleri ile sosyal bir ortamda yetişir. Kendini en iyi şekilde ifade etmeyi öğrenen çocuklar okul ve sosyal yaşamlarında kendini ifade etmekten çekinmez ve böylece özgüven kazanır.

Drama Eğitimleri Alan Çocuklar Çok Mutlu!

Sanat Akademi olarak hem MEB onaylı hem de Avrupa standartlarını göz önünde bulundurarak çocuk drama eğitimi veriyoruz!  Kalitemizi, konforumuzu ve eğitim programlarımızı geliştirmeye devam ediyor ve çocuklar için derslikleri tüm güvenlik önlemlerini alarak oluşturuyoruz!

Çocuklarınızın sosyalleşmesini ve özgüven kazanmasını istiyorsanız olarak ve sosyal becerileri gelişsin diyorsanız drama eğitimi alması için en kaliteli eğitim programları ile tanışın! Çocuğunuzun güvenliği düşünen ve kaliteli eğitim sunan Sanat Akademi’de sanatsever çocuklar yetiştiriyoruz!

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44