Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Okul Öncesi Dönemde Yaratıcı Dramanın Önemi

Yaratıcı Drama Eğitimleri İle Çocuğunuzun Empati Duygusu Gelişsin!

Yaratıcı drama çalışmaları çocukların hayal gücü üzerinde olumlu etkileri bulunan çalışmalardır. Özellikle okul öncesi dönemde yaratıcı dramanın önemi, uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatılır ve aileler bu konuda yönlendirilir. Peki ama okul öncesi dönemde yaratıcı drama neden bu kadar önemli?

Okul öncesi dönemde yaratıcı düşünme gelişimi önemli kavramlardan biridir. Çocuklar bu yaşlarda henüz tam anlamıyla soyut düşünemedikleri için yaratıcı dramayla çok fazla beceri kazanabilirler. Okul öncesi yaratıcı drama faydaları en başta çocuğun soyut becerilerini geliştirmesi açısından değerlendirilmelidir. Çocuklar, okul öncesi dönemde yaratıcı drama sayesinde rol yapma, doğaçlama yapma, hikaye oluşturma çalışmaları yaparak soyut kavramları algılayabilir. Okul öncesi dönemde yaratıcı dramanın önemi nedir, çocuğa neler kazandırabilir?

Dramanın Çocuğun Gelişimine Etkileri

Okul öncesi dönemde yaratıcı dramanın önemi, ailelerde de bir bilinç yaratıyor. Son dönemde yaratıcı drama eğitimlerine katılımların artması da bu sebeple gerçekleşebiliyor. Dramanın çocuk gelişimine etkileri düşünüldüğünde, okul öncesi dönemde mutlaka yaratıcı drama eğitimleri almasını sağlamalısınız. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, okul öncesi dönemde yaratıcı drama çocukların rol yapma, doğaçlama, kendilerini tanıtma, hikaye oluşturma, dramatizasyon çalışmaları yapma becerilerini oyunla birleştirmesini sağlar. Oyunun çocuklar hayatındaki yerini de düşünürsek, okul öncesi dönemde yaratıcı drama kursları almalarını sağlayarak çocuğunuza büyük bir katkı sunabilirsiniz. Böylece empati yeteneğinin geliştiğini, karşısındakini anlayabildiğini, kendisini net bir şekilde ifade edebildiğini ve sosyal becerilerini geliştirdiğini görebilirsiniz. 

Yaratıcı Drama Etkinlikleri İle Değerler Eğitimi

Okul öncesi dönemde yaratıcı dramanın önemi çocuğun kendini tanımasıyla da sınırlı değil. Çevresini tanıması ve anlamlandırması açısından da çok önemli. Okul öncesi dönemde yaratıcı drama sayesinde çocuklara pek çok değer aşılanabilir. Öğretmenler tarafından da sık sık uygulanan bu yöntemle değerler eğitimi birleştiriliyor. Çocuk yaratıcı drama kursları da okul eğitimlerine destek olmak için iyi bir seçenek. 

Çocuklara verilmek istenen sevgi, saygı, sorumluluk, dürüstlük, temizlik, eşitlik, empati, sabır, iş birliği, paylaşma gibi kavramlar ve değerler yaratıcı drama ile işleniyor. Çocuk rol yapma becerilerini kullanarak bürünmesi gereken kişiliği algılayabiliyor ve hayatında da bu kazanımları kullanabiliyor. Örneğin sevgi dolu olan insanların nasıl davranışlar sergilediğini öğreniyor veya eşitliğin nasıl sağlanması gerektiği hakkında fikir edinebiliyor. Böylece toplum açısından da faydalı bir çalışma yürütülmüş oluyor. Okul öncesi dönemde yaratıcı dramanın önemi burada da ortaya çıkıyor.

Kendilerini İfade Edebilen Mutlu Çocuklar İçin 4-6 Yaş Yaratıcı Drama Kursu

Çocuğunuzun mutlu bir çocukluk geçirmesini istiyor musunuz? Daha sosyal, mutlu, şakacı, anlayışlı ve duyarlı bir çocuk olmasını sağlayabilir, ilerleyen yaşamında da mutlu ve başarılı bir birey olmasına katkı sağlayabilirsiniz. Okul öncesi dönemde yaratıcı drama eğitimleri alması işte bu özellikleri kazanmasına yardımcı olacak. Rol yapma becerileri ve doğaçlama edinimleriyle kendisini en doğru şekilde nasıl ifade edebileceğini öğrenecek. Böylece yaşadığı andan keyif alabilecek. 

Okul öncesi yaratıcı drama faydaları arasında sosyalleşmek de bulunuyor. Yaratıcı drama etkinlikleri esnasında çocuklar birbirleriyle kaynaşarak kendi yaş gruplarını keşfediyorlar. Bu da okul çağına geldiğinde iyi ilişkiler kurabilmelerine yardımcı oluyor. 4-6 yaş çocuk yaratıcı drama kursu eğitimlerine katılmasını sağlayarak çocuğunuzun iyi hissetmesine bir fırsat tanıyın. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44