Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

4 Yaş Keman Eğitimi Almak İçin Uygun mudur?

4 Yaş Müzik Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Çocuk gelişim uzmanları, doktorlar, psikologlar ve öğretmenler, 4 yaş müzik eğitiminin çocuklar için kritik dönem olduğunu belirtiyor. Çocukların gelişmiş bir müzik kulağına sahip oldukları, sesleri ayırt etmede ve algılamada maksimum seviyede gelişim gösterdikleri için bu dönemin kesinlikle atlanmaması gerektiğini yineliyorlar.

4 yaş keman eğitimi de uzmanların önerdiği, çocukların ince motor gelişimlerini destekleyen ve sosyalleşmelerini sağlayan eğitici ve eğlenceli kurslardan biri. Keman eğitiminin öneminden bahseden işin uzmanları olunca 4 yaş keman eğitiminin programı ve 4 yaş müzik eğitiminin faydaları da aileler tarafından merak edilmeye başlanıyor. İşte, 4 yaş keman eğitimine dair tüm merak edilenler…

4 Yaş Motor Gelişimi – 4 Yaşındaki Bir Çocuk Neleri Yapabilir?

Çocuk keman kurslarına başlamak için en ideal grup olan 4 yaşındaki çocukların kalem ve çatal tutma gibi ince motor becerileri oldukça gelişmiştir. Sorulduğunda kendi adını, yaşını ve yaşadığı yeri söyleyebilir. Ayrıca paylaşma, bir gruba dahil olma ve iş birliği gibi kavramlara hakimiyeti gelişmiştir. Makas kullanabilir, yeni şeylerden denemekten keyif alır. 4 yaş motor gelişiminin hızla ilerlediği ve çocukların kendini tanımaya başladığı bir dönemdir. Dolayısıyla atlama, hoplama ve zıplama gibi reflekslerle sıklıkla karşılaşılabilir.

4 Yaş Keman Eğitimi İçin Uygun mudur?

İnce motor becerilerinin aktif olarak gelişim gösterdiği 4 yaş dönemi, keman eğitimine başlamak için en ideal yaşlardan biridir. Ancak çocuk keman kursunun, bir okul ciddiyetinde ve disiplininde değil, eğlenceli ve neşeli bir şekilde keman çalmayı öğretmesi gerekmektedir. Çünkü erken çocukluk dönemi, çocukların oyun çağıdır ve bu gruptaki çocuklar, oyun oynarken pek çok şeyi farkında olmadan öğrenir. Dolayısıyla oyunlarla, şarkılarla ve neşeli bir ortamda 4 yaş keman kursu verilirse çocukların öğrenme süreci de başarıyla sonuçlanacaktır.

4 Yaş Müzik Eğitiminde Neler Öğretilecek?

4 yaş müzik kursunda, 4 yaş motor gelişimine ve zihinsel gelişime uygun olacak şekilde; keman ve arşe tutuşu, boş tellerde yay çalışmaları, temel müzik terimleri ve ölçü birimleri, ritmik egzersizler, parmak pozisyonları, majör ve minör gamlar, deşifre ve teknik çalışmaları, Suzuki, Sevcik ve Schradieck metodu, repertuar çalışmaları, arpej çalışmaları, müzikal ve stil çalışmaları, şekilli ritim sistemi, nota-entonasyon egzersizleri, aralıklar, armonik ve melodik gamlar, inici ve çıkıcı diziler, yaya nefes aldırma, barok yay çalışmaları, korrepetisyon, nota ve ritim egzersizleri, solistle çalışma egzersizleri ve oda müziği repertuarı gibi pek çok konu üzerinde durulmaktadır.

4-7 Yaş Keman Eğitimi İçin En İdeal Zaman…

4-7 yaş keman için hem çocukların bu dönemdeki algılama kapasitelerinin genişliğinden hem de okul öncesi dönemde kemana ve müziksel gelişimlerine ayırabilecekleri yeterli zamana ve imkana sahip olmalarından dolayı oldukça uygundur. Çocukların bu dönemde müzikle tanışması, müziği gelecek yaşamlarında da hayatlarında tutmalarını sağlamaktadır.

Bu yüzden eğer çocuğunuzun da bu yönde bir ilgisi ve merakı olduğunu fark ediyorsanız 4 yaş keman eğitimi veren çocuk keman kurslarını araştırmaya ve çocuğunuzun geleceği için yapabileceğiniz en büyük iyiliği hayata geçirmeye hazır olabilirsiniz…

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44