Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğunuz Bilgisayar Başından Kalkmıyor mu?

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı İle Mücadele Eden Eğlenceli Çocuk Kursları Sizi Bekliyor!

“Eyvah! Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor!” Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı çok ciddi sonuçları olabilen bir problem. Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor ne yapmalıyım diyorsanız, sizin için araştırdığımız zararları, çözümleri ve en etkili önerileri dikkate almalısınız. 

Oyun bağımlılığı zararları sıklıkla uzmanlar tarafından anlatılıyor ve çocukların bu bağımlılıklarıyla baş edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor diyorsanız öncelikle nedenlerinin farkına varmalı, ardından uzman önerileri ışığında hazırlanan en eğlenceli çocuk kursları ile bu soruna bir çözüm bulmalısınız. Peki, çocukları bilgisayar başından kaldırmak o kadar kolay mı? Oyun bağımlısı çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğum Bilgisayar Bağımlısı Diyenlere… 

Çocuğum telefon bağımlısı ya da bilgisayar bağımlısı diyorsanız, oyun bağımlılığı zararları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her bağımlılık kötüdür. Çocukların da kendilerince geliştirdikleri bağımlılık türü oyun bağımlılığıdır. Dolayısıyla bilgisayar, tablet ve telefon gibi teknolojik aletlere bağımlı hale gelirler. Teknoloji iyi bir gelişme olsa da, yanlış kullanıldığında sevimsiz olabilir. Denetim dışı kalmış çocukta oyun bağımlılığı gelişebilir. 

Oyun bağımlılığı çocuklara zarar verebilen bir durumdur. Bu yüzden uzmanlar çocukların oyun bağımlılığı zararları üzerinde durur ve ailelere bu konuda öneriler verir. Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor diyorsanız sızlanmak yerine bu zararların farkına varmalı ve yapılabilecekleri gözden geçirmelisiniz. Örneğin çocukları sosyalleştirebilir, eğlenceli aktivitelerle hayata bağlayabilirsiniz. Bu aktiviteler esnasında tanıştığı arkadaşlarla sağlam bir bağ kurduğunda oyunun sadece ekranlarda olmadığını da kavrayacak. 

Oyun Bağımlılığı Zararları

Çocuğum bilgisayar bağımlısı oldu, bütün gün başında oturuyor dediğinizi duyar gibiyiz. Böyle durumlarda ne yazık ki fiziksel bazı problemler yaşayabilir. Aşırı kilo verme ve alma sorunlarıyla baş etmek durumunda kalabilir. Oyun bağımlılığı zararları arasında sayılabilecek sosyal problemler ise yalnızlık, aile ve arkadaşlık ilişkilerinin bozulması türdeki problemlerdir. Çocuğum telefon bağımlısı diyen ebeveynlerin çocuklarında da genellikle göz bozuklukları veya stres, kaygı gibi psikolojik problemler görülebilir. Toparlayacak olursak, çocuklarda bilgisayar bağımlılığı şunlara yol açıyor:

 • Göz hastalıkları
 • Kilo problemi ve obezite
 • Uyku bozuklukları
 • Stres 
 • Öfke patlamaları
 • Kaygı bozuklukları
 • Suçluluk hissi
 • İlgi kaybı

Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı tespit edildiğinde yukarıdaki sorunlar da oluşabilir. Oyun bağımlısı çocuğa nasıl davranmalı diye merak eden ebeveynler empati kurmalı, iletişimi sağlıklı tutmalı ve çocuklarıyla ilgilenmeli. Böylece yukarıdaki sorunlar baş göstermeye başlamadan bu sorunun önünü alabilirsiniz.  

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı İçin Çocuk Kursları

Bir ebeveyn olarak “çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor” diyorsanız yapmanız gereken en doğru şey çocuğunuzla birebir ilgilenmek olacak. Göreceksiniz ki onun da kendine ait bazı ilgi alanları ve yapmaktan keyif aldığı aktiviteler var. Eğer bir kere yönlendirilse harikalar yaratabileceğinden emin olmalısınız. Bilgisayar başından kalkmadığı için muhtemelen ilgi alanlarını fark edemiyorsunuz. Öyleyse öncelikle ona yaklaşmaya çalışın. Ardından en fazla keyif alabileceği kursları önerin. 

Çocuğum bilgisayar bağımlısı diyorsanız, en eğlenceli çocuk kursları:

 • Çocuk Dans Kursları: Çocukların hareket etmesini ve bedenlerini keşfetmesini sağlayan dans kursları aynı zamanda sosyalleşmelerini ve eğlenceyi kaçırmamalarını sağlıyor. Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor diyenler için en ideal kurslardan biri.
 • Çocuk Tiyatro ve Oyunculuk Kursları: Dans zor gelecekse sahnede olmasını teşvik edebilirsiniz. Oyunlardaki stratejiyi sahnede kurabilmenin hazzını yaşamasına izin verin ve sağlam dostluklar geliştirmesini izleyin.
 • Çocuk Resim Kursları: Masa başında olmayı bırakamıyor gibiyse çocuk resim kursları ile odağını farklı bir yerde toplamasını sağlayabilirsiniz. 
 • Çocuk Yaratıcı Drama Kursları: Tiyatro ve oyunculuk eğitimlerinin kazanımları dramada da geçerli. Üstelik daha eğlenceli ve özgür bir programla eğitim alacak. Oyun bağımlılığının son bulacağından emin olabilirsiniz.

Çocuğunuzu Bağımlılıklarından Uzaklaştırın!

Çocuğum telefon bağımlısı oldu diye korkmayın. Çocuk kursları eğlenceli bir dünyaya kapılar açacağından, çocuğunuzun ilgisini çekebilecek güçtedirler. Teknolojik aletleri kullanmayı azaltmasının tek yolu budur. Güvenli bir ortamda sosyalleşmesini istiyorsanız en iyi seçenek çocuk kursları olacak.

Çocuk kursları seçerken en çok keyif alabileceği alternatifleri belirlemeyi unutmayın. Kurs hakkında eğitim danışmanlarından bilgi talep ederken muhakkak çocuğunuz da yanınızda olsun ve merak ettiklerini sorsun. Böylece kendini eğitim için daha hazır hissedebilir.

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44