Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Kurslarına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Çocuğunuz İçin Geç Mi Erken Mi Birlikte Bakalım! – Çocuk Kurslarına Başlama Yaşı Nedir?

Çocukların gelişimini erken yaşlardan itibaren ilgilerini çekecek aktivitelerle desteklemek; çok yönlü bir büyüme dönemi geçirmelerini sağlamak ve farklı kazanımlar edinmelerine yardımcı olmak için son derece önemlidir. Ancak her aktivitenin farklı yaş gruplarına ve gelişim düzeylerine hitap ettiğini de göz ardı etmemek gerekir.

Bu nedenle çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna yanıt vermek için aşağıda farklı kurslara göz atacak, her kurs için başlama yaşını gerekçeleri ile birlikte ele almaya çalışacağız. Siz de çocuk kursu başlama yaşı hakkında bilgi almak istiyor, çocuğunuzu ilgi duyabileceği alana yönlendirmek için erken olup olmadığını öğrenmeyi arzu ediyorsanız yazımı incelemeye devam edin...

Hangi Kurs İçin Kaç Yaş Uygun? – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Yukarıda da vurguladığımız gibi çocuk kursu başlama yaşı hakkında konuşabilmemiz için öncelikle çocuğu hangi kursa yönlendireceğinize bakmak gerek. Örneğin; dans kursları söz konusu olduğunda çocuk kursu için ideal yaş 3 yaş gibi küçük yaşlar olabilirken (hatta bale gibi zorlu danslar için bu önerilen yaşken) fotoğrafçılık gibi alanlarda daha yüksek bir farkındalık ve gelişim düzeyi gerekli olabilir. Gelin, farklı çocuk kursları için ideal yaş neymiş birlikte bakalım:

  • Dans ve Bale Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Yukarıda da vurguladığımız gibi çocuk kursu başlama yaşı açısından dans; en küçük yaşlara bile olanak sağlayan bir sanat alanıdır. Nitekim; çocuğunuzun yürümeye bile başlamadan müziğe tepki verdiğini ve harekete geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu açıdan 3 yaşından itibaren dans kurslarına başlamak fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak açısından faydalıdır.

Bununla birlikte söz konusu bale kursları olduğunda özellikle profesyonel bale dansçısı olabilmek için en erken yaşlardan itibaren bale eğitimi alınması gerekliliği uzmanların vurguladığı bir durumdur. Elbette sonraki yaşlarda eğitim alarak balet ya da balerin olan dansçılar da vardır. Ancak 3 yaşından itibaren bale eğitimi almak, profesyonelliğe giden yolda çocuğunuzun işini oldukça kolaylaştıracaktır.

  • Müzik ve Enstrüman Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Müzik kursları için genellikle anne babalar; okul çağının gelmesini bekler. Ancak çocuk kursu başlama yaşı açısından çok daha erken dönemlerden itibaren çocuklara müzik eğitimi vermek mümkündür. Orff yöntemi gibi yenilikçi metotlarla 3 yaşından itibaren çocuklara müzik eğitimi vermek hem kolay hem de çok daha faydalı olmaktadır.

Bunun yanı sıra piyano, gitar, keman gibi temel enstrümanlarda da 3 yaş olmasa da okul öncesi dönemde eğitim almak mümkündür. Çocukların ilgisini çekecek metotlarla (örneğin piyano için renklerle piyano eğitimi gibi) çocukların öğrenme sürecini çok daha eğlenceli bir hale getirmek mümkün olduğu gibi hızlandırmak da mümkündür.

  • Resim Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Tıpkı dans için geçerli olduğu gibi resim yapmak için de çocukların doğal bir dürtüsü dememiz yanlış olmayacaktır. Eline kalem-kağıt geçen her çocuk resim yaparak kendisini ifade eder ve hayal gücünü yansıtır. Dolayısıyla resim kursları için de 3 yaşından itibaren çocuklara eğitim vererek sanatla tanışmaları sağlanabilir.

  • Fotoğrafçılık Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Fotoğrafçılık eğitimi almak için yukarıda da belirttiğimiz gibi belli bir farkındalık ve zihinsel gelişim düzeyine ulaşmak gerekir. Her şeyden önce çocuğun elindeki makinenin ayarlarını temel düzeyde algılayabilmesi şarttır. Bu nedenle fotoğraf çocuk kurslarına ideal başlama yaşı olarak okul öncesini göstermek pek mümkün değildir. Okula başlayan ve okuma-yazma öğrenen çocuklar için fotoğrafçılık eğitimi çok daha faydalı olmaktadır.

  • Oyunculuk ve Drama Kursları – Çocuk Kursu Başlama Yaşı

Çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna yanıt olarak son ele alacağımız başlık oyunculuk olacak! Aslında temel tiyatro ve oyunculuk kursları için yine önerilen çocuk kursu başlama yaşı okul sonrasıdır. Çünkü her şeyden önce çocuğun okuması gereken yazılı metinler, scriptler, monologlar, diyaloglar vb. şeyler vardır. Ancak oyunculuk kursu yerine bir alternatif olarak yaratıcı drama düşünülebilir. Okul öncesi dönemde de alınabilen yaratıcı drama kursu; çocuğun iletişimsel ve sosyal becerilerini geliştirmesi açısından da oldukça faydalıdır.

Her Çocuğun Özel Olduğunu Unutmayın!

Yukarıda çocuk kurslarına hangi yaşta başlanmalı sorusuna genel geçer yanıtlar vermeye çalıştık. Ancak burada unutulmaması gereken bir noktayı hemen hatırlatmak isteriz. Her çocuğun gelişim hızı hem fiziksel hem de zihinsel açıdan farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzun eğitsel ihtiyaçlarının, gelişim düzeyine uygun bir eğitimin önceden planlanması gerekir.

Dolayısıyla yukarıda verdiğimiz bilgiler çoğu zaman geçerli olsa da faydalı bir eğitim için paket kurslar sunan kurumlardan uzak durmanızı, çocuğunuzun yetenek ve ilgi alanlarının analiz ederek buna göre bir planlama yapılmasını talep etmenizi öneririz!

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44