Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

5 Yaş Oyunculuk Kursu – Kendilerine Daha Çok Güvenecekler!

Yeteneklerini ve Yaratıcılıklarını Sergilemelerine Fırsat Verin! – 5 Yaş Çocuk Oyunculuk Kursları

Okul öncesi çocuk gelişimi söz konusu olduğunda anne babaların çocuklarını hangi alanlara yönlendirdikleri gelecekteki kişiliklerini ve becerilerini son derece etkilemektedir. Bu nedenle uzmanların en çok üzerinde durdukları konulardan biri okul öncesi oyunculuk eğitimi gibi sanata yönelik aktivitelerle çocukların erken yaşta sanatsal duyarlılık kazanmasını sağlamaktır.

Nitekim 5 yaş oyunculuk kursu programları tam da bu nedenle çocukların hem gelişimlerini zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan destekleyecek hem de sağlıklı bir ortamda ailelerinin dışında sosyalleşebilecekleri bir alan yaratarak sosyal adaptasyonlarını geliştirecek bir şekilde düzenlenmektedir. Siz de çocuk oyunculuk kursları ile çocuklarınızın potansiyelini açığa çıkarmayı düşünüyor, 5 oyunculuk kursları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Kendilerini Sanatla İfade Etmeyi Öğrenecekler! – 5 Yaş Oyunculuk Eğitimi Programı

Okul öncesi oyunculuk kursu olduğu için 5 yaş oyunculuk eğitimi programları okul dönemi çocuklar veya gençler ve yetişkinler için hazırlanan oyunculuk kursu programlarına kıyasla çok daha az zorlayıcıdır. Her şeyden önce 5 yaş çocuk oyunculuk kursu ile çocuklara metne dayalı ezber yaptırarak oyunculuk tekniklerini çalıştırmak mümkün olmadığı için daha çok oyunla karışık bir çocuk oyunculuk eğitimi verilir ve çocuk oyunculuk dersleri teorik anlatımlardan ziyade uygulamaya yöneliktir. Bu doğrultuda 5 yaş oyunculuk dersleri arasında yer alan konu başlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çocukların motor becerilerini geliştirecek fiziksel egzersizler yapılır,

 • İletişim becerilerini güçlendirmek için çocuk oyunculuk dersleri ile karşılıklı iletişime dayalı rol yapma çalışmaları gerçekleştirilir,

 • Uygulamalı çocuk oyunculuk dersleri ile oyunculuk tekniklerine aşinalık kazanmaları sağlanır,

 • Çocuk oyunculuk dersi konuları arasında yaratıcı drama büyük yer tutar. Empati ve yaratıcılığın öne çıktığı yaratıcı drama sayesinde çocukların sosyal ve zihinsel becerileri gelişir.

 • Ses ve nefes egzersizleri yapılarak çocukların ses hakimiyeti arttırılır.

 • 5 yaş oyunculuk dersleri ile değinilen konulardan biri de beden dili kullanımıdır. Beden dili kullanımı geliştirilerek çocukların sözsüz iletişim becerisini geliştirmesi sağlanır.

 • Ayrıca 5 yaş çocuk oyunculuk kursları ile sahne ve kamera önü oyunculuk çalışmaları yapılarak miniklerin spot ışıkları altında olmanın heyecanını deneyimlemesine fırsat verilir.

Neden 5 Yaş Oyunculuk Kursu Almalılar? – 5 Yaş Oyunculuk Eğitimi ve Yararları

Çocukların geleceğe hazırlanmasına olanak tanıyan 5 yaş çocuk oyunculuk kursları, aynı zamanda yalnızca birkaç sene içerisinde başlayacakları okul yaşamına da adapte olmalarını kolaylaştırır. Hem bugünlerine hem de kısa, orta ve uzun vadede geleceklerine katkılarda bulunan çocuk oyunculuk kursu programları ile minikler, yaşama karşı çok daha özgüvenli ve yeteneklerinin farkında bir şekilde büyür. 5 yaş çocuk oyunculuk kursu ile çocuklar;

 • Sanatsal bir bakış açısı edinirler,

 • Hayal güçlerinin sınırlarını keşfederler,

 • Yaratıcılıklarını açığa çıkarırlar,

 • Motor becerilerinin gelişimi hızlanır,

 • Beden dilini daha etkili kullanırlar,

 • Beden farkındalıkları artar,

 • Farklı sosyal ortamlara daha hızlı adapte olurlar,

 • Kendi öğrenme hızlarını keşfederler,

 • Okul yaşamına hazırlanırlar,

 • Toplumsal ilişkileri oyunlar yoluyla kavrarlar,

 • Hayata daha pozitif bakmaya başlarlar,

 • Özgüven kazanırlar,

 • Yeteneklerine dair farkındalık kazanırlar,

 • Oyunculuk mesleğine erken yaşta ilk adımı atarlar.

Kurs Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – 5 Yaş Çocuk Oyunculuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

5 yaş oyunculuk kursu ile miniklerin erken yaştan sanatla iç içe büyümelerini sağlamak gelişimleri açısından büyük önem taşır. Ancak sanat sevgisi edinmelerini sağlamak ve gerçekten gelişimlerine katkı sunacak çocuk oyunculuk eğitimleri aldıklarından emin olmak için nitelikli bir kurum ve eğitmen tercih etmeniz gerekir.

Öncelikle sektörde MEB ruhsatı olmamasına rağmen çocuk oyunculuk dersleri veren kaçak kurumların varlığına dair sizi bilgilendirmemiz gerekir. Çoğu zaman fiyat açısından daha cazip olsalar da MEB ruhsatı olmayan kaçak eğitim kurumları çocuklarınızın gelişimini ve geleceğini tehlikeye atar, ayrıca en verimli zamanlarını da boşa harcamalarına neden olur.

Buna ek olarak unutulmaması gereken bir diğer nokta da eğitmenlerin deneyimi ve uzmanlığıdır. 5 yaş oyunculuk eğitimleri için eğitmenlerin yalnızca oyunculuk alanında deneyimli ve uzman olmaları yeterli değildir, aynı zamanda eğitmenler çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi gibi alanlarda da uzman olmalıdır.

Son olarak 5 yaş oyunculuk kursu seçerken çocuğun eğitim alacağı ortamı da incelemek önemlidir. Sınıf kontenjanları kaç kişilik, sınıflar yeterince temiz ve güvenli mi, çocuklarınızın vakit geçirebileceği sosyal alanlar var mı gibi soru işaretlerinizi gidermek için kurumu daha önceden görmeli, çocuğunuzun kaydını tüm bunlardan sonra gerçekleştirmelisiniz.

[widget-191]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44