Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Piyano Kursları Zihinsel Gelişimi Hızlandırıyor!

Zeka Gelişimi Açısından Piyano Çalmanın Çocuğa Faydaları

Sanat, çocukların gelişim evrelerini tamamlamak için iyi bir aracıdır. Örneğin eğlenceli sanat dallarından biri olan müzik kapsamında verilen çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim aktif bir şekilde desteklenebiliyor. Bu sebeple birçok ebeveyn çocuklarının zihinsel gelişimine katkı sağlamak için piyano kurslarını tercih ediyor. Piyano çalmanın çocuğa faydaları bu ebeveynleri mutlu ediyor.

Eğlence ve yaratıcılık hakkında çok fazla fikir veren sanatın müzik tarafında birçok eğitim bulunurken ebeveynlerin son yıllardaki gözdesi çocuk piyano kursları oluyor. Piyano zekayı geliştirir mi diye merak eden aileler, çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim arasındaki bağlantıyı fark ettiklerinde çocuklarını hiç beklemeden bu kurslara yönlendiriyorlar. Piyano çalmanın çocuğa faydaları arasında en çok dikkat çeken konu olan zihinsel gelişim piyano ile nasıl sağlanıyor, çocuklar piyano çalarken zihinlerini nasıl geliştirebiliyorlar?

Çocuklarda Piyano Eğitiminin Zeka Gelişimindeki Yeri

Çocuklar için piyano eğitiminin faydaları birçok gelişim alanında kendini gösteriyor. Özgüven gelişiminden küçük kas becerilerinin artmasına, sorumluluk duygusundan iletişim becerilerine kadar aklınıza gelemeyecek kadar çok alanda gelişim sağlanabilir. Bu sebeple çocuklarda piyano eğitiminin zeka gelişimindeki yeri çok önemlidir ve değerlidir. 

Çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim arasındaki güçlü bağ, çocuğunuzun gelecek yıllarında başarıyı yakalaması için önemli etkiler yaratıyor. Çocukların bilişsel ve duygusal zeka gelişiminde piyano tuşlarının önemini bilen aileler çocuklarını iyi bir çocuk piyano kursuna vermeyi tercih ediyor. Piyano zekayı geliştirir mi sorusunun yanıtının “evet” olması size yeterli gelmiyorsa, çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim detaylarını şöyle açıklayabiliriz:

  • Çoklu zeka kullanımı etkin bir şekilde artıyor. 
  • Notalarla çalışırken matematiksel düşünme becerileri gelişiyor.
  • Yaratıcı düşünme fonksiyonları artıyor.
  • Müziğin etkileriyle beyin sinirlerinde gelişmeler yaşanıyor.
  • El-göz koordinasyonu sağlanıyor. 

Çocuk Piyano Kursları İle Zihinsel Gelişim Nasıl Sağlanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuk piyano eğitimleri çocukların beyin gelişimlerini hızlandırıyor, zihinsel açıdan sağlık kazanan çocukların yaşıtlarına oranla daha zeki olmalarına yardımcı oluyor. Peki bu nasıl mümkün hale geliyor, konuyu biraz açalım. Piyano çalmak hem ellerin hem ayakların hem de gözlerin aynı anda kullanılmasını gerektiriyor. Üstelik bunu yaparken nota okumak, belli bir ritme ayak uydurmak da çok önemli. Piyano çalmanın çocuğa faydaları işte bu çoklu görevlerle sağlanıyor. Birçok kası aynı anda kullanan çocuk, çoklu düşünme becerilerini geliştiriyor. 

Çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim sağlanması çok normal bir süreç gibi düşünülmelidir. Çünkü piyano çalmak esasen matematiksel bir işlemdir. Matematiksel bir sistem üzerine kurulan notaların piyano tuşlarıyla hayat bulması çocuklarda zihinsel gelişimi artırmaya yardımcı olur. Matematiksel ve mantıksal düşünebilme yetisi gelişen çocuk soyut kavramları anlamlandırabilir, düşünme becerileri gelişir. Böylece piyano eğitimi alan çocuklar hızlı bir zihinsel gelişim gösterir.

Aynı zamanda müziğin ve piyano sesinin beyin sinirleri üzerindeki uyarıcı etkileri yüzyıllardan beri kanıtlanmış sonuçları ortaya koyuyor. Zeki insanların çocukluklarından itibaren piyano sesiyle gelişen beyin fonksiyonları tüm yaşamlarını etkiliyor. Bu yüzden küçük yaşta çocukların piyano eğitimine yönlendirilmeleri uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Çocuğunuzun Zihin Gelişimi İçin Bir Işık Yakın!

Çocuğunuzun zihinsel gelişiminin yaşıtlarının çok daha önünde seyretmesini istiyorsanız çocuk piyano kursları tam size göre! Piyano çalmanın çocuğa faydaları arasında en dikkat çekici yeri bulunan zihinsel gelişim için sadece MEB onaylı çocuk piyano kursu eğitimlerine yönlendirmelisiniz. 

Çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim çok kolay bir şekilde sağlanıyor. Çocuğunuzun tek yapması gereken tutkuyla bağlı olduğu müzik aletini öğrenmek ve pratiklerini sürdürmek. Gerisi tamamen piyanonun çocuk gelişimine yaptığı katkılarla ilgilidir. Çocuk piyano kursları hakkında detaylı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçin, çocuk piyano kursları ile zihinsel gelişim kavramı hakkında bilgi talebinde bulunun. Bu, çocuğunuz için yaptığınız en büyük iyilik olacak!

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44