Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Okul Öncesi Çocuklar İçin Piyano Eğitiminin Faydaları

Piyano Çalmanın Çocuğa Faydaları Neler? Okul Öncesi Gelişimine Destek Olun!

Piyano eğitiminin çocuklar üzerinde sağmakla bitmeyen etkileri vardır. Fakat siz daha çok okul öncesi çocuklar için piyano eğitiminin faydaları neler diye merak ediyorsanız, birçok pozitif etkisi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu etkilerin neler olduğunu merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Okul öncesi çocuklar için piyano eğitiminin faydaları, ilgili ebeveynlerin en çok merak ettiği konudur. Çocuklarının okula başlamadan önce piyano eğitimi alarak ne kadar gelişebileceğini görmek isteyen bu ebeveynler, piyanonun çocuğa yararı bulunduğunu bilseler de tam olarak hangi yararları sağladığını öğrenmek istiyorlar. 

Okul öncesi dönemde piyanonun yararları o kadar fazladır ki, uzmanlar sıklıkla çocukların en erken yaşlarda piyanoya başlatılmaları gerektiğini söylerler. Piyano çalmaya başlanabilecek en erken yaş olarak 3 yaş kabul edilirken, aslında tamamen çocuğunuza göre şekillenebilecek bir durumdur. Çocuğunuz piyano eğitimine hazır mı, hangi yaş onun için daha uygun? Tüm bu sorulara ancak siz yanıt bulabilirsiniz. Okul öncesi çocuklar için piyano eğitiminin faydaları çok fazla olsun, çocuğunuz bu faydaların hepsinden yararlanarak sınırsızca gelişsin istiyorsanız en uygun başlama yaşına karar vermelisiniz.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Piyanonun Faydaları

Çocuğunuzun okul öncesi döneminde başlayabileceği piyano eğitimlerinin faydalarına net ifadelerle değinmeye başlayalım. 

Okul öncesi çocuklar için piyano eğitiminin faydaları:

  • Dilsel, görsel ve işitsel zekaları aynı anda gelişir.

Çocuğunuzun okul öncesi dönemde piyanonun yararları ile gelişmesini istiyorsanız bilmeniz gereken durum, piyano çalmayı öğrenen çocuğunuzun dilsel, sözel ve işitsel yeteneklerinin birlikte gelişeceğidir. Böylesine önemli bir eğitimi atlamasına engel olun ve onun için iyi bir kurs ortamı seçin. 

  • Matematiksel becerileri artar, sayısal zekaları gelişir. 

Çocuklar için piyano eğitiminin faydaları arasında çok fazla bilinen sayısal zekanın artması durumu bir şehir efsanesi değil. Okul öncesi dönemdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar tam da bu noktaya işaret ediyor. Piyano çalma esnasında sol beyin fonksiyonlarının aktif olması sebebiyle ortaya çıkan bu durum oldukça olumlu bir yarar.

  • Hafızaları güçlenir.

Notaları okuma ya da ezberleme çabası gerektiğinden okul öncesi dönemde piyano eğitimleri hafızayı güçlendirir. 

  • Odaklanma süreleri artar. 

Küçük çocukların bir işe çok az odaklandıklarını bilirsiniz. Bu çocukların ilkokula başlamadan önce odaklanma becerilerini geliştirmelerini istiyorsanız çocuk piyano kursu eğitimlerinden yararlanmasını sağlamanız gerekir.

  • El ve göz koordinasyonları gelişir.

Okul öncesi eğitim döneminde çocukların makas ve kağıtla bile bu kadar el ve göz koordinasyonu, hatta küçük kas becerileri gelişimi sağlamayacağını bilmelisiniz. Piyano eğitimleri sayesinde tüm bu becerileri hızlıca edinecektir. 

  • Yaratıcılıkları artar. 

Okul öncesi çocuklar için piyano eğitiminin faydaları arasında yaratıcılığı da sayabiliriz. Diğer maddelerde de bahsettiğimiz gibi çocukların beyin fonksiyonları geliştikçe yaratıcılıkları da artar. Okul öncesi dönemde kaybedilmemesi ve hatta geliştirilmesi gereken bu beceri piyano eğitimleriyle sağlanabiliyor.

  • Stresi azaltarak ruh sağlıklarını korur.

Yapılan önemli araştırmalar gösteriyor ki okul öncesi dönemde piyano eğitimi alan çocukların stres seviyeleri azalır, deşarj olarak kendilerini iyi hissedebilirler. Okul öncesi çocuklar için piyanonun faydaları gösteriyor ki bu eğitimi alabilen çocuklar çok önemli kazanımlar elde ediyor. 

Çocuklarınızın Sanatla Bütünleşmesine Destek Olun!

Okul öncesi dönemde piyanonun yararları çok fazla. Esas önemli olansa çocuğunuzun sanatla erken yaşlarda tanışması, sanatın faydalarını ihmal etmemesidir. Küçük bir sanatçı yetiştirmek istiyorsanız Sanat Akademi’ye bekleriz!

Çocuğunuz için hem kaliteli, hem öğretici hem de renkli piyano dersleri arıyorsanız bizi tercih edebilir, eğitim danışmanlarımızdan daha fazla bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44