Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kaliteli ve Güvenilir Bir Kurs Nasıl Anlaşılır?

Fotoğrafa ilgisi olan ve yeni bir hobi edinmek isteyen insanların sıklıkla tercih ettiği fotoğrafçılık kursları, fotoğrafçılığı öğrenmek ve keyifli vakit geçirmek için oldukça iyi bir seçenektir. Fotoğrafçılık kursları, yalnızca hobi için bu kursu tercih edenler ve fotoğraf alanında ilerlemek isteyenler olarak ikiye ayrılmaktadır. İstekleriniz ve beklentileriniz ne olursa olsun fotoğrafçılık kursu sizin beklentilerinize yönelik kaliteli eğitim vermelidir. Bu noktada fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusu açığa çıkmaktadır.

Yazımızın devamında fotoğrafçılık kursu arayanların kaliteli bir eğitim alması için hangi özelliği taşıyan kurumlardan eğitim alması gerektiğine değindik. Eğer siz de fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusunu soruyor ve güvenilir bir kurum arıyorsanız yazımızın devamını okuyarak fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Fotoğrafçılık eğitimi verdiğini iddia eden kişilerin ve fotoğrafçılık kursuymuş gibi kendini gösteren firmaların son zamanlarda oldukça artış göstermesiyle beraber Milli Eğitim Bakanlığı da kurs adı altında kaçak eğitim veren kişi ve kurumlara yaptırım ve cezalar uygulamaya başlamıştır.

Türkiye’de bir kurumun eğitim verebilmesi için MEB’e bağlı, ruhsatlı bir kurum olması ve eğitmenlerinin de usta öğretici sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak her geçen gün sayısı artan kaçak eğitim firmaları MEB’e bağlı olmamanın yanında standartların çok altında eğitimler vererek kursiyerleri ucuz eğitim vaadi ile yanıltmaktadırlar. Bu tarz firmalar ya da kişiler fotoğrafçılık kursu fiyatları konusu ile öğrencilerin ilgisini çekmekte ve verdikleri eğitim ile öğrencileri hayal kırıklığına uğratmaktadırlar.

MEB Onayı – Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Seçilir?

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında en önemlisi kurumun MEB ruhsatı olup olmadığıdır. MEB onaylı fotoğrafçılık kursları; derslik büyüklüklerinden acil çıkışlara, ekipman ve eğitim gereçlerinden yangın merdivenlerine, deprem dayanıklılık raporundan sosyal alanlara kadar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi ’ne uygun güvenli bir binada eğitim vermektedir. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken MEB ruhsatı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kurumun Sektördeki Deneyimi – Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Seçilir?

Fotoğrafçılık kursu nasıl seçilir? Sorusuna cevap verirken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, eğitim kurumunun sektörde kaç yıldır var olduğudur. Yeni açılan bir fotoğrafçılık kursu, fotoğrafçılık kursu eğitim kalitesi kriterleri sıralamasında rakiplerine göre tahmin edilebileceği üzere daha aşağılarda kalacaktır. Sektördeki kaçak fotoğrafçılık kurslarının kalitesiz eğitimler vermesi kaçınılmazdır.  Bu tarz kurslar, eğitimin kaliteli olup olmadığı konusu ile ilgilenmeden yalnızca kurumun kazancını baz almaktadırlar.

Alanında Uzman Eğitmen Kadrosu – Fotoğrafçılık Kurs Nasıl Seçilir?

Fotoğrafçılık kursu alacağınız kurumda fotoğrafçılık eğitiminde ve tekniklerinde uzmanlaşmış isimlerin bulunması oldukça önemlidir. Fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusunun en önemli cevaplarından biri fotoğrafçılık eğitmeninin birikimi ve size bilgilerini aktarabilme yetenekleridir.

Araç Gereç ve Ekipman Yeterliliği – Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Seçilir?

Fotoğrafçılık kursu seçerken dikkat edilecekler arasında mutlaka kurumun ekipman yeterliliği olmalıdır. Standartların altında eğitim kurumları birkaç fotoğraf makinesiyle temelden ileriye, modadan ürün fotoğrafçılığına kadar tüm eğitimleri vermeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle eğitim alacağınız kurumun yeterli araç gerece ve yardımcı teknolojilere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz ve fotoğrafçılık kursu seçimlerinizi bu kritere göre belirlemelisiniz.

Sınıf Mevcudu – Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Seçilir?

Kalabalık sınıflarda fotoğrafçılığı değil hiçbir şeyi yeterli ve doğru öğrenemezsiniz. Bu nedenle fotoğrafçılık kursu seçerken sınıf mevcudunu az tutan ya da özel eğitim şeklinde bireysel sınıflar açan fotoğrafçılık kurslarını tercih etmelisiniz. Hem eğitmeninizin sizinle ilgilenebilmesi hem de daha fazla uygulama yapabilmeniz için kaç kişilik sınıflarda eğitim alacağınızı sormalı ve fotoğrafçılık kursu seçimlerinizi buna göre yapmalısınız.

Kurumun Lokasyonu -  Fotoğrafçılık Kursu Nasıl Seçilir?

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da fotoğrafçılık kursu seçimi açısından önem taşımaktadır. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar hem zamanınızı çalar hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ancak merkezi bir lokasyona sahip fotoğrafçılık kurslarına rahatça ulaşabilir, evinize en yakın bölgede eğitim almanın avantajını yaşarsınız.

Sanat Akademi İle Kaliteli Bir Fotoğrafçılık Eğitimi Almanın Tam Sırası!

Yazımızda fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat edilir konusunu anlattık. Fotoğrafçılık eğitimi almak ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız kaliteli ve güvenilir kurumlardan eğitim alarak paranızı çöpe atmayın!

Avrupa standartlarında uygulamalı eğitimler, keyifli geziler ve unutulmaz dostluklarla dolu bir serüven için Sanat Akademi fotoğrafçılık kursu ile tanışın!

[widget-182]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44