Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mutlaka İzlemeniz Gereken Sanat Tarihi ile İlgili Filmler

Sanat Tarihine Tanıklık Etmeye Hazır Olun! – Sanatı Konu Edinen Filmler

Sanata ilgi duyan ve tarihini merak eden biriyseniz ya da sanat tarihi üzerine eğitim alıyorsanız birazdan sıralayacağımız sanat tarihi ile ilgili filmleri mutlaka izlenecekler listesine almanız gerekir. Her biri bir başyapıt niteliğinde olan en iyi sanat filmlerini izlemeden sanat konulu sohbetlerde geri planda kalabilirsiniz. İşte kült olmuş sanat tarihi filmleri…

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: Frida 2002

Salma Hayek’in başrolünde oynadığı ve sanat tarihi filmlerinde önemli bir yeri bulunan Frida filmi, sanatçının hayatını ve Diego Rivera ve Leon Troçki ile olan ilişkilerini konu edinmektedir. Sanat tarihi ve Meksika kültürüne olan hayranlığıyla bilinen Frida Kahlo’nun sanatsal devrimci özelliği de ön plana çıkarılmaktadır.

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: Altın Kadın

Sanatı konu edinen filmler listemizin 2. sırasında Altınlı Kadın veya Altın Kadın olarak bilinen tablonun hikayesi anlatılmaktadır. Çalınan ve daha sonra da kurtarılan Klimpt tablosu, Nazilerin soykırımından sağ kurtulan bir kişinin ailesinin mal varlığını Avusturya hükümetinden geri almaya çalışmasının gerçek hikayesini işlemektedir. 

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: Acı ve İlham

Sanatla ilgili filmlerden bir diğeri de 1965 ABD yapımı Acı ve İlham’dır. Sanata ilgi duyan, duymayan herkesin beğenisini toplayan bu filmde, Katolik Kilisesi’nin başına geçen Papa II. Julius, ihtiraslı ve savaşçı bir liderdir. Roma'ya geldiğinde birçok sanatçıyı yeni mimari sanat eserleri yapımı konusunda görevlendirir. Bunlardan biri de Michelangelo’dur. Sistine Şapeli’nin tavanına dini bir fresk yapmakla görevlendirilir. Tavanın bir an önce bitirilmesi hususunda baskı yapan Papa ve bu işi yapmayı istemeyen Michelangelo arasında sürekli bir sürtüşme yaşanır. Papa, bu işin tamamlamadığı takdirde Raphael'e teslim edileceğini söyleyerek Michelangelo’nun insanüstü bir çabayla tavan çalışmasını sürdürmesini sağlar. Bu yoğun tempoya dayanamayan sanatçı, çok geçmeden yataklara düşer. 

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: İnci Küpeli Kız

Sanat konulu filmlerden biri olan ve Tracy Chevalier’in aynı adlı romanından uyarlanan film, gişe rekorları kırmıştır. Scarlett Johansson’un başrolde olduğu bu eserde, şaheserin ressamın gözünden değil de konusu üzerinden yorumlanması amaçlanmıştır. Filmde, tablodaki kızın gizemli yaşamı ele alınmıştır.

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: Andrey Rublev

En iyi sanat filmleri listelerinde her zaman yeri sabit olan Andrey Rublev, 15.yüzyılın Rus ressamı Andrei Rublev’in hayatını anlatmaktadır. Film yalnzıca konusuyla değil, Tarkovsky'nin çalışmalarına hakim olan özel atmosfer ve yönetmenin kendine özgü görsel sembollerle de göz doldurmaktadır. Sanatçı ile dönemi arasındaki ilişkiyi keşfetmeye çalışan bu eser, sanat tarihi meraklıların mutlaka izlemesi gereken bir başyapıttır.

Sanat Tarihi ile İlgili Filmler: Yaşama Arzusu

Dünyanın en büyük sanatçılarından biri olan Van Gogh’un hayatını konu edinen Yaşama Arzusu, en ilgi çekici sanat tarihi filmlerinden biridir. Filmde Van Gogh’u Kirk Douglas, Van Gogh’un kardeşi Theo’yu James Donald ve Paul Gauguin’i de Anthony Quinn canlandırmıştır. ollandalı ressamın hayatındaki dramatik olaylar aktarılmıştır.

Sanatı Konu Edinen Filmler Geçmişe Dönüp Bakmamızı Sağlıyor…

Evet, günümüzde sanat çok farklı bir yerde. Üstelik sanat dallarının her biri için üretilen eserler de geçmişe nazaran çok daha farklı. Fakat şu anda sahip olduğumuz tüm sanat eserleri, varlıklarını geçmiş dönemde yaratılan ve tarihe tanıklık eden şaheserlere borçlu.

Dolayısıyla sanat tarihindeki hikayeleri bilmeden, sanatçıların iç dünyalarına inmeden sanatı tam manasıyla keşfedebilmemiz mümkün değil. Elbette sanatla ilgili filmler, yukarıdakilerle sınırlı değil ancak ilk planda mutlaka bu 6 eseri izlemenizi öneriyoruz. Ardından Edvard Munch, Pollock, Fabrika Kızı, Bay Turner, Van Gogh’u Sevmek ile Değirmen ve Haç yapıtlarını da izleyebilirsiniz.

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44