Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Drama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Yaş Sınırı Var Mı?

Drama Dersi Almak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Drama eğitimi, bireyler arası iletişimi ve etkileşimi geliştirerek bir hikaye ya da bir konunun oyun yoluyla ya da tiyatro etkinlikleri ile anlatılması temeline dayanan eğitim programıdır. Drama eğitimi çocukların ezbere dayalı eğitimden uzaklaştırılarak tamamen hayal gücüne ve yaratıcılığa bağlı bir eğitim almasını amaçlayarak hazırlanmış derslerden oluşmaktadır.  Bu yöntemle çocukların gelişimine hızlı bir şekilde katkı sağlamaktadır.

Yazımızın devamında çocukları için drama eğitimi düşünen ailelerin, drama eğitimi kaç yaşında başlar sorusunu yanıtladık.  Siz de çocuğunuzun drama eğitimi almasını istiyorsanız yazımızın devamını inceleyerek drama eğitimi kaç yaşında başlar konusu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Drama Eğitimi Almak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Drama eğitimi, okul öncesi olarak 4 ve 6 yaşları arasında olan çocuklarda başlanabilir. Özellikle 7 yaş öncesi drama eğitimine başlamak çocukların gelişim dönemi olduğu için çok yararlı olacaktır. Drama eğitiminin erken yaşta faydaları arasında bu yaş grubu çocuklarda gelişen merak duygularını ifade edebilecek ve yanıtlayabilecek beceriyi kazandırması bulunur.

7-9 yaşları arasında çocuklar için önemli bir dönemdir. Drama eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna bu yaş aralığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bedensel farkındalığın ve güvenin oluşmaya başladığı bu dönemde drama eğitimi, çocukların özel ilgi alanlarını bulmak için önemli bir araç olmaktadır.

10-12 yaş aralığı çocukların sosyalleşme sürecine önem verdikleri bir dönemdir. Bu yaş aralığındaki çocuklar iyi ve kötüyü, gerçek ya da yanlışı kendileri arayıp karar vermeye çalışırlar. Drama eğitimi bu noktada çocukların genelleme ve kalıp düşünceler oluşturmasına engel olmaktadır. Böylece çocukların özgün kimliğini bulmasına fayda sağlayacaktır. 12 yaş sonrası drama eğitimi çalışmaları çocukların genel kültür oluşumlarında oldukça önemli olmaktadır. Bu yaş aralığında drama eğitimlerinde kitap okuma, film izleme çalışmaları başlar ve yaratıcı drama temelli tiyatro eğitimine ilk adım atılmış olur. Drama eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna bu noktada belli bir yaş aralığı vermek yanlış olacaktır. Çünkü drama eğitimi çocuklar için ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar etkili olabilecek bir eğitimdir.

Drama eğitimi erken yaşlarda başlandığında çocukların ilerleyen yaşamlarında daha özgüvenli ve aktif kişiler olmasını sağlamaktadır. Yaratıcı drama eğitimleri ile çocuklar doğaçlama, rol yapma, hikayeye uygun hareket etme ve kendini oyun ile anlatma yollarını öğrenir. Öğrendiği bilgiler ve edindiği beceriler ile hem okul hayatında hem de sosyal yaşamında başarıyı garantilerler.

Sanatsever Çocuklar Yetiştiriyoruz!

Drama eğitiminin çocuklara faydaları konusuna değindik. Drama eğitimi almak çocuklara güven kazandırır ve geleceğe başarılı bir birey olarak hazırlanmalarını sağlar. Her yaştan çocuk bu nedenle drama eğitimi alabilir.

Avrupa standartlarında uygulamalı drama eğitimi programımız ve uzman drama eğitmenlerimiz ile Sanat Akademi olarak çocuklarımıza en kapsamlı drama eğitimlerini veriyoruz. Çocuklarımızın gelişimine müzikle destek oluyor ve müzik sevgisiyle büyüyen çocuklar yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Siz de Sanat Akademi’ye gelin ve çocuklarınızın bir hobiyi başarıyla öğrenmelerine destek olun!           

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44