Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklara Hobi Kazandırma Yolları Neler?

Çocuklar İçin En Doğru Hobileri Bulma ve Çocukları Teşvik Etme Rehberi 

Çocuğunuzun bir hobiye sahip olması, onun geleceği ve başarıları için ön çalışma niteliğindedir. Hobi edinmesi bu kadar önemliyken çocuğunuz bu konuyu çok da önemsemeyebilir. Çocuklara hobi kazandırma yolları hakkında fikir sahibi olursanız bu konuyu çabucak çözebilirsiniz. Onu desteklediğinizi göstermekten asla çekinmeyin. 

Çocuklar için hobi bulmak sizi zorluyor mu? Çocuğunuzun kendi belirlediği hobinin ona yararı olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Çocuklar için hobi bu kadar önemli mi? Yetişkinlerin bile hobilerden uzaklaştığı son dönemlerde çocuklarınızın bir hobi edinmesi gerçekten gelişimi için çok iyi bir seçenek olacak. Çocuklara hobi kazandırma yolları hakkında öğrenmeniz gerekenler varsa ve neden hobilerin bu kadar önemli olduğuna detaylarıyla bakmak istiyorsanız bu yazıyı sizin için hazırladık. Çocuk hobileri neler ve bu hobiler ne işe yarar, birlikte değerlendirelim. 

Çocuk Hobileri Neden Önemli?

Çocukluk döneminde edinilen hobiler, ileri dönemlerde başarılı birey olmada etkilidir. Üretkenliği ve hayal gücünü artıran hobiler mutlaka çocukluk çağında alışkanlık haline getirilmeli. Çocuklara hobi kazandırma yolları bilindiği müddetçe ebeveynlerin korkmasına hiç gerek yok. Çocuklar genellikle bir hobinin peşinden gitmeye heveslidirler. Peki, uzmanlara göre çocuklara hobi kazandırma ne işe yarıyor? Çocuklar için hobi ne ifade ediyor?

Uzmanlara göre çocuk hobileri, birçok yarara sahip:

 • Çocuklara sabretmeyi öğretir.
 • Çocukların kendilerine olan güvenlerini artırır. 
 • Farklı işleri başarabilme ve tamamlayabilme yetkinliği kazandırır.
 • Hedef koyabilme ve vazgeçmeden hedefe ulaşmayı öğrenme başarısı kazandırır.
 • Konsantrasyon becerilerini artırır, daha azimli ve irade sahibi olmalarını sağlar.
 • Hem kişisel hem de profesyonel alanlarda hayatı yönetme becerisi kazandırır.
 • Üretkenlikleri ve dolayısıyla yaratıcılıkları artar.

Çocuklarınıza sevebilecekleri, eğlenceli bir hobi kazandırırsanız yukarıdaki yararlarla gelişmesine olanak yaratabilirsiniz. Öyleyse çocuklara hobi kazandırma yolları neler, nasıl hobi edinmesini sağlarsınız?

Çocuklara Hobi Kazandırma – En Etkili Çocuk Hobileri

Çocuk hobileri tamamen gelişim ve eğlenceyi harmanlayan önemli değerlerdir. Çocuklara hobi kazandırmanın yolları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda onu mutlu hissettirebilirsiniz ve hobilerle nasıl da geliştiğini görünce şaşkınlık yaşarsınız. Bir kere çocuklara hobi kazandırma konusunu öğrenirseniz, sizin gibi bir destekçisi olduğu için her an hobilere yönelme şansı artacak. Büyüdükçe hobilerin değerini anlamasını sağlayacaksınız. Çocuklara hobi kazandırma yolları:

 • İlgi Alanlarını Keşfetme

Çocuğunuzu gözlemleyin ve ilgi alanlarını keşfetmeye çalışın. En çok neler yapmaktan hoşlanıyor ya da hangi çalışmalarla daha uzun vakit geçirebiliyor? Çocuklar için evde hobi çalışmaları yaparak gözlemlemeye çalışın. Ardından onun için en eğlenceli kurs ortamını seçebilir, sosyalleşirken hobisini içre etmesini teşvik edebilirsiniz. 

 • Yaşına Göre Etkinlik Önerme

Çocuğunuza kendi yaş grubundan daha küçük yaş gruplarının tercih ettiği etkinlikleri önerirseniz veya emekliler için daha uygun görünen hobileri sunarsanız hata edersiniz. 12-13 yaş hobileri ararken bir anda 50 yaş hobileri için fikir vermemelisiniz. Veya 10 yaş hobileri ile 3 yaş etkinliklerini karıştırmamalısınız. 

 • Hobisini Seçme Şansı Tanıma

Çocuklara hobi kazandırma yolları bazen çok yanlış anlaşılabiliyor. Aileler çocuklarının yapmak istediği hobileri kendileri belirlemek istiyor ve kendilerinin geçmişte yapamadıklarını çocuklarının öğrenmesini istiyor. Fakat çocuk hobileri bu isteğinize göre belirlenmemeli! Çocuklar için evde hobi veya kurs ortamında hobi çalışmaları önerebilirsiniz, fakat hangisini seçeceğine çocuğunuz karar vermeli. Sevmediği ya da istemediği hiçbir hobiyi yapmamalı. Aksi takdirde çocuklara hobi kazandırma yerine çocukları hobiden soğutma konusunu işliyor oluruz. 

 • Keyif Alabilmesini Sağlama

Hobilerin eğlenceyle iç içe olması gerektiğini bilmelisiniz. Sadece etkinlik olsun diye yapılan hobiler keyif vermiyorsa hiç iyi sonuçlar doğurmaz. Oyun gibi hobiler çocukları etkisi altına alabilir. Çocuklara hobi kazandırma yolları arıyorsanız öncelikle keyif alabileceği etkinlikler bulmalısınız. 

 • Isrardan Uzak Durma

Çocuklara hobi kazandırma yolları arasında kesinlikle ısrar olmamalı. Isrardan uzak durmalısınız. Uygun bir dille ikna ve teşvik etmelisiniz. İstemiyorsa zorlamamalı, mantıklı sebepler sunmalısınız. Zaten küçük çocuklar oyun oynarken birçok etkinlik içerisinde bulunurlar. Yani aslında mutlaka ilgilerini çeken bir hobileri vardır. Bunu keşfetmeye çalışın. Evde yapılabilecek hobiler bularak bir adım atmasına yardımcı olabilir, ardından eğlenceli kurslarla ilgisini çekebilirsiniz. 

 • Destekleme

Ne olursa olsun çocuğunuzu destekleyin. Yapmak istediği hobileri, ilgi alanlarını ve isteklerini desteklediğinizi hissettirirseniz başarılı olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzu En Doğru Hobiye Yönlendirin

Sevebileceği ve keyif alabileceği çocuk hobileri ile gelişimini gözlemlemeniz çok kolay. Bu sebeple onun fikirlerini asla ihmal etmeyin. Çocuğunuzun hangi hobileri sevebileceğini biliyorsanız önerilerde bulunmaktan çekinmeyin. Fakat çocuğunuzu hiçbir şey için zorlamayın ve yanında olun. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44