Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Resim Yapmanın Çocuk Gelişimine Faydaları

Ressam Olmak Zorunda Değil! Çocuğun Gelişiminde Resim Yapmanın Önemi Büyük!

Resim yapmak, belki de çocukluğunuzun en eğlenceli aktivitelerinden biridir. Resim yapmaktan keyif almayan çok az çocuk olduğunu söylesek yanlış olmaz. Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları çok fazla olduğu için eğitim müfredatlarında da geniş bir yer kaplıyor. Çocuğun gelişiminde resim yapmanın önemi işte bu kadar büyük…

Resim yapmanın çocuğa faydaları oldukça fazla. Öyleyse çocuğunuzun resim yeteneklerini keşfetmenizin vakti gelmiş olabilir. Fakat resim yeteneği yoksa üzülmeniz yersiz; çocuklar yetenekli oldukları için değil, gelişmelerine katkı sağlayacağı için içgüdüsel olarak zaten çizmeye eğilimlidir. Yani resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları olduğunu bilmelisiniz ve resim yapmasını desteklemelisiniz. İyi çizsin istiyorsanız çocuğa resim yapmayı öğretmek de keyifli olacaktır.

Yaratıcılığı Artar 

Resim yapmanın şüphesiz en önemli artılarından biri yaratıcılığın artmasını sağlamasıdır. Çocuğunuz hayallerini nasıl resmetmesi gerektiğini düşünecek, hangi renkleri kullanması gerektiğine karar verecek ve işe koyulacak. Böylece hayal dünyasında neler varsa kağıda ya da tuvale o dökülecek. Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları merak edildiğinde ilk bahsedilmesi gereken yaratıcılığın artmasıdır. 

Bilinçaltının Dışa Vurumu Gerçekleşir

Çocuklarınızın aklından geçenleri okumak zor olabilir. Ya da kendi dilleriyle ifade ettiklerinde anlamayabilirsiniz. Oysa resim yapmanın faydaları arasında bilinçaltının dışa vurumu da var. Yani çocuğunuz kağıdı ve kalemi eline aldığında çizdikleri çoğunlukla tesadüf değildir. Çocuk psikologlarının her bir resim öğesi altında yatan ifadeleri fark edebildiklerini biliyor muydunuz? Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları açısından düşündüğümüzde, çocuğunuzun gerçek duygularını resimlerinden anlayabilir, tedavi gerektiren durumları fark edebilirsiniz. Çocuğa olan davranışlarınızı düzeltebilmeniz için de iyi bir fırsat olacak.

Kendine Olan Güveninde Belirgin Artış Meydana Gelir

Resim yapmanın çocuğa faydaları düşünüldüğünde belki de en önemlisi özgüveninin artmasıdır. Yeni bir desen yaratmaya başladığında bundan keyif alacak ve çizim yetenekleri daha fazla gelişmeye başlayacak. Böylece özgüveninde büyük değişiklikleri fark edeceksiniz. Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları çok güzel özellikler yaratıyor, öyle değil mi?

Her Anlamda Gelişir

Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları arasında çocuğunuzun her anlamda gelişim göstermesi de var. Öncelikle çizimlere yeni başladığında bir insan gövdesinin nasıl oluşturulması gerektiğini bilmeyebilir, çoğu nesneyi iki boyutlu gibi yansıtabilir. Fakat zaman içerisinde öğrenmeye ve gelişmeye başlar. 1-4 yaş çizimleri ile 7 yaş çizimleri arasında fark yok mu sizce? Çocuğunuz da bazı aşamalardan geçerek daha iyi çizmeyi öğrenecek. Resim yapmanın çocuğa faydaları çizim gelişimiyle sınırlı değil. Çocuğunuzun beyin gelişimi de resim yetenekleriyle birlikte artacak. 

Deşarj Olarak Stresini Azaltabilecek

Resim yapmanın çocuğa faydaları içerisinde deşarj olmanın yer aldığını biliyor muydunuz? Çocuklar sinirlendiklerinde ya da stres yaşadıklarında yetişkinlerin verdikleri tepkileri veremeyebilirler. Onların yaptıkları genellikle bir işe odaklanarak streslerinden uzaklaşmak ya da sinirlerini kağıt ve kalemlerden çıkarmaktır. Yaptığı karalamalar belki de bu anlama geliyordur kim bilir… Çocuğun gelişiminde resim yapmanın önemi her ruh halinde kendini belli ediyor. Resim yapmanın faydaları işte bu yüzden çok fazla. 

Eğlenirken Başarmanın Ne Demek Olduğunu Anlarlar

Resim yaparak eğlencenin sınırlarını zorlarken, bir de başarmanın hazzını hissederler. Böyle eğlenceli bir etkinlikten çıkan kazanımlar olduğunu fark ettiklerinde eğlenceyi hayatlarına sokmayı bir alışkanlık haline getirebilirler. 

Çocuğunuza Resimle Sanat Sevgisi Aşılayın ve Olabilecekleri Görün!

Sanata değer veren çocuklar yetiştirmenin topluma da çok büyük katkıları olacaktır. Bu sebeple çocuğunuzun sanata en belirgin noktadan ulaşmasını sağlamalısınız. Hemen hemen herkesin içinde yer alan ve son derece ilkel bir dürtü olan resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları nasıl da önemli, öyle değil mi? O halde resim yapmayı sevdirin ve gerekiyorsa çocuğa resim yapmayı öğretmek hakkında da bilgiler edinin. Rastgele çizdiklerinin yanında profesyonel başarılar elde etmek istediğinde resim yapmayı bilmesi gerekir. 

Çocuğunuzun ileride başarılı bir sanatçı olabilmesi için destek olmak istiyorsanız veya sadece detaylı çizimler öğrenerek odaklanma becerilerini geliştirsin, eğlensin ve sosyalleşsin istiyorsanız çocuk resim kursları almasını sağlayabilirsiniz. Sanat Akademi’nin eğitimleri için eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44