Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocukların Özgüvenini Arttıracak Hobiler – Kendilerinin Farkına Varmalarını Sağlayın!

Yeni Aktivitelerle Yeteneklerini Keşfetsinler, Kendilerine Daha Çok Güvensinler! – Özgüven Arttıran Çocuk Hobileri

Pedagojik açıdan baktığımızda yeni aktivitelerle tanışmanın ve yeni hobiler edinmenin çocukların gelişiminde büyük etkisi vardır. Uzmanlar; farklı hobilerin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerine dair sürekli yeni araştırmalar yaparak çeşitli faydalarını tespit etmektedir. Biz de bugün özellikle bir faydasının üzerinde duracağız: Özgüven!

Çocukların kendilerini ve yeteneklerini tanıyarak özgüvenlerini arttıran çocuk hobileri; gelişimsel açıdan son derece önemlidir. Çoğu zaman çocukların özgüvensizliğinin nedeni; başarı duygusunu tadacak fırsatı bulamamaktan, kendi seçimlerini yansıtacak veya yaratıcılığını gösterecek bir alanı olmamasından kaynaklanır. Bu noktada çocuk hobileri; bu eksikliği telafi edebilecek en iyi seçeneklerden biridir. Peki çocukların özgüvenini arttıracak hobiler nelerdir? Aşağıda bazılarını sıraladık!

Başarı Hissini Sevdikleri Aktivitelerle Tatsınlar! – Çocukların Özgüvenini Arttıracak Hobiler

Çocuklarınızın yaşamına anlamlı bir dokunuşta bulunmak ve gerçek potansiyellerini açığa çıkarmak için her zaman yeni hobiler ve yeni aktivitelerle tanışmalarını teşvik etmeli, farklı alanlarda kendilerini geliştirmelerine fırsat vermelisiniz. Araştırmalar gösteriyor ki özellikle sanata yönelik aktivitelere zaman ayıran çocuklar; hem bugün hem de gelecekte bir yetişkin olduklarında çok daha özgüvenli bireyler haline gelmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuklara özgüven kazandıran hobiler ve aktivitelerin en önemli özelliği kendilerini ve yaratıcılıklarını ifade edebilecekleri ve başarı hissini tadabilecekleri bir alan oluşturmasıdır. Bu doğrultuda yararlanabileceğiniz kursları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Piyano, gitar, keman gibi enstrüman ve müzik kursları çalışmanın karşılığını nasıl aldıklarını göstererek kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlayabilir.
  • Resim kursları; hayal güçlerinin genişliğini ve yaratıcılıklarını keşfetmeleri için iyi bir araçtır.
  • Dans etmek ve dans eğitimi almak; çocukların hem fiziksel gelişimini destekler hem de çok daha özgüvenli bir duruşa sahip olmalarını sağlar.
  • Yaratıcı drama kursları çocukların yaşıtlarıyla etkileşim kurmayı öğrenerek çekingenliği üzerlerinden atmalarına yardımcı olur.
  • Oyunculuk eğitimi çocukların sahne heyecanını yaşayarak kendilerine güvensizlik duymalarına neden olan korku ve endişelerden kurtulmalarını sağlar.
  • Oyunlar veya bilmece-bulmaca türünden yaratıcı aktiviteler, hobiler kadar uzun süreli olmasa da çocukların kendilerine güvenini arttırmak için iyi bir yoldur.

Çocuklarınız Sanatla İç İçe Büyüsün, Hayatı Sanatın Penceresinden Tanısın! – Özgüven Kazandıran Çocuk Hobileri

Sanatın olumlu etkileri söz konusu olduğunda gerek yetişkinler gerekse çocuklar için pek çok faydasından bahsetmemiz mümkündür. Çoğu zaman toplumlar için gerçek bir birleştirici olan sanat, aynı zamanda bireylerin kendilerini ifade edebildikleri için en özgür ve en önemli araçlardan biridir. Böylesine bir aracın çocukların hayatında da önemli bir yeri olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bu nedenle söz konusu çocukların özgüvenini arttıracak hobiler olduğunda da çocukların gelişimini sanatla desteklemek, erken yaşta sanatla tanışmalarını ve hayata sanatın penceresinden bakmalarını sağlamak; gelecekte çok daha mutlu, özgüvenli ve başarılı bireyler olmalarına yardımcı olacaktır. Sanat Akademi’de yarınların çocuklarımıza emanet olduğunun bilinciyle hareket ederek onlara sanatsal bir bakış açısı kazandırıyor, sanatın desteğiyle geleceği güzelleştirecek bireylerin yetişmesine katkıda bulunuyoruz.

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44