Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocukların Yaratıcılıklarını Artıran Hobiler

Çocuklarda Yaratıcılık Önemli Bir Gelişim Göstergesi

Çocuklar doğuştan yüksek bir hayal gücüyle yaşama başlarlar. Zaman içinde yetişkinlerin de müdahaleleriyle içlerindeki hayal gücü ve yeteneklerinin azaldığını gözlemleyebiliriz. Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler edinmelerini küçük yaştan itibaren desteklerseniz onlara bir iyilik yapmış olursunuz. 

Çocuklarınız için en doğrusunu isteyeceğinizi biliyoruz. Yine de bazen tüm ebeveynler gibi hata yapabilme potansiyeliniz bulunuyor. Çocukların yaratıcılıklarının azaldığını gördüğünüzde kendinizi suçlamadan önce neler yapabileceğinize bakmalısınız. Bu yazıda sizin için birkaç önerimiz var. Çocuğun yaratıcılığını geliştiren etkinlikler hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak ve çocuklarınızı doğru yönlendirmenizin yolunu açacağız. 

Yaratıcılığı Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda yaratıcılık önemli bir konudur. Bu sebeple çocuklarınızın bu özelliğini geliştirmek istediğinizi ama bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmemenizi anlıyoruz. Aslında çok basit birkaç yöntemle çocuklarda yaratıcılık artabilir. 

Yüksek seviyede yaratıcılık artışı istiyorsanız, ileride çocuğunuz için çok büyük katkıları olacağına yürekten inanıyorsanız yaratıcılığı arttıran hobiler edinmesi gerektiğini söylemeliyiz. Çünkü hobiler, çocuğunuzun düzenli bir alışkanlık kazanmasına ve üretmesine destek olur. Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler üretkenliklerini teşvik etmek için en iyi yoldur. 

Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler hakkında bilgi vermeden önce yaratıcılığı geliştirme yöntemleri neler, göz atalım.

Çocuklarda yaratıcılık geliştiren birkaç öneri:

 1. Soru sorun ve soru sormasını sağlayın. Anlamsız sorularından sıkıldığınızı vücut dilinizle yansıtmamaya çalışın ve istisnasız cevap bulmaya çabalayın. Bulamazsanız “bunu araştırmalıyız” deyin. 
 2. Problemlerine birlikte fikir alışverişi yaparak çözümler üretin ve üretmesini sağlayın. 
 3. Sürekli birlikte beyin fırtınası yapma zamanları yaratın.
 4. Yaratıcılıklarının ortaya çıkabilmesi için oyun oynamalarına ve serbest zaman geçirmelerine müsaade edin. 
 5. Hobilerini destekleyin ve alışkanlık haline getirmesine yardımcı olun. Onun için en uygun zaman dilimini belirleyin.
 6. İlgi çekici kurslara yönlendirin ve böylece hobilerini icra etmesini sağlayın. Fakat bunu zor kullanmadan ve seçim şansını ona bırakarak yapın. Bırakın en çok ilgisini çeken kursu seçsin, siz sadece bilgi verin.

Yukarıda saydığımız yaratıcılığı geliştirme yöntemleri küçük yaşlardan itibaren etkisini gösteren, kanıtlanmış yöntemlerdir. Gelin şimdi yaratıcılığı artıran hobiler neler, çocuğunuz için hangisi daha etkili, değerlendirelim ve yönlendirmelerimizi sağlıklı yapmaya çalışalım.

Yaratıcılık Geliştirme Etkinlikleri – Yaratıcılığı Arttıran Hobiler

Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler bulmalarına yardım etmek, onları üretken bireyler haline getirir. Ne kadar çok üretken hissederlerse hayattan o kadar fazla keyif alacaklarına emin olabilirsiniz. Yaratıcılık geliştirme etkinlikleri de sayıca çok fazla olduğundan, en doğru seçeneği birlikte belirlemelisiniz. Eğlenerek öğrenmesini teşvik eden ve yaratıcılığı arttıran hobiler listenizde yer almalı. İşte çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler:

 • Çocuk Yaratıcı Drama Etkinlikleri

Adından da anlaşılacağı gibi yaratıcı drama etkinlikleri sayesinde çocuğunuzun yaratıcılığı artış gösterecek. Sanat Akademi’den alacağınız yaratıcı drama kursu ile nasıl drama çalışmaları yapması gerektiğini öğrenmesine ve eğlenerek yaratıcılığını geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz. 

 • Çocuk Tiyatro ve Oyunculuk Kursu

Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler arasında oyunculuk da yer buluyor. Sahnede veya kamera karşısında nasıl rol yapmaları gerektiğini küçük yaşlardan itibaren öğrenen çocukların üretme ve rol yapma yetenekleri gelişiyor. 

 • Resim ve Sanat Etkinlikleri

Çocuğun yaratıcılığını geliştiren etkinlikler arasında resim ve sanat çalışmaları yer alıyor. Resim yapmayı çok seven çocukların hayal güçlerinin diğer yaşıtlarına göre daha fazla olduğu kanıtlanmış bir bilgidir. Pastel boya, sulu boya, kuru boya çalışmaları yapmaları, kil ve seramik etkinliklerine dokunmaları, akrilik ve tuvalle bir araya gelmeleri, resim sanatının inceliklerini öğrenmeleri yaratıcılıklarını geliştirecek.

 • Çocuk Break Dance Kursu

Dans etmek çocukların yaratıcılıklarını artıran hobilerden biridir. Özellikle serbest stil çalışılabilen danslar, yaratıcılığı arttıran hobiler arasında sayılıyor. Break dans çalışmaları işte bunlardan biri…

 • Çocuk Street Jazz Çalışmaları

Tıpkı Break Dance eğitimleri gibi Street Jazz çalışmaları da doğaçlamaya dayalı serbest figürleri içeriyor. Çocukların yaratıcılıklarını artıran hobiler arasından dans kurslarını seçtiyseniz çocuk Street Jazz eğitimlerini düşünebilirsiniz. 

 • Perküsyon Eğitimi

Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri içinde müzik önemli bir yere sahiptir. Her müzik aleti çocukların beyinsel fonksiyonlarını geliştirir. Sanat Akademi çocuk perküsyon kursu ile çocuğunuz doğru ritim tutturmayı ve ardından yaratıcılığı aktif etmeyi öğrenecek.

Çocuğunuz için en uygun öneriyi birlikte seçebilirsiniz. Onun keyif alacağından ve hayatında bir yer vermek isteyeceğinden emin olduğunuz hobileri seçin.

Çocukların Yaratıcılıklarını Artıran Hobiler Edinmelerini Sağlayın

Çocuklarınız doğuştan gelen yeteneklerini tekrar arttırabilirler. Bunu yapabilmeleri için sadece sizin desteğinize ihtiyaç duyuyorlar. Çok fazla müdahale etmeden, onların mutlu olabilecekleri şekilde önerilerinizi sunabilir, destek olabilirsiniz. Yaratıcılığı arttıran hobiler hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece küçük yaştan itibaren çocuklarda yaratıcılık gelişimi hakkında siz de çok fazla bilgi edinmiş olacaksınız. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44