Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Hangi Hobiler Önerilebilir?

Çocuklarınız İçin Dikkat Süresini Artırıcı Etkinlikler

Dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler mi arıyorsunuz? Çocukların dikkatini geliştiren hobiler neler diye mi soruyorsunuz? Dikkat süresini artırıcı etkinlikler hakkında bilgi almak, çocuğunuz için en doğru hobileri seçmek mi istiyorsunuz? O halde sorularınızı yanıtlandırmanın tam zamanı!

Dikkat eksikliği problemi yaşayan çocukların herhangi bir etkinliğin başında dakikalarca oturamadığını biliyoruz. Hal böyle olunca, dikkat eksikliğine sahip çocukların okul öncesi dönemden itibaren okul yaşamında da başarısızlıklarla karşılaşması, çevresi tarafından dışlanması, öğretmenlerinin sınıf içerisinde zorlanması gibi olası sorunlar meydana gelebiliyor. Üstelik tüm bunlar çocuğunuzun psikolojisini de etkiliyor. 

Dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler, onları hayata kazandırmak için mükemmel çözümler sunuyor. Dikkat geliştiren hobiler ile bir araya gelmeye başladıklarında bu problemi ortadan kaldırabilecek yetkinliğe kavuşuyorlar, akademik yaşamda başarı sağlayabiliyorlar. Öyleyse dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler hangileri, gelin birlikte bulalım. 

Dikkat Geliştiren Hobiler Hangi Özellikleri Taşımalı?

Odaklanma becerileri çok zor edinilen, kolayca kaybedilebilen becerilerin başında gelir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış çocuklar bu konuda daha fazla zorlanır. Çocuğunuzda geçici bir dikkat dağınıklığı mı yoksa tanı konması gereken bir dikkat eksikliği mi var, öncelikle bu konuda yardım almalısınız. 

Çocuklarda dikkat dağınıklığı için hobiler arıyorsanız, öncelikle ne tür hobilerin odaklanma becerilerini daha kolay arıtabileceğini bilmelisiniz. Birkaç ipucuyla dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler bulmanız mümkün. Çocukların dikkatini geliştiren hobiler şu ortak özelliklere sahip olabilir:

  • Belirli bir hareket, koreografi ya da ritim gerektirmesi
  • Uzun süreler boyunca sıkmayan ve keyif veren aktiviteler olması
  • Çocukların kendi gelişimlerini net bir şekilde fark edebildiği etkinlikler olması
  • Grup ve ekip çalışmalarıyla yapılan etkinlikler olması

Çocukların dikkatini geliştiren hobiler yukarıdaki özelliklerin tümünü ya da bir kaçını taşıyor olmalıdır. Böylece çocukların dikkat süreleri üzerinde belirgin ölçüde etkiye sahip olabilirler.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Etkinlikler – Dikkat Geliştiren Hobiler

Çocuklarda dikkat dağınıklığı için hobiler; sıkılmamalarını, etkinlikten keyif almalarını, başarmanın hazzını yaşamalarını, hızlarını kontrol etmelerini ve yaptıkları çalışmaya özen duymalarını sağlar. İşte size önerdiğimiz dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler:

1. Müzik Kurslarına Kaydolmasını Sağlayın

Çocukların dikkatini geliştiren hobiler arasında müzik çalışmaları yer alıyor. Müzik hem eğlenmelerine, hem öğrenmelerine hem de odaklanmalarına fırsat veriyor. Bir müzik aleti çalmak istediklerinde pür dikkat konsantre olmaları gerekiyor. Sıkı çalışma gerektiren enstrüman çalmaktan keyif aldıklarında, her çalışma sonucunda odaklarını biraz daha artıracaklar. Perküsyon, piyano, bateri, gitar veya keman dersleri dikkat süresini artırıcı etkinlikler arasında sayılabilir.

2. Dengelerini Bulmalarına Yardım Edin

Denge çalışmaları yapabilecekleri hobiler sayesinde dikkat ve konsantrasyon süreleri artacak. Uzmanların önerdiği bu yolla dikkat süresini artırıcı etkinlikler bulmanız mümkün. Mesela spor çalışmaları ya da çocuk dans kursları, denge ve dikkat konusunda çok önemlidir. Üstelik grup danslarında ritmi ve tempoyu yakalamaya çalışan çocuğunuzun odaklanma becerileri çok hızlı bir şekilde gelişecek. Çocuklarda dikkat dağınıklığı için hobiler arıyorsanız dans, zumba gibi seçeneklere yönelin. Hem eğlensin hem de dengesini kontrol ederek dikkat eksikliğinden kurtulsun. 

3. Çevresine Dikkat Etmeyi Öğreneceği Bir Etkinlik

Dikkatini belirli bir noktaya odaklamakta zorlanan çocuğunuzun içini kolaylaştırmaya ne dersiniz? Sanat Akademi’den alacağı çocuk fotoğrafçılık kursu ile hem kendisini hem de makinesini odaklamayı öğrenebilir. Hem eğlenceli hem de dikkat geliştirici bir hobi olan fotoğrafçılık, çocuğunuza çok iyi gelecek. Çocukların dikkatini geliştiren hobiler arasında fotoğrafçılığı mutlaka saymalı, hatta tercih etmelisiniz. 

Hobilerle Dikkatlerini Toplamayı Öğrenirler ve Bunu Sürdürebilirler!

Dikkat eksikliği olan çocuklar için hobiler birçok seçeneğe sahip. Önemli olan çocuğunuzun hangisinden keyif alabileceği… Doğru hobiyi bulduğunuzda dikkat süresinin arttığını ve akademik yaşamında başarılı olmaya başladığını keşfedebilirsiniz. 

Üstelik dikkat geliştiren hobiler sayesinde bir çalışmaya odaklanmakla kalmayıp dikkatlerini kontrol edebilmeyi de öğrenecekler. İlerleyen yaşamlarında büyük katkıları olacağından emin olabilirsiniz. Bu yüzden çocukların dikkatini geliştiren hobiler edinmelerine destek olun. 

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44