Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3 Yaş Keman Eğitimi İçin Uygun mu?

3 Yaşındaki Bir Çocuk Ne Kadar Zamanda Keman Çalmayı Öğrenebilir?

Çocuklar için keman kursundaki en genç öğrenciler, 3 yaş grubudur. Çocuklar için keman kursu veren pek çok müzik okulunda da 3 yaş keman eğitimi verilmektedir. Ancak önemli olan 3 yaş hangi enstrümana uygun, hangi enstrümana değil, onu anlamaktır. Erken çocukluk dönemi olarak adlandırılan üç yaşta, çocukların sahip olduğu bilişsel beceriler sınırlıdır.

Çocuklar bu süreçte talimatları izleme, öğrendiklerini uygulama ve taklit etme noktasında kimi zaman yetersiz kalabilmektedir. Çünkü bu yaş grubu için dünyada sadece oyun ve eğlence söz konusudur. Özellikle  de algılama söz konusu olduğunda 3 yaş grubu, birçok konuda kendini geliştirmeye devam etmektedir. Peki müzik eğitiminde durum nedir? 3 yaş müzik okuluna göndermek için uygun bir yaş mıdır? 3 yaş keman eğitiminden sonuç alınabilir mi?

3 Yaş Keman Eğitimi İçin Erken mi?

3 yaş keman çalabilir mi diye düşünmeden önce 3 yaşındaki bir çocuğun sahip olduğu bilişsel, fiziksel ve ruhsal özellikleri bilmekte fayda var. 3 yaş keman eğitimine göndermeyi planladığınız çocuğunuzun fiziksel olarak her şeyi yapabilmeye gücü yoktur. Bilişsel ve dilsel gelişimi her geçen gün biraz daha gelişmektedir. Sayıları ve renkleri saymayı bilir, basit kavramlar arasında ilişki kurabilir. Sırayla oyun oynamayı anlar, arkadaşlarını ve ailesini taklit etmekten hoşlanır. Birden fazla duyguyu yansıtabilir, 2 veya 3 adımdan oluşan talimatları takip edip uygulayabilir.

Çocuklar için keman eğitiminde, öğretmenlerden gelen talimatları anlayıp uyarlayabilmesi için yeterlilik seviyesi çok da yeterli olmayabilir. Elbette bu durum çocuktan çocuğa göre değişiklik gösterebilir. Kimi çocuk, henüz 3 yaşındayken yaşıtlarına göre çok daha ileri bilişsel becerilere sahip olabilir. Çocuk keman kurslarında çocuklar için önemli olan bir diğer kriter de odaklanmadır. Çocuklardan eğitmenlerine odaklanıp yaptıkları hareketleri izlemesi ve aynı şekilde uygulaması beklenir. Ancak bu dönemde çocuklar, uzun bir süre aynı şeye odaklanmakta güçlük çeker ve ilgileri dağınıktır. 

Dolayısıyla 3 yaş keman eğitimi (her çocuğun farklı olduğunu yinelemekte fayda var) için uygun bir yaş değildir. Yurtdışındaki çocuklar 3 ila 3.5 yaş aralığındayken 3 yaş keman kursuna gönderilmektedir. Ancak ülkemizde, çocuk yetiştirme koşulları daha farklıdır. 3 yaş için keman kursları bulunmasının nedeni, ailelerin çocukların faydalı bir hobi ile fazla enerjisini atmasını istemeleridir. 3 yaş müzik okulu için erken de olsa bu, 3 yaş keman öğrenemez demek değildir. Elbette öğrenebilir ancak 4 yaşındaki bir çocuğun algılama ve öğrenme kapasitesi ona göre daha geniş olduğu için bu süreci çok daha hızlı tamamlar. Bu yüzden 3 yaş keman eğitimini bir yıl daha ertelemekte ve 4 yaşında çocuk keman kurslarını araştırmakta fayda vardır.

Çocuk Keman Kursu İçin Yaş Kadar İstek de Önemli…

3 yaş keman için uygun mu ya da 4 yaş keman eğitimine başlamak için yeterli mi diye düşünmeden önce çocukların isteğinin, müziğe karşı hevesli olup olmadığının sorgulanması daha önemlidir. Çünkü herhangi bir müzik enstrümanını öğrenmek için öncelikli olarak ilgi ve merak olmalıdır. Yetenekler de deneyimler de zaman içinde kazanılabilir. 

Çocuk keman kursuna katılmak için heveslenen, kendini geliştirmek isteyen ve müzisyen olmayı hayal eden bir çocuğunuz varsa Sanat Akademi’ye gelebilir, deneyimli eğitmenlerimizden destek alarak çocuğunuzu nasıl yönlendirmeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44