Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

9 Yaş Keman Eğitimi Faydalı Olur mu?

9 Yaş Müzik Eğitimi İçin İdeal Bir Yaş Mıdır?

9 yaş, çocukların yavaş yavaş büyümeye başladıkları, ilgilerini ve beğenilerini keşfettikleri dönemdir. Bu yaş grubunda çocuklar, gelecekleri hakkında plan yapmaktan memnun olurlar. Bu yüzden 9 yaş grubu çocuklarda müziğe olan ilgi, yoğunla fark edilir. Çocuklar keman ve gitar gibi en çok sevilen enstrümanlarla tanışmak isterler.

Keman çalıyor olmak, onlar için kendileriyle gurur duymanın, kendilerini ispat etmenin bir yoludur. Müzik, onları mutlu hissettirmekte ve dersten arta kalan zamanlarda adeta bir kurtarıcı rolüne bürünmektedir. Sizin de 9 yaşında bir çocuğunuz varsa 9 yaş keman eğitiminin detayları ve 9 yaş müzik okulunun sunacağı avantajları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

9 Yaş Müzik Eğitiminin Ne Gibi Faydaları Olur?

9 yaş müzik eğitimi, ergenlik öncesi dönemde çocukların kişisel, mental, sosyal ve kültürel gelişimlerini destekleme, gerçekten ne hissettiklerini bulmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca 9 yaş keman eğitiminin kaygı, odaklanma sorunları ve genel stresten kurtulma sağladığı da bilinmektedir. Araştırmalar da aynı şekilde müziğin diğer derslerde öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve çocukların diğer öğrenme alanlarında kullanacakları becerileri geliştirdiğini göstermektedir. Bunlara ek olarak 9 yaş keman kursunun sağladığı diğer faydalar şu şekildedir: 

 • Müzikle uğraşan çocuklar, müzik eğitimi almayanlara göre beyninin çok daha fazla kısmını kullanır.

 • 9 yaş keman eğitimi alan çocukların IQ’ları gelişir.

 • 9 yaş müzik okuluna katıldıktan sonra motor becerileri ve koordinasyonu güçlenir.

 • Keman çalmayı öğrenmek aynı zamanda el-göz koordinasyonunu, kulak-ele koordinasyonunu ve ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

 • Çocuklar için keman kursu, ses işleme ve anlama noktasında önem taşıyan devreler ağını kalınlaştırır.

 • 9 yaş keman eğitimi, çocukların algılamasını, odaklanmasını ve hafızasını geliştirir.

 • Çocuk keman kursuna katılan çocukların takıp çalışmalarına katılma ve ekip içi uyum gibi davranışları gelişir.

 • Notaları çözmek, matematikteki örüntüleri çözmeye benzer. Bu yüzden keman çalma konusunda ustalaşan bir çocuk, aynı zamanda temel matematik becerilerini de geliştirir.

 • 9 yaş keman eğitimi, çocukların hayatın günlük streslerini yönetmelerine de yardımcı olabilir.

 • 9 yaş için keman eğitimi çocukların benlik saygısını, sosyal kimliğini ve öz değerini güçlendirir.

 • Çocuklar için keman kursuna katılan öğrencilerin müzik kulakları gelişir ve duyduklarını anlamlandırma yeteneği kazanırlar.

9 Yaş Keman Eğitiminde Çocuklar Müzikle Buluşuyor…

9 yaş keman eğitimine düzenli olarak katılan, çalışmalarını aksatmayan bir çocuk 8-9 aylık eğitim programından sonra keman çalmaya başlayabilmektedir. Ancak bu noktada her bir çocuğun öğrenme seviyesinin, odaklanma kapasitesinin, gelişim seviyesinin ve müzikal becerisinin farklı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kimi çocuk 7-8 ayda büyük yol kat ederken kimi çocuk için ise bu süreç 10-11 ay hatta 1 yıl kadar bile sürebilir. Bunun normal olduğunu unutmamak gerek. Bu noktada 9 yaş keman kursu süresince çocukları desteklemek, onları başaracaklarına inandırmak ve motivasyonlarını yüksek tutmak önemlidir.

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44