Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Keman Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk Keman Modelleri Neye Göre Seçilir?

Çocuk keman kurslarında eğitim alacak çocuklar için kemanın doğru seçilmesi ve kaliteli bir keman modeli ile başlangıç yapılması önemlidir. Kemanın kalitesiz olması, tınının istenildiği gibi çıkmasını engelleyebilir, bu da çocuklara başarılı olmadıklarını hissettirebilir. Bu yüzden çocuk keman kurslarına kaydolmadan önce ilk iş, çocuk keman modellerini incelemektir.

Keman boyutları yaşa göre ölçülendirilmektedir. Toplamda 1/16, 1/10, 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 ve 4/4 arasında değişen 7 farklı keman boyutu vardır. Çocuk keman modellerini belirlerken temel olarak çocuğun kol boyu alınmaktadır. En iyi kemanlardan birini de almış olsanız eğer enstrümanın ölçüsü ile çocuğunuzun kol boyu eşleşmiyorsa çocuk keman kursundan dilediğiniz gibi verim alamayabilirsiniz.

Çocuklar İçin Keman Seçimi – Hangi Model Hangi Yaşa Uygun?

En iyi kemanları araştırıyor, yine de çocuk keman modellerinden hangisini alacağınızı bilemiyor musunuz? Bu noktada yapılabilecek en doğru hareket, çocuklar için keman seçimi yaparken çocuk keman kursu eğitmenlerinden destek almak. Çocuk keman kurslarındaki öğretmenler, sizlere hem en iyi kemanlar arasından doğru seçimi yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecek hem de keman boyutları yaşa göre nasıl hesaplanır,  onu aktaracaktır. Çocuk keman modellerini seçme işlemini kendiniz halletmek istiyorsanız bu hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun kolunu yere paralel olacak şekilde tutmasını isteyin. Kolun, vücut ile dik açı oluşturmasına dikkat edin. Ardından çocuğunuzun ellerini, kendine doğru olacak şekilde kırmasını isteyin. (Keman tutuş modeli) Bu noktada çocuk keman modellerinin doğru olarak seçilebilmesi için kolun dümdüz olduğundan emin olun.

Çocuklar için keman seçimi yaparken ikinci adım olarak çocuğunuzun elini açmasını isteyin. Ardından bir mezura yardımı ile avucun ortasından başlayarak boyun hizasına kadar gelin. (Elin ortası olarak başparmağın kıvrıldığı bölgeyi, boyun hizası olarak da omuz ile boyun birleşimi noktasını alın.)

  • Yaptığınız ölçüm 38-41 cm aralığında çıkarsa 1/10 çocuk keman modellerini, 36-38 cm aralığında çıkarsa da 1/16 çocuk keman modellerini deneyebilirsiniz. Keman boyutları yaşa göre ifade edilecek olursa kol uzunluğu 41 cm’den daha az olan en iyi kemanların, 4 yaş ve altındaki çocuklar için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

  • Yaptığınız ölçüm 41-42 cm çıkarsa çocuklar için kemanlardan 1/8 boyutlu olanları tercih edebilirsiniz. Çocuk keman kursunda bu boyutlu kemanları kullananlar genellikle okul öncesi ve anaokulu çağı olarak adlandırılan 4-6 yaş aralığıdır.

  • Yaptığınız ölçüm 42-46 cm aralığında ise çocuklar için kemanlardan ¼ olanları alabilirsiniz. Keman boyutları yaşa göre sıralanacak olursa bu aralıktaki ¼ keman modellerinin 5 ila 7 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

  • Yaptığınız ölçüm 47-51 cm aralığında çıkarsa 1/2 çocuk keman modelleri, çocuğunuz için uygun olabilir.  ½ kemanlar genellikle 7-9 yaş aralığındaki 2. ve 3. sınıf öğrencileri tarafından tercih edilmektedir.

  • Yaptığınız ölçüm 52-56 cm aralığında ise ¾ keman boyutu, çocuğunuz için yeterli olacaktır. Keman boyutları yaşa göre sıralandığında ¾ keman modellerinin 9-12 yaş aralığındaki 5 ve 6. sınıf öğrencilerine uygun olduğunu düşünebilirsiniz.

  • Yaptığınız ölçüm 58 cm ve daha fazlası ise tam boy çocuk keman modelleri, sizin için uygun olacaktır. Bu boy kemanlar, genellikle 12 yaş ve üzerindeki çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

En İyi Kemanlardan Birini Aldığımızı Nasıl Anlarız?

Çocuk keman modelleri arasından en iyi kemanları bulduğunuzdan emin olmak için çocuğunuzdan, enstrümanı test etmesini isteyin. Kolunu dümdüz açtığında kemanı yerleştirin ve çocuğunuzdan salyangozu kavramasını isteyin. Eğer çocuğunuz hem salyangoza hem de akort mandallarına rahatlıkla yetişebiliyorsa en iyi kemanlardan birini bulduğunuzu anlayabilirsiniz.

Bu noktada seçiminizden emin olmak isterseniz çocuk keman modellerini, çocuk keman kursundaki eğitmenlere de gösterebilir, ¼, ½, 1/10, 1/16, 1/8 ve ¾ keman modellerinden en doğru olanını alabilirsiniz. 

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44